Kadına Dair Herşey

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Bilindiği gibi kadınlar tarih boyunca güzel olabilmenin ve hatta mükemmel olabilmenin peşinden koşmuşlardır. Güzel olmak için kimi zaman bin bir türlü acıya da katlanmışlardır. Kadınların son derece hassas olduğu bölgelerden biri de göğüsleridir. Her kadın güzel göğüslere sahip olmak ister. Özellikle küçük göğüslere sahip olmak bazıları için güzel olsa da bazıları için tam bir felaket durumudur. Sık sık göğüslerinin küçük olduğundan yakınan kadınları görmek mümkündür. Ancak bu durumun çözümleri vardır. Göğüs büyültme ameliyatları ile göğüslerin daha da büyük bir hale getirilmesi mümkündür.

Bu konuyu son derece önemseyen kadınlar geçici göğüs büyütme yöntemleri ile ilgilenmeden göğüs ameliyatlarını tercih etmektedir. Çünkü göğüs büyütme ameliyatları kalıcıdır. Dışarıdan bir etki olmadığı sürece tabi ki.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir

Göğüs büyültme ameliyatı; küçük göğüsleri olan kadınların tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntem son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Sağlık açısından pek zararı olmayan bu yöntem ile göğüsleri normal sınırlara ulaştırmak mümkün olacaktır. Özellikle meme dokusunun yeteri kadar gelişmemesi veya genetik olarak küçük göğüslerin olabilmesi mümkündür. Bu nedenle kişinin istediği boyutlarda göğüslere sahip olmak için meme büyütme operasyonları yaptırması gerekir. Ancak bu konuda oldukça hassas olan kişiler vardır. Yapılacak operasyonun doğal görünmesi son derece önemlidir. Durum böyle olunca da iyi bir plastik cerrahı ile görüşmek gerekir. Özellikle başarılı bir ameliyat için hastanın bütün istekleri dikkate alınmalıdır. Hasta olmayacak bir şey istediği zamanda da bunun olamayacağını hastaya bildirmek gerekir. Böylece hasta gereksiz beklentiler içinde olmayacaktır.

Göğüs Büyütme Ameliyatına Nasıl Hazırlanmak Gerekir

gogus-buyutmeGöğüs büyütme ameliyatına ilk olarak psikolojik anlamda hasta kendisini hazırlamalıdır. Büyütme ameliyatı gerçekten isteniyorsa yapılması gereken bir ameliyattır. Çünkü netice de ciddi bir ameliyattır ve kişide değişiklikler meydana getirecektir. Yani kişi bu değişiklik için ilk olarak kendisini psikolojik anlamda hazırlamalıdır. Psikolojik olarak hazırlanmanın altında yatan neden kişinin gerçekten bu ameliyata ihtiyacı olup olmadığının saptanmasıdır. Böyle bir ameliyat için gerekirse bir uzmandan yardım almak gerekir.

Ancak işinin ehli olan plastik cerrahi uzmanları hastalarının gerçekten ihtiyacı olup olmaması konusunda hastaları ile görüşmektedir. Çünkü gerçek ihtiyacı olmayan ve bazı psikolojik sorunları olan kişiler bu ameliyat sonrasında da kesinlikle mutlu olamayacaktır. Hatta bazı kadınların bu ameliyatı eşlerinin isteği üzerine yaptırdığı görülmektedir. Unutulmamalıdır ki her şeyi ilk olarak kendisi için yapmayan bir insan asla mutlu olamayacaktır. Başkaları istiyor diye kesinlikle herhangi bir estetik ameliyat olunmamalıdır. Çünkü bu tarz estetik operasyonlarının sonu pişmanlık ve üzüntüdür. Bu nedenle gerçekten kendinizin isteyip istemediğinizden emin olmanız gerekir. Bu ameliyatı gerçekten istediğinizden emin olduğunuz zaman göğüs büyütme ameliyatı gerçekleştirilmelidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır

gogus-buyutme-ameliyatGöğüslerini büyütmek isteyen kadınların birbirinden farklı yöntemler denediği görülmektedir. Ancak ne yazık ki göğüsün içinde herhangi bir madde koyulmadan ya da herhangi bir madde enjekte edilmeden göğüslerin büyümesi mümkün olmayacaktır. Göğüslerin büyütülmesi için yapılan estetik ameliyatlarda genellikle silikon kullanılmaktadır. Gerek kullanım kolaylığı gerekse sağlık bakımından silikon tercih edilmektedir. Aynı zamanda da silikon son derece dayanıklı bir maddedir. Bazı ameliyatlarda da salin adı verilen silikon balonlar kullanılmaktadır. Salin dışında silikon olan içinde tuz çözeltisi olan steril bir maddedir.  Hastanın tercihine göre göğüs içine yerleştirilecek madde değişecektir. Memenin içine maddenin yerleştirilmesi için gerekli miktarda kesikler açılmaktadır. Bu kesiklerin boyutu silikonun büyüklüğüne göre değişecektir.  Ameliyat genel anestezi ile yapıldığı için hasta kendine gelince ameliyat bitmiş sayılmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Riskleri

Ameliyatlar hiç değilse anestezi yönteminin getirdikleri nedeniyle bile riskler taşımaktadır. Bu risklerden belli başlı olanlar şunlardır;

 • Ameliyat sonrasın da meydana gelen yara izlerinin geçmemesi riski kesikleri olan her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da vardır. Bunun nedeni yanlış dikişler veya gereğinden fazla derin kesikler olabilir.
 • Göğüs içinde kan ve sıvı birikmesi söz konusu olan durumlardandır.
 • Her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon kapma riski,
 • Kalıcı hissizlik, göğüsün tamamında da ucunda da olabilir.
 • Kan pıhtılaşması durumu
 • Anestezinin getirdiği riskler
 • Silikonda sızma veya patlama durumları
 • Silikonun yerleştirildiği deride kırışmaların meydana gelmesidir

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu durum kişinin yaşı veya fiziksel özellikleri ile alakalıdır. Tabi ki ameliyatı yapan plastik cerrahının da hünerleri önemlidir. Ameliyat sonrasında olabilecekleri şöyle sıralayabilmek mümkündür;

 • Ameliyattan sonra uyanma esnasında hasta belli oranlarda gerginlik hissedebilir. Bu ağrı şeklinde değil göğsün büyümesinden kaynaklanan bir gerginliktir.
 • Ameliyatın sonrasında göğüslerin büyüdüğü hemen gözlemlenebilir.
 • Hastanın ameliyattan sonra hastane de kalıp kalmayacağına doktor karar verecektir. Bu durum hastaya göre değişmektedir.
 • Aşırı ağrılar söz konusu olmaz. Ancak doktor ağrı kesiciler vererek durumu garanti altına alacaktır.
 • Ameliyat esnasında kas altına yerleştirilen protezler daha fazla ağrıya neden olabilir.
 • Ameliyat sonrasında enfeksiyon olmaması için antibiyotik verilmektedir.
 • İyileşme süresi boyunca kesinlikle sigara ve benzeri zararlı maddeler kullanılmamalıdır.
 • Göğüs herhangi bir darbeden korunmalıdır, çünkü en ufak bir darbe iyileşme sürecinde kötü sonuçlara neden olacaktır.

 

 

Göğüs Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir

Göğüs büyütme ameliyatlarının yapılması için bazı şartların sağlanması gerekir. Aşağıda ki şartları sağlamak bu ameliyat için yeterli olacaktır;

 • Fiziksel olarak herhangi bir rahatsızlığın olmaması gerekir.
 • Ruhsal bir sorun olmadan gerçekten bu ameliyatın yapılmasının gerekliliğinin farkında olan kişiler
 • Aşırı kilolu olmayan kişilere
 • Hamilelik durumu veya hamilelik beklentisi olmayan kişiler
 • Göğüslerinin küçüklüğünden dolayı gerçek anlamda rahatsızlık uyan kişilere yapılabilir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Saçlar Ve Giyim Tarzı başlıklı makalemizde sac bakımı ve saç ve giyim hakkında bilgiler verilmektedir.


Göğüs Büyütme Ameliyatı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ