Kadına Dair Herşey

Gebelikte Demir Takviyesi

Gebelikte Demir Takviyesi

Hamilelik dönemlerinde kadınlarda özellikle kansızlık ( anemi ) sorunları çok sık görülmektedir. Gebelik dönemlerinde en sık karşılaşılan anemi türü ise demir eksikliği anemisi olmaktadır.

Gebelik dönemlerinde demir eksikliği sorununa bağlı olarak kaybedilen kanın tekrardan kazanılmamasından dolayı demir eksikliği sorunu ortaya çıkmaktadır. Hamilelik dönemlerinde hem bebeğin doğum sonrasında kullanacağı demir ihtiyacının karşılanması hem de artan kan hacmini nedeniyle anne adaylarının daha fazla demir ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Tüm bunların dışında B12 vitaminin eksik olması, kronik hastalıklar ve genetik yapıdaki bozukluklar da kansızlığa sebebiyet vermektedir.

Hamilelik Döneminde Demir Takviyesi Gerekli midir?

Kansızlık sorunu ise hamilelerde genellikle, halsizlik yorgunluk, kalp atım sayımında yükselme, aşırı uyku hali, normalden daha kısa sürede yorulma ve konsantrasyon sorunları ortaya çıkmaktadır.

Gebelik dönemlerinde bu sorunların üstesinden gelmek ve daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek adına demir vitamini açısından daha güçlü olan gıdalar tüketilmelidir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan demir eksikliği annenin sağlığını olumsuz yönde etkilediği gibi aynı zamanda bebeğin sağlığı için de tehlike oluşturmaktadır. Demir eksikliği ve kansızlık sorunları doğum sonrasında kanamaların artmasına sebep olduğu gibi aynı zamanda rahmin toparlanmasını da güçleştirmektedir. Bebek için en büyük etkileri ise erken doğum sorunları oluşturması, bebeğin anne karnında yeterince gelişememesi ve ani ölümlere sebep olabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü hamileliğin 16. Haftasından sonra anne adayında demir eksikliği olsun veya olmasın demir takviyesi alınmasını tavsiye etmektedir. Demir takviyesi gebelerde yan etkilere sebebiyet verse de bebek büyüme evresine geçtiği anne karnından demir ihtiyacını karşılar ve sağlık sorunlarını tamamen ortadan kaldırır.

gebelikte-demir

Demir Açısından Zengin Olan Besinler

  • Yumurta
  • Kırmızı Et
  • Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler
  • Kuru üzüm
  • Keçiboynuzu
  • Pekmez
  • Koyu ve yeşil yapraklı bitkiler

 

C vitamini içeren besinler demir emilimini arttırmakta ve demirden zengin gıdaların alınmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de hamilelik süresinde portakal, maydanoz, limon tüketilmesi oldukça önemli olmaktadır.

Çalışan Anne Adaylarının Unutmaması Gereken Konular

Demir ve protein oranları yüksek olan yemekler tercih edilmelidir.

Kısa ve sık aralıklarda yemek yenmelidir.

Günlük Aktiviteler azaltılmalı ve gün içindeki enerji doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Günlük işler rutine bağlanmalı ve fitness gibi yorucu olmayan sporlar yapılmalıdır.

Uyku düzeni de oldukça önemli olmaktadır.

Bu gibi ip uçları dikkatli bir şekilde uygulandığında gebelik döneminde demir eksikliği sorunu kalmayacak ve hamilelik dönemleri daha rahat bir şekilde geçecektir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Nasıl Bir Şey? başlıklı makalemizde hamilelik ve hamilelik psikolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelikte Demir Takviyesi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ