Kadına Dair Herşey

Gebelikte Hafta Hesaplamayı Yanlış Yapmayın

Gebelikte Hafta Hesaplamayı Yanlış Yapmayın

Gebelik hesaplaması genellikle son adet tarihinin birinci gününden itibaren hesaplanır. Yumurta hücresi daha döllenmemiş olsa bile hamileliğin kırk haftası, son adet döneminin ilk günüden itibaren sayılarak hazırlanır. Çünkü regl dönemi sonrasında yumurtanın döl yatağına ne zaman bırakıldığını hesaplamak mümkün değildir. Yumurtalar döllendikten sonra genellikle otuz sekiz hafta içerisinde gelişir ve doğum gerçekleşir.

gebelikte-hafta-hesaplama

Fakat doktorlar yine de haftalık hesaplamalarda son regl tarihinin ilk gününü baz alarak hesap yaparlar. Adet bitince yumurtalıklardan bırakılacak yumurta hücreleri bir veya iki hafta içerisinde fallop tüplerinin içinde döllenecek spermi beklerler. Döllenme gerçekleştiği anda yumurta fallop tüplerinden bırakılır.

Gebelikte Hesaplama Yaparken Dikkat

Hamilelik hesaplamasının son regl döneminin ilk gününden başladığını daha önce belirtmiştik. Son kez regl olduklarında kadınlar en az iki haftalık hamile oluyorlar. Bu döneme ilk girildiğinde maalesef kadınlar hamile olduklarının farkına bile varmadan farklı ilaçlar kullanarak regl olmak için çaba harcarlar. Bu doğru bir davranış şekli değildir. Çocuk zarar görebilir. Bu durumda yapılması gereken bir doğum uzmanı ile görüşmektir. Kadın doktorları size gereken ilgiyi göstereceklerdir.

Tüp Bebekte Hamilelik Hesaplama

Tüp bebek hamileliğinde hafta hesaplama nasıl yapılır? Tüp bebek tedavisinde hafta hesaplama işlemi embriyo transfer tarihine göre yapılır. Embriyo transferinin yapıldığı tarih hamileliğin ikinci haftası olarak kabul görür. Yani bu durumda embriyo transfer tarihinden on beş gün geçmiş olan anne adayı bir aylık başarılı bir hamilelik sürdürüyor demektir. Tüp bek tedavisinde son adet tarihi kullanılan ilaçlar dolayısı ile değişiyor. Bu yüzden son adet tarihi tüp bebekte yanıltıcı olabiliyor.

Embriyo Transfer Günü Neden Hamileliğin İkinci Haftası Olarak Kabul Edilir?

Embriyo transfer günü hamileliğin ikinci haftasıdır. Bunu normal hamilelik üzerinden ele alacak olursak eğer, hamile kalan bir anne adayı hamileliği içinde en az bir kez daha kanama görür. Bu kanamayı görmeden önce en az iki haftalık hamiledir. İşte bu yüzden son adet tarihinin ilk günü hamileliğin birinci günü olarak kabul görür. İşte tüp bebekte de işle aynı şekilde yürür.

Bir önceki yazımız olan Erken Doğuma Neden Olan Yiyecekler Ve Hareketler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Gebelikte Hafta Hesaplamayı Yanlış Yapmayın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ