Kadına Dair Herşey

Gebelikte 13. Hafta

Gebelikte 13. Hafta

Artık 1. Trimester ‘in son haftasına geldiniz. 3 Trimester ‘den oluşan hamilelik sürecinizin 13. Haftasındasınız. Bu hafta da bebeğinizin değişimleri hızla devam ediyor. Artık bebeğiniz tam 25 gr ağırlığında. Gebeliğin 13. Haftasında bebeğinizin boyu ise artık 8 cm’ye ulaşmış bulunuyor. Ayrıca bebeğiniz geçen hafta olduğundan çok daha fazla hareketli. Uyanık olduğu zamanlarda bebeğiniz sürekli hareket halinde. Sizin karnınızda esniyor, tekmeler atıyor, olduğu yerde dönüyor ve artık küçük parmaklarını oynatabiliyor. Bu da demek oluyor ki çok yakında artık göbek bağını tutacak ve oynayacak. Ayrıca bebeğinizin cildi yumuşak tüylerle dolmaya başladı. Yutma ve emme refleksleri ise hızla güçlenmekte. Ayrıca bu hafta bebeğinizin cinsiyetini belirleyecek olan cinsel organları da gelişmeye başladı. Bunların yanı sıra bebeğinizin karaciğerleri de çalışmaya başladı. Bu hafta bebeğinizin pankreası insülin üretimine de başlayacak.

Gebeliğin 13. Haftası

Gebeliğin 13. Haftasında Annedeki Değişimler

Sevgili anne adayı, artık hamileliğin 13. Haftasına girmiş bulunmaktasın. Bebeğin bu haftada birçok değişim yaşamakta ama sende bu değişimlerden hakkını almaktasın. Bu hafta sizin göğüsleriniz emzirme dönemine hazırlanıyor. Süt kanallarınız çok kalında Kolostrum adı verilen halk arasında ilk ağız sütü diye adlandırılan çok besleyici sarı sütü üretmeye başlayacak. Sizlere önerimiz çok sıkı olmayan sütyenler tercih etmeniz. Göğüsleriniz büyüyüp sertleştikleri için süt kanalları sıkışabilir. Bu yüzden daha rahat sütyenler tercih etmelisiniz.  Haftaya, hamileliğinizin başından beri yaşadığınız şikâyetleriniz daha da azalacak.

hamileliğin 13. Haftası

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 12. Hafta başlıklı makalemizde Gebeliğin 12. Haftası ve Gebeliğin 12. Haftasında annedeki değişimler hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelikte 13. Hafta Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ