Kadına Dair Herşey

Gebelikte 16. Hafta

Gebelikte 16. Hafta

Gebeliğin 16. Haftasına gelmiş olan bebeğinizin boyu ve kilosu özellikle gelecek olan haftalarda çok daha da hızlı gelişecek. İleride 2atına çıkacak olan kilosu şu anda 100 gr. Ayrıca bebeğinizin boyu da 11,5 cm’ye kadar gelmiş durumda. Yani artık inik yavrunuz bir avokado büyüklüğünde. Geçen haftalara oranla bebeğiniz artık çok daha aktif durumda. Bazı anneler bu haftalarda tekmeleri ve hareketleri hissetmeye başlayabilir. Lakin hissetmezseniz de olumsuz düşünmeyin bir miktar da vaktiniz var. Bebeğiniz çok hareketli lakin ileride sinir sistemi geliştikçe çok daha fazla hareketli olacak olmasını da hatırlatırız. Göz kapakları ile birlikte kirpikleri de gelişen bebeğiniz kontrolsüz de olsa yüzünü hareket ettirebiliyor ve gözlerini oynatabiliyor. Karnınızda yavaş yavaş büyüyen bebeğinizin bacakları artık tamamıyla gelişmiş durumda. Kulakları kafasının olması gereken yerlerine gelmek üzere ve bebeğinizin artık ayak tırnakları da çıkıyor. En güzeli ise bebeğinizin iç organları da hızla gelişiyor. Buna örnek olarak kalbinin hızla kan pompalamasını verebiliriz.

Gebeliğin 16. Haftası

Gebeliğin 16. Haftasında Annedeki Değişimler

Gebeliğin 16. Haftasında Annedeki Değişimler

Hamileliğin 16. Haftasında gözlerinizde kuruma ve kaşıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca aşerme denilen döneme de girmiş bulunmaktasınız. Buradaki uyarımız aşermeniz nasıl olursa olsun mutlaka yediklerinize dikkat etmeniz gerektiğidir. Bazı anne adayları aşerme olayını Pika adı verilen bir şekilde yaşamaktadır. Pika aşermesi boya parçaları, alçı, kömür, toprak, tebeşir, çamaşır deterjanı vb. Şekillerde olmaktadır. Bu durum mineral eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Eğer bu tarz bir aşerme yaşarsanız hemen doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 15. Hafta başlıklı makalemizde Hamileliğin 15. Haftası ve Hamileliğin 15. Haftasında annedeki değişimler hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelikte 16. Hafta Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ