Kadına Dair Herşey

Genital Siğil Nedir? Tedavisi

Genital Siğil Nedir? Tedavisi

Genital Siğil Nedir? Tedavisi

 

Genital Siğil

Genital Siğil

Genital siğil, genel olarak cinsel ilişki ile bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır.  Bu hastalık cinsel ilişki haricinde ortak kullanım tuvaletler, havlular gibi hijyenik olmayan yerlerden de kişiden kişiye geçebilmektedir. Genital siğil tedavisi olan bir hastalık olup, vakit kaybetmeden gerekli önlemlerin alınması önemli bir husus olmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde ilerleyerek siğiller artış gösterecektir. Sadece artış göstermekle kalmayacak sonucu kansere varan daha büyük vakalara yol açabilecektir. Genital siğiller, hpv tip 16 ve hpv tip 18 ile, tip 31, 33, 35, 39, 42, 51 gibi kanser habercisi olan çeşitleri bulunmaktadır.

Genital Siğil Tanısı Nasıl Konulur

Genital Siğil Tanısı Nasıl Konulur

Genital siğil tanısı konulabilmesi pek tabiî ki bir jinekolojik muayeneye girmeye bağlıdır. Muayene sonucunda yapılan smear testleri bu siğillerin varlığı konusunda bilgi vermektedir. Siğiller dış genital organlarda gözle görülür olduğu gibi, gözle görülmeyen rahim içi ve rahim ağzında da bulunabilmektedir. Genital siğillerden korunmak için ilk başta yapılması gereken korunmasız bir cinsel ilişkiden uzak durmak olacaktır. En çok cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık olması hususu ile cinsel hayatta tek eşli olmak ve eşin de bu duruma uyum sağlaması gerekmektedir. Eşlerden biri birden fazla kişi ile ilişki içerisindeyse riskli gruba girmiş olacaktır. Bu hastalıktan korunmanın bir diğer yolu da hpv aşısı olmaktan geçmektedir. Ancak hastalığa yakalanmış olan kişide bu hastalığın önüne geçmeyeceği için aşı yapılması bir anlam teşkil etmeyecektir.

Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi için öncelikle tanının konulması gerekmektedir. Tedavi süreci için bir kadın doğum uzmanı ile konuyu paylaşmanız ve gereken önlemlerin alınması ve tedavinin uygulanabilmesi için hekimin talimatlarına uyulması gerekmektedir. Tedavi birkaç çeşitte olabilmektedir. Bu çeşitlerin başlıcaları ise, hastayı izleme ve testlerin tekrarı, ilaç tedavisi uygulanması, yakma, dondurma ve cerrahi operasyon ile siğillerin çıkarılması olarak sayılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağı ise siğillerin çeşidi ve yayılma miktarının ne kadar olduğu konusunda bilgi sahibi olunmasına bağlıdır. Hekim gerekli gördüğü taktirde direk olarak ameliyatı da tercih edebilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan 2018’de Cilt Bakımınızı İhmal Etmeyin başlıklı makalemizde Cildinizde meydana gelen kuruluk sorunları, cilt bakımı yöntemleri ve Dudak kurumasını önleme hakkında bilgiler verilmektedir.


Genital Siğil Nedir? Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ