Kadına Dair Herşey

Gebelikte 18. Hafta

Gebelikte 18. Hafta

Geçtiğimiz her hata bebeğinizin ve sizin değişimleri hız kesmeden devam etmekte. Gebeliğin 18. Haftasında bebeğinizin boyu artık 14 cm. Bebeğinizin boyu hızlı hızlı büyümeye devam edecek tabi ki. Bebeğiniz gün içinde belli bir rutin içerisinde artık. Bu hafta itibari ile artık bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. 18. Hafta itibari ile bebek cinsiyetleri kesin olarak söylenebilmektedir. Bu hafta bebeğinizin, başka hiç kimseye ve hiçbir şeye benzemeyecek olan parmak izleri oluşmaktadır. Ayrıca elleri ile tutuşu da bir hayli güçlenecek. Kulaklar artık duyabiliyor. Bebeğiniz dışarıdan gelen aşırı yüksek seslere tepki verebilir. İlk hamileliğiniz ise bebeğinizin bu tepkilerini hissetmeme ihtimaliniz çok daha yüksektir. Ayrıca bebeğinizin küçücük ciğerlerinde hava keseleri de oluşuyor bu hafta. Siz her ne kadar hissedemeseniz de bebeğiniz bu hafta içerisinde hıçkırık ile tanışacak.

 Gebeliğin 18. Haftası

Gebeliğin 18. Haftasında Annedeki Değişimler

Sevgili anne adayı, artık kendinizi k daha yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Bu genel olarak görülen belirtilerdir ve hormon değişikliği ile birlikte artık daha fazla çalışan kalbinizden kaynaklanmaktadır. Gebeliğin 18. Haftasında annedeki değişimler içinde en çok tansiyon sorunları yer alıyor. Bu haftalarda tansiyonunuz ok daha düşük olabilir. Artık oturduğunuz yerden daha yavaş kalkmaya dikkat edin. Bu durum bir yere otururken ya da yatarken de yavaş olmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Kan şekerinizin düşmesini engellemek için sık sık ve hafif yemekler tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Gün içinde bol bol sıvı tüketmeye de dikkat etmelisiniz. Bu haftalarda artık sırt üst yerine yan yatmanız gerekmektedir.

Gebeliğin 18. Haftasında annedeki değişimler

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 17. Hafta başlıklı makalemizde Gebeliğin 17. Haftası, Gebeliğin 17. Haftasında Annedeki Değişimler ve Hamilelin 17. Haftası hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelikte 18. Hafta Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ