Kadına Dair Herşey

Gençlerde Madde Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

Gençlerde Madde Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

 

Ergenlik dönemine kadar aileleri ile birlikte büyüyen ya da hayata karşı kendilerini henüz hazırlamamış olan genç kişiler ergenlik döneminde tüm hayatlarına zarar verebilecek olan yollara gidebilmektedir. Örneğin madde kullanımları, zararlı alışkanlıklar ve buna benzer şeyler ile birlikte gençlerin hem fizyolojik hem de biyolojik olarak dengeleri bozulabilmektedir. Bununla birlikte psikolojilerinin de bozulmuş olması madde kullanımlarına itebilmektedir. Madde kullanımını anlayabilmek için gözlemlemek yeterli olacaktır.

Madde Kullanımının Fiziksel Belirtileri

Özellikle madde kullanımının fiziksel olarak gözlemlenebilecek değişimleri vardır. Bunlar birden bire aşırı derecede zayıflamak, uyumamak ve uykusuzluğun vermiş olduğu göz yorgunlukları ya da kızarıklıklarının yanı sıra gözlerde aşırı derecede kızarma ve gözaltında morluklar gözlemlenebilmektedir.

Madde Kullanımının Psikolojik Etkileri

madde-kullanımıMadde kullanımı kişilerin psikolojik ve fizyolojik sağlıklarını son derece büyük bir şekilde etkilemektedir. Madde kullanımı ve psikolojik etkilerini gözlemlemek de aslında sanıldığı kadar zor bir şey değildir. Örneğin madde kullanan gençler çok daha sinirli ve çok daha sabırsız olabilmektedir. Hiç sinirlenilmeyecek şeylere bir anda sinirlenebilmekteler ve etraflarına ya da kendilerine büyük zararlar verebilmektedir. Bunun yanı sıra çok sessiz sakin, içine kapalı asosyal bireylere dönüşebilmektedirler.

Bağımlı Kişilere Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Bu gibi davranış biçimlerinin gözlemlendiği kişilerin madde kullanması olası bir durumdur. Madde kullanan kişilere yaklaşım sabırlı ve saygılı olmalı, kesinlikle bir şeyler için ısrarcı olunmamalıdır. Aksi takdirde bu durum ters tepebilir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde diyet yapmak ve sağlıklı diyet hakkında bilgiler verilmektedir.


Gençlerde Madde Kullanımı Nasıl Anlaşılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE