Kadına Dair Herşey

Gebelikte 15. Hafta

Gebelikte 15. Hafta

Hemen hemen her kadının hayali olan evlat sahibi olma yolunda 15. Haftaya gelmiş bulunmaktasınız. Hamileliğin 15. Haftasında artık bebeğinizin boyu 10 cm’ye ulaşmış durumda. Aynı zamanda bebeğinizin kemikleri de sertleşmeye başladı bile. Bu hafta itibari ile bebeğinizin bacakları kollarından daha uzun hale geldi. Üstelik artık bebeğiniz bütün eklemlerini hareket ettirebiliyor. Yavrunuzun kulakları normalde olması gereken yerden bir miktar daha yukarıda bu hafta. Ama bu sizi endişelendirmesin. Günler geçtikçe tüm organları gibi kulakları da olması gereken yere gelecek. Ayrıca bebeğiniz bu haftadan itibaren tat alma duyusuna sahip olacak. Bu hafta tat alma duyusu hızla gelişen bebeğiniz aynı zamanda yüzünü de hareket ettirebiliyor. Yüz kasları şekillenen çocuğunuz garip yüz şekilleri ile ultrasonda karşınıza çıkabilir. Bu haftalarda bebeğinizin erişinin hala çok ince olduğunu söyleyelim. Eğer bakabilecek olsaydınız bebeğinizin derisinin altından organlarını ve kemiklerini görebilirdiniz. Bu haftalarda bebeğiniz başparmağını emmeye başladı bile.

Hamileliğin 15. Haftası

Gebeliğin 15. Haftasında Annedeki Değişimler

 Hamileliğin 15. Haftasında annedeki değişimler

Sevgili taze anne, artık gebelik hormonları bedeninizde değişimler yaratmaya başlıyor. Hamileliğin 15. Haftasında annedeki değişimlerin başında ağız içi sorunları gelmektedir. Dişlerinizde bakteri ve plak oluşumunun artması ya da diş eti iltihaplanmaları görülebilir. Ayrıca burnunuz önceki zamanlardan çok daha fazla akabilir ya da salya üretiminizde artış görülebilir. Bunların nedeni vücudunuzdaki sıvı miktarının artmadır. En önemli okta ise bu haftalarda sıvı alımınıza ağırlık vermeniz ve grip, nezle gibi enfeksiyonlardan kaçınmanızdır.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 14. Hafta başlıklı makalemizde Gebeliğin 14. Haftası ve Gebeliğin 14. Haftasında annedeki değişimler hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelikte 15. Hafta Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ