Kadına Dair Herşey

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Ameliyatların yaygınlaştığı bu dönemde en çok yapılan ameliyatlardan bir tanesi de estetik ameliyat olmuştur.  Estetik ameliyatlarının bu kadar gelişmesinin nedeni; artık göreceli olarak daha ucuz olması ve kolay ulaşılabilir olmasıdır. Estetik ameliyat olmak isteyenler daha önce ki yıllarda maddi engellere takılır iken; günümüzde yaygınlaşması ile maddi engeller ortadan kalkmıştır. Estetik ameliyatların sıklıkla yapılamasının bir diğer nedeni ise doğuştan gelen kusurlardır. Doğuştan gelen kusurlar tıbbi olarak bir sorun yaratmamış olsa da psikolojik olarak sorunlara neden olabilmektedir. Kişiler başkalarının görmeyeceği kusurlara bile kimi zaman takılabilirler.

Bu kusurları başkaları göremese bile kişinin takıntısı olabileceği için sürekli aynı kusurun üzerine odaklanacaktır. Bu da zaman içinde estetik ameliyatlarını zorunlu kılacaktır. Gerçekten bir kusur varsa ve kişinin psikolojisini olumsuz anlamda etkiliyorsa estetik operasyon geçirmelidir. Göğüs küçültme ameliyatı da tam olarak böyle bir operasyondur. Bazen tıbbi bir gereklilik olmasa da kişiler büyük göğüslerinden dolayı rahatsızlık duyabilirler. Bu nedenle göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyebilirler.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nedir

gogus-kucultmeGöğüs küçültme ameliyatı genellikle tıbbi zorunluluk olmakla birlikte bazen estetik kaygılar nedeni ile yapılmaktadır. Normalden büyük olarak tanımlanan göğüsler için yapılan bir estetik ameliyattır. Göğüs küçültme ameliyatları tıbbi zorunluluk nedeni ile de sıklıkla yapılmaktadır. Çünkü normalden iri göğüslere sahip olan kadınlar bu konuda önemli sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntıların en başında sırt ağrıları, hijyen sorunlarının yani göğüs altında oluşan pişik ve mantar enfeksiyonları, boyun ağrıları, nefes alma güçlüğü, duruş bozuklukları gibi ciddi sorunlar vardır. İri göğüslere sahip olan her kadın genel olarak bu problemleri yaşasa da yaşadıkları problemlerin göğüslerinden kaynaklandığının farkında değildir. Göğüslerinin büyük olduğunu fark eden ve bu sorunlardan birini yaşayan kadınlar doktora başvurmalıdır. Göğüslerin büyük olması bazen de hormonal hastalıkların belirtisidir. Düzgün çalışmayan büyüme hormonları iri göğüslere neden olacaktır. Erken fark edilmesi durumda hormon tedavisi ile ortadan kaldırılabilecektir.  Sadece hormonal sorunlar nedeni ile büyük göğüsler olmaz. Bazen de bu durum kalıtımsaldır. Yani tamamen genetik durumlar sonucu da iri göğüslü olmak mümkündür.

Göğüs Küçültme Ameliyatına Hazırlanmak

Göğüs küçülme ameliyatına hazırlanmak için ilk olarak fikren bu duruma hazırlıklı olmak gerekir. Yani göğüs küçültme ameliyatı olmadan önce gerçekten bu duruma gerek var mı ya da gerçek anlamda iri göğüslere sahip olup olmadığınızın farkında olmanız gerekir.  Psikolojik sorunların olması nedeni ile göğüslerinde değişiklik yapmak isteyen kadınların olması nedeni ile ameliyat öncesinde hastanın doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Mamografi kontrolü ve gerekli testler mutlaka yapılmalıdır. Hatta hastanın kronik, kalıtımsal hastalıkları veya kullandığı ilaçlar doktora bildirilmelidir. Çünkü ameliyat öncesinde doktorların sorduğu bütün sorular ameliyat sırasında risk faktörlerini ortadan kaldıracak olan ve doğru cevaplandırılması gereken sorulardır. Göğüs küçültme ameliyatına karar verilirken kişinin kilosuna ve boyuna da bakılmaktadır. Çünkü gerçekten sahip olması gereken göğüs boyutu bu şekilde belirlenecektir. Ameliyat öncesinde hastadan belli miktarlarda kan alınmaktadır. Bunun nedeni çoğunlukla gerekli olmasa da ameliyat sırasında kan ihtiyacı olması durumudur. Böyle bir durum gerçekleşirse hastaya kendi kanı verilmesi tercih edilmektedir. Ameliyata girmeden ameliyatın riskleri hakkında da fikir sahibi olma ameliyata hazır olunduğunun anlamına gelmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatının Riskleri

Göğüs küçültme ameliyatlarının belli başlı riskleri vardır. Hasta ameliyata hazırlık evresinde bu risklerin farkında olmalıdır. Bu nedenle oldukça iyi ve işince başarılı bir plastik cerrahına gitmek de fayda vardır. Çünkü doktorunuz size bu ameliyat hakkında sizi aydınlatacak ve sorularına cevap verecek potansiyelde olmalıdır. Hatta hasta sormasa bile doktor ameliyatın gerekliliklerini ve risklerini hastaya anlatmalıdır. Bu da hastanın gerçek anlamda ameliyata hazır olmasını sağlayacaktır. Her ameliyat risk faktörlerini barındırmaktadır. Göğüs küçültme ameliyatının da riskleri şunlardır;

  • Her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon riskleri vardır. Ancak steril ortamlar enfeksiyon riskini en aza indirgeyecektir.
  • Ameliyat sırasında kan ve sıvı birikmesi durumları söz konusu olabilir. Tabi ki doktorlar bunların önlemini alacaktır.
  • Göğüs ucunda çürümeler meydana gelebilir. Ancak bu gibi durumlar için önceden önlem alınması durumunda böyle durumlarla karşılaşılmayacaktır.
  • Küçültme operasyonları sonunda dikiş patlamaları meydana gelebilir. Bu gibi durumlarla dikiş yenilenecektir.
  • Bu tarz operasyonlar sonrasında göğüslerde hissizlik olabilecektir. Böyle bir durumda hasta hemen doktoruna başvurmalıdır. Genelde zaman için hissizlik duygusu ortadan kalkacaktır.
  • Başarılı bir estetik cerrahının işlemi yapmaması nedeni ile simetrik sorunlar ortaya çıkabilecektir. Simetrik sorunların olması geri dönülemez bir sorun da olabileceği için kişiler doktor konusunda doğru tercihler yapmalıdır.

Göğüs Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır

meme-kucultmeMeme küçültme operasyonu yapılırken ameliyat öncesi yapılan plana sadık kalınacaktır. Göğüs ucunda olması gereken yere çekilir ve etrafında bir kesik yapılır. Tabi ki bu ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. Meme içinde fazla bulunan yağ dokusu, bez dokusu veya derisi alınmaktadır. Bunların hepsi göğüs üzerinde yapılan çizikler etrafında yapılmaktadır. Normalden büyük olan göğüsler bu yöntemler küçültülmektedir. Ameliyatlar en fazla 3 saat sürmektedir. Duruma ve hastanın taşıdığı risklere göre durum değişiklik gösterebilecektir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında süt kanallarında problemler meydana gelebilir. Bu nedenle ameliyat olmadan önce cerrahı konuda uyarmak en doğru hareket olacaktır. Ama yine de ameliyatın böyle bir riskinin olduğunu da bilmek gerekir. Hasta en az bir hafta sonra normal yaşantısına geri dönebilir. Özellikle bir ay sonrasında kişi spor aktivitelerini de yerine getirebilir. Ameliyat sonrasında en az altı aylık bir dönem de göğüs küçültmeye bağlı olarak şikayetler de azalarak ortadan kalkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Şişkinlik Yapan Gıdalar başlıklı makalemizde mide siskinliği ve şişkinlik hakkında bilgiler verilmektedir.


Göğüs Küçültme Ameliyatı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ