Kadına Dair Herşey

Nedir Bu Gıda Zehirlenmesi,Belirtileri Nelerdir?

Nedir Bu Gıda Zehirlenmesi,Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi kirli, iyi arıtılmamış su, kirli ve hijyen koşullarının  dışında kalmış gıdaların tüketilmesi sonucunda vücuda giren mikropların, bakterilerin, parazit ve virüslerin midemizi ve bağırsaklarımızı yani sindirim sistemimizi bozması sonucunda oluşur. Bir kişide de olabilir fakat aynı gıdayı tüketen bir topluluk varsa hepsinde de olabilir. Genelde yemekten 2 ila 6 saat sonra ortaya çıkar.

Gıda zehirlenmesi genellikle hafif bir şekilde geçirilebilen ve bazı noktalarda ölümcül olan tehlikeli bir durumdur. Tükettiğimiz gıdaların zehirli,bozuk,çürümüş olup olmadığını her zaman kolay kolay anlayamayız. Çünkü gıdaların şekli, tadı ve kokusunda herhangi bir değişiklik olmayabilir. Dolayısıyla anlayamayız bozulup bozulmadığını .

Gıda zehirlenmesi genellikle bakteri miktarı ve bakterilerin ürettiği zarar verici toksinlerden kaynaklanır. Bakterilerin bazı türleri gerekli koşullar sağlandığında hızla üreyip çoğalırlar. Gerekli olan nem oranı, beslenme, sıcaklık oranı ve üstünden geçen süre koşullarına bağlı olarak hızla çoğalırlar. Bakteri oranı ne kadar çok ise enfeksiyon kapasitesi ve hastalık riski o kadar yüksek olur.

 

Gıda Zehirlenmesinin Nedenleri  

Sebze ve meyveleri yeterli miktarda dezenfekte etmemek, hijyen kurallarına uymamak, gıdalar hazırlandıktan sonra saklama koşullarına uymamak, yemeklerin iyi pişmemesi, pişiren kişinin gıdayla temasından önce ellerini yıkamaması gıda zehirlenmelerine kapı aralar. Bakteriler sayısı fazla olduğu için ve ürettikleri toksin sebebiyle gıda zehirlenmesine sebep olur. Gıda zehirlenmelerinin zehirlenmelerini en yaygın sebeplerinden biri de kümes hayvanları, arıtılmamış su , kırmızı et ve pastörize edilmemiş sütlerdir. Pek sık rastlanmasa da böcek ilaçları gibi kimyasallarla da zehirlenilebilir. Mantar zehirlenmeleri  de sık karşılaşılan zehirlenmeler arasında yer alır.

 

Gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı? 

zehirlenme-belirtileriBulantı, kusma, midede kramp, ishal, karın ağrısı yaşanıyorsa doktora görünmelidir. Ayrıca yüksek ateş, kusma, ağız kuruluğu, baş dönmesi gibi durumlar da önemli belirtileri arasında yer alır. Zehirlenmelerden korunmak için hijyen kurallarına önem vermek, dondurulmuş gıdaları alınca çözünmeden eve döner dönmez buzluğa yerleştirmek, çiğ et ve balığı kapalı bir şekilde dolabın en alt katına yerleştirmek alınan besinlerin son kullanma tarihinin geçmediğine önem vermek, pastörize edilmemiş süt içmemek, çiğ yumurta ve az pişmiş et tüketmekten kaçınmak gerekir. Mutfaktaki yüzeyler temiz tutulmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kötünün Kötüsü Var Dedirten Muhtemelen Hiç Duymadığınız Hastalıklar başlıklı makalemizde ilginç ve kötü hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.


Nedir Bu Gıda Zehirlenmesi,Belirtileri Nelerdir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ