Kadına Dair Herşey

Gebelikte 14. Hafta

Gebelikte 14. Hafta

Sevgili anne adayı artık hamileliğin 3 Trimester’dan oluşan tamamının 1. Kısmını bitirdin. Bu hafta itibari ile artık gebelik sürecinin 2. Trimester’ına giriş yapmış bulunmaktasın. Bu hafta bebeğin de hızla büyümeye devam ediyor. Önümüzdeki 2 hafta içerisinde bebeğinin kesin cinsiyetini öğrenebilirsin. Gebeliğin 14. Haftasında bebeğin artık 8,5 cm boyunda. Bu hafta bebeğinin böbrekleri çalışıyor. Hatta bebeğin içinde yüzmekte olduğu amniyotik sıvı denilen suyu yutuyor ve idrar olarak çıkartıyor. Ayrıca minik yavrunun artık tırnakları daha da belirginleşti. Göz kapakları gelişen bebeğin çok yakında gözlerini de kapatabilecek. Ayrıca bu hafta bebeğinin boynu da gelişmeye hızla devam ediyor. Mide yanması ile ilişkilendirilen ama hiçbir kesin araştırmanın olmadığı bebek saçları ise hızla uzuyor. Hatta saçlar dışında Languo adı verilen tüm vücuttan çıkan ve bebeğinizi sıcak tutacak olan tüyler de uzamaya başladı. İleriki haftalarda bu uzayan tüyler yerini yağ tabakasına bırakacak.

Gebeliğin 14. Haftası

Gebeliğin 14. Haftasında Annedeki Değişimler

Gebeliğin 14. Haftasında annedeki değişimler

Bu hafta itibari ile artık sizde hamileliğe alıştınız. Ayrıca 2. Trimester dönemi gebe kadınların en sevdiği dönemdir. Artık ilk dönemin sorunları olmadığına göre hamileliğinizin ve bebeğinizin tadını çıkartabilirsiniz. Gebeliğin 14. Haftasında annedeki değişimlerin başında sabah bulantılarınızın kaybolması var. Artık bu hafta hem tuvalet ihtiyacınız çok sık olmayacak hem de mide bulantılarınız azalacak. Artık siz söylemeseniz bile hamile olduğunuz dışarıdan anlaşılıyor. Bu da hamile kıyafetleri alışverişinin tam zamanı demek oluyor.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 13. Hafta başlıklı makalemizde Gebeliğin 13. Haftası ve hamileliğin 13. Haftası hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelikte 14. Hafta Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ