Kadına Dair Herşey

Göğüs Kanseri Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Göğüs Kanseri Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Göğüs Kanseri Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Göğüs Kanseri Nedir?

Göğüs Kanseri Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Göğüs kanseri, süt bezeleri ile süt kanalları üzerine yerleşen tümör yapısına verilen isim olarak özetlenebilir. Dünya üzerinde çok fazla görülen bir hastalık olması hususu ile 40 yaşın üzerindeki her kadının rutin kontrollerini yaptırması ve hatta kendisinin sürekli kendini muayene etmesi önemli bir husustur. Günümüzde birçok kanser çeşidi içinde özellikle de görsel olarak kadının psikolojisini fazlası ile etkileyen bir kanser türü olması sebebi ile her kadının korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Ancak tabiri caizse korkunun ecele faydası olmadığı için muhakkak gerekli kontrollerden geçilmelidir.

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir

Göğüs kanseri belirtileri olan bir kanser çeşididir. Kanser olduğunu anlamanın birkaç basit yöntemi olduğu gibi en önemli belirtileri şu şekilde sıralamamızda fayda bulunmaktadır.

  • Kadının elle muayenesi sonucunda göğüste ya da koltuk altında bezenin ele gelmesi,
  • Olağan dışı olarak meme başından sıvı gelmesi,
  • Meme başında olan içe doğru çekilme görüntüsünün varlığı,
  • Meme başında oluşan kabuklanma ve deri soyulmaları,
  • Bir göğsün diğerinden daha fazla büyümeye başladığını fark etme,
  • Göğüste oluşan şişlik,

Göğüs Kanseri Tedavisi

Göğüs Kanseri Tedavisi

Göğüs kanseri teşhisinin konulması için öncelikli olarak kadının kendisinin ya da göğüs ultrasonu ya da mamografi sonucunda kitlenin saptanması ve kitleden alınan biyopsi sonucunun kanser olduğunu göstermesi gerekmektedir. Kanser teşhisi konulan bireylere bu hekim tarafından uygun bir dil ile anlatılmaktadır. Teşhis ne kadar erken konulur ise tedavi o kadar olumlu yanıt verecektir. Bu hastalığı atlatan kadınların birçoğu teşhisin erken konulmasına borçlu olmaktadır. Göğüs kanseri tedavisi için öncelikli olarak bir hormon tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak bu yeterli gelmediği durumlarda göğüste kitlenin temizlenmesi cerrahi bir müdahale ile gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında hastaya kematorapi ve radyoreterapi uygulanmaktadır. Hastalığın seyrine göre rutin kontroller tekrarlanmaktadır. Eğer göğüs tamamı ile alınmamış ise hastalığın seyri esnasında tekrar biyopsi alınarak kanserin devamlılığı izlenmektedir. Tüm tedavi sürecine rağmen kanser varlığını sürdürüyor ise göğsün alınması işlemi yapılmaktadır. Bu durum çoğu zaman hastanın psikolojik dengesinde olumsuzluklara yol açabilmektedir. Ancak hayati bir tehlikeye girmektense bu cerrahi müdahalenin yapılması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Genital Siğil Nedir? Tedavisi başlıklı makalemizde Genital siğil, Genital siğil tanısı ve Genital siğil tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Göğüs Kanseri Nedir, Belirtileri, Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ