Kadına Dair Herşey

Gebelikte 19. Hafta

Gebelikte 19. Hafta

Geçen hafta 14 cm olan bebeğinizin boyu artık 15 cm. Hamileliğin 19. Haftasında bebekteki değişimlerden birisi dilinde gerçekleşiyor. Bebeğin dilindeki tat tomurcukları artık tamamen gelişmiş durumda. Ayrıca bebeğiniz şu dönemde tatlı tatları daha çok seviyor. Bunun nedeni içerisinde yüzdüğü amniyotik sıvının tatlı olmasıdır. Bu haftalarda miniğiniz yetişkinlerin duyamayacağı çok düşük frekanstaki sesler ile çok yüksek sesleri duyabiliyor. Bunun nedeni artık çok hassas bir duyma yeteneğinin olmasıdır. Bu hafta Verniks adı verilen mum dokusu olan beyaz koruyucu zar tüm vücudunu kaplamak üzere gelişmeye başladı. Lakin hala damarları derisinin altından görülebilir durumda. Ayrıca Myelin adındaki yağ dokusu, sinirlerin etrafını sarmak için gelişmektedir. Bu değişik doku sinirleri yalıtarak, kas ile beyin arasındaki bağlantıyı kurmayı sağlayan motor nöronları desteklemektedir. Bu da daha koordineli hareket etmesi anlamına geliyor.

Hamileliğin 19. Haftasında bebek

Gebeliğin 19. Haftasında Annedeki Değişimler

Gebeliğin 19. Haftası

Gebeliğin 19. Haftasında kendinizi bir hayli büyümüş gibi hissedebilirsiniz lakin bundan daha fazla büyüyeceksiniz. Olduğunuz pozisyonu değiştirirken ağrı hissetmeniz bu haftalarda çok normal. Dikkat etmeniz gereken nokta ağrılarınız dinlenince geçmemesi devam etmesi ve hatta şiddetlenmesidir. Bu gibi bir durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız. Fazla östrojenden kaynaklı olarak avuç içlerinizde kırmızılık görebilirsiniz. Ayrıca cildinizdeki bazı bölgelerde koyulaşma da normaldir. Koyulaşan bu bölgeler için en doğru karar doktorunuzun önereceği cilt bakım ürünleridir. Lakin korkulacak bir şey yok. Güneşten korunmayı ihmal etmezseniz bu koyu lekelerin çoğu doğumdan sonra kaybolacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 18. Hafta başlıklı makalemizde Gebeliğin 18. Haftası ve Gebeliğin 18. Haftasında annedeki değişimler hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelikte 19. Hafta Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ