Kadına Dair Herşey

Gebelikte Beslenmenin Püf Noktaları

Gebelikte Beslenmenin Püf Noktaları

Acaba annem bugün ne yiyecek ?

Sizin uyanmanız ile uyanan; hatta çoğu günler sizi uyandıran bebeğiniz anne karnında iken konuşabilse idi söyleyeceği şeylerden birisi de ‘Anne bugün ne yiyeceğiz?’ olma ihtimali yüksektir. Gebelik süresince anne hangi besinler ile beslenirse bebek de biyolojik süreçlerin takibi ile anne ile aynı besini almış oluyor. Aslında bu süreç için en anlamlı ifade sağlıklı beslenen anne, sağlıklı beslenen bebek anlamına geliyor.

Çocukluk dönemi ve hatta ergenlik döneminde dahi yemesine izin vermediğiniz katkılı, yağlı, markası belli olmayan, besinleri bebeğimize yediriyor muyuz?

Anne adayları ve aslında diğer tüm insanlar yaşamları boyunca bir denge içinde beslenmeyi öğrenmeleri ve uygulamaları gerekmektedir. Anne adaylarını diğer insanlardan ayırmak gerekir ise anne adayları kendilerini beslerken aynı zamanda bebeklerini de beslemiş oluyorlar. Bu sebeple anne adayları için sağlıklı bir beslenme çizelgesi oluşturmamız gerekir ise; bu beslenme listesi anneye özel annenin yaşı beden kitle indeksi ve diğer farklı özelliklerine göre belirlenmelidir.

Bu süreç şöyle şekillenir; annelerin hekim kontrolü ile vücutlarındaki vitamin enzim yağ oranları öğrenilir ve kişiye özel beslenme listesi düzenlenebilir.

Özellikle hatırlatmak gerekir ise hamileliğin ilk haftalarında bitki çaylarından uzak durmakta fayda var. Bitki çayları genel içerikleri ile rahatlatıcı gevşetici özellikleri bulunur. Bu da hamileliğin özellikle 5 – 6 haftasına kadar olan sürede bebeğin düşmesine sebep olabilir. Bu sebeple araştırarak ve düşünerek beslenmenin önemini bir anne adayı olarak kavramalıyız. Ayrıca fast food ve konserve besinleri tüketmemek gerekir. Örneğin; yoğurdumuzu kendimiz yapmalıyız. Sebze ve meyvelerimizi tüketirken sirkeli suda bekleterek yıkamak üzerlerindeki kimyasal maddeleri arındırmaya yardımcı olur. Ayrıca içeceğimiz meyve sularını taze sıkarak kendi ürettiğimizi tüketmeliyiz. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Gebelikte her türlü besin yenmelidir ama ne zaman ne yeneceği çok önemlidir. Gebelikte ay ay beslenme planına uyulmalıdır. Fazla kilo almamak için karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.  Fakat gebeliğin ilk 3 ayında 2-3 dilim ekmek yemek gerekir ( beyaz ekmek hariç) . Bunun yanında nohut, fasulye gibi bakliyat ürünleri ile karbonhidrat ihtiyacımızı karşılıyoruz. Gebelik süresince her ay 1 kilo alınması sağlıklı gebelik geçirildiğini gösteren bir işaret olarak değerlendirilebilir. İlk 3 ay sürecince beklenen bulantılarla baş edebilmek için; yağlı, baharatlı, ve fazla kokusunu hissettiğiniz besinlerden uzak durmak gerekir. Bu süreç de bulantınızın varlığı ile beslenmeden uzak durmak zarar vericidir. Bu sebeple kendinize uygun ve çeşitle beslenme kuralını unutmadan beslenmeniz gerekir. Öğün atlamamalıyız. Ayrıca ara öğünlerde ceviz, fındık, meyve, badem vs. gibi yağ ve vitamin açısından zengin besinler tüketmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Çocukta Özgüven Nasıl Gelişir Ve Neler Yapılmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Gebelikte Beslenmenin Püf Noktaları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ