Kadına Dair Herşey

Göğüs Pompaları Nasıl Kullanılır?

Göğüs Pompaları Nasıl Kullanılır?

Anne sütü bebeklerin sağlıklı olması için en önemli besinlerden biridir. Özellikle son dönemlerde emzirmenin öneminin daha çok anlaşılmasıyla birlikte anne adayları bebeklerini emzirmek için büyük çaba göstermektedir.  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte anne adaylarına büyük kolaylık sağlayan göğüs pompaları ortaya çıktı. Göğüs pompaları sayesinde anneler bebeklerini evde olmasa dahi bebek sütüyle beslemenin rahatlığını yaşıyor. Kullanım kolaylığı sağlayan göğüs pompalarının farklı çeşitleri ve türleri de mevcuttur. Pek çok anne doğumdan sonra bebeklerini nasıl besleyeceği konusunda kararsızlıklar yaşamaktadır. Doğum gerçekleşmeden önce pek çok anne emzirme tekniklerini öğrenmektedir. Ayrıca süt çoğaltma yöntemleri de annelerin en çok ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Birçok anne iş hayatında aktif bir rol oynar. Çalışan anneler doğumdan sadece birkaç ay sonra işe başlar. Bebeğinize nasıl süt vereceğiniz konusunda endişeler yaşıyorsanız göğüs pompası sayesinde bu endişelerinizden tamamen kurtulabilirsiniz. Birçok firmanın anneler için sunduğu göğüs pompaları sayesinde güvenilir alternatiflere sahip olabilir ve bebeğiniz için anne sütü hazırlayabilirsiniz.

Göğüs Pompaları Nasıl Kullanılır

Anneler Neden Sütlerini Sağmaktadır?

Anneler çalışıyor veya evden uzakta kalmak zorunda olduğu durumlar söz konusuysa bebeğin beslenmesinin anne sütüyle devam edebilmesi için mutlaka sütlerini sağmaktadır. Dolu göğüslere sahip olan annelerde göğüs pompası kullanmaktadır. Bu sayede dolu göğüslerin tıkanması önlenmekte ve sütün pıhtılaşması engellenmektedir.  Eğer bebeğiniz emmeyecek kadar küçükse ya da bebeğin emmesini engelleyen herhangi bir ağız problemi mevcutsa biberon ya da tüp kullanarak bebeğin beslenmesi gerekir. Böyle durumlarda anne sütü göğüs pompası kullanımı ile sağılmakta ve biberon ya da tüpe eklenip bebeğe verilmektedir. Eğer bebek hastanede yatıyor veya prematüre doğduysa anne sütü hazırlamak için göğüs pompası çok ideal bir yöntemdir. Bazı anne adaylarında gebeliğinsonuna doğru göğüs ucu içeriye dönebilir. Göğüs ucunu dışarıya çıkarabilmek için göğüs pompası çok etkili bir yöntemdir.  Süt üretimi nedeniyle göğüs dolgunluğu artmaktadır. Göğüs pompası göğüs dolgunluğu artan kişilerin göğüslerini rahatlatmak için kullanılmaktadır. Sütü az gelen anneler göğüs pompası kullanarak sütlerini arttırmaya çalışmaktadır. Annede veya bebekte ani bir şekilde hastalık meydana geldiyse ve bu nedenle emzirmeye ara verilmesi gerekiyorsa göğüs pompası  bebeğin beslenmesine devam edebilmesi için son derece önemli bir seçenektir.

Anneler Neden Sütlerini Sağmaktadır

Sütünü Sağarken Rahat Olmaya Dikkat Edin

  • Sütünü sağacak olan anneler mutlaka rahat olmalıdır. Ancak ilk defa sütünü sağacak annelerin gergin olması normaldir. İlk defa süt sağacak olan anneler için bu süreç can acıtıcı bir görünüme sahip olsa da korkulacak bir durum söz konusu değildir. Kullanımı kolay, masaj yapan ve annenin göğsüne uyum sağlayacak bir göğüs pompasıyla rahat bir şekilde süt sağmak mümkündür.
  • Göğüs pompasını kullanarak süt sağmak istiyorsanız mutlaka göğsünüzün en dolu olduğu anı tercih etmelisiniz. Sabah saatleri süt sağmak için idealdir. Sabah saatlerinde anne sütü oldukça yoğundur. Sabah saatlerinden sonra 3-4 saat aralıklarla süt sağmaya devam edebilirsiniz.
  • Süt sağarken kullanılacak tüm malzemelerin temiz olması çok önemlidir. Göğüs pompası kullanılırken gerekli talimatlar okunmalı ve sterilize bir ortam yaratılmalıdır. Eğer süt sağma işlemlerini dışarıda gerçekleştirecekseniz mutlaka yanınızda yıkama fırçası, havlu ve temiz bez almalı  ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde sütünüzü sağlamalısınız.
  • Eğer ilk defa süt sağma işlemi gerçekleştiriyorsanız mutlaka sıcak, rahat ve sakin bir yer seçmeye özen gösterin. Evde süt sağacaksanız bebeğinizin uyuduğu anlar doğru bir seçim olacaktır. Süt sağma işlemi 20 dakikadan fazla sürebileceği için mutlaka rahat bir ortam olmasına özen göstermelisiniz.
  • Sağma işlemini gerçekleştirdikten sonra ellerinizi sabunla yıkayabilirsiniz. Ancak memenizi suyla yıkamalı ve meme ucuna herhangi bir sabun veya krem gibi ürünlerin temas etmesinin önüne geçin.
  • Süt sağma işlemlerinden önce doğal meyve suyu, su veya çorba içebilirsiniz. Ilık veya soğuk sıvılar sayesinde daha fazla sütünüz gelebilir. Ancak soğuk sıvılar ılık sıvılara oranla çok daha az süt getirmektedir.
  • Süt sağmaya başlamadan önce ayaklarınızı uzatıp süt sağma pozisyonu hazırlayabilirsiniz. Acele etmenize gerek yok. Kendinizi rahat hissedebileceğiniz pozisyonları denemelisiniz. Süt sağmak için en uygun pozisyonu bulup rahat bir şekilde süt sağma işlemlerine geçebilirsiniz.
  • Göğüs pompasını kullanıp pompalama işlemine başlamadan önce gevşemeniz gerekmektedir. Gevşemek için kendinize birkaç dakika ayırabilirsiniz. Biraz dinlenebilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Bebeğiniz kucağınıza almakta dinlenmeniz ve rahatlamanız için uygun bir seçenek olacaktır. Rahatladığınıza emin olduktan sonra süt sağma işlemlerine geçebilirsiniz.

Süt Nasıl Saklanır?

Süt sağma işlemlerini başarıyla tamamlayan anneler için farklı bir konu ortaya çıkmaktadır. Sütünü nasıl saklayacaksınız soru sizler için çok önemlidir. Eğer sütünüzü sağdıktan sonra hemen bebeğe vermeyecekseniz uygun şartlarda anne sütünü muhafaza etmek çok önemlidir. Annelere kullanım kolaylığı sağlayabilmek adına anne sütünü muhafaza edebilmek için süt saklama poşetleri mevcuttur. Tek kullanımlık olarak üretilen bu torbalar pompa aparatına takılabilmesi nedeniyle büyük bir kolaylık sağlamaktadır.  Kullanım kolaylığı sunan torbalar sayesinde süt steril bir şekilde sağılmakta ve saklanmaktadır. Torbaların ağzında bulunan klips sayesinde hemen kapatılmakta ve anne sütünün havayla teması önlenmektedir.  Anne sütü torbalarını doldurduktan sonra üzerine etiketleri yapıştırabilirsiniz. Etiketler sayesinde anne sütünüzü ne zaman sağdığınızı görebilir ve ileri tarihli sütlerle karıştırmazsınız. Anne sütünü derin dondurucuda 3 ay saklamak mümkündür. Anne sütü oda sıcaklığında 2-3 saat içerisinde, buzdolabında ise 24 saat içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

süt saklama poşetleri

Dondurucudan Çıkarılan Anne Sütü Bebeğe Nasıl Verilir?

Dondurucudan Çıkarılan Anne Sütü Bebeğe Nasıl Verilir

Anne sütünü derin dondurucudan çıkardıktan sonra nasıl bebeğe verileceği konusu pek çok anne adayı tarafından merak uyandırmaktadır.  Derin dondurucudan çıkan sütü bebeğe verebilmeniz için öncelikle buzluktan çıkan anne sütünü buzdolabının normal bölümüne alın ve çözülmesini bekleyin. Ardından benmari usulü adı verilen yöntemler içi ılık su dolu olan bir kabın içerisinde dilediğiniz sıcaklığa gelene kadar anne sütünü ısıtabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konu içerisinde anne sütü olan poşeti kesinlikle kaynamış suyun içerisine doğrudan koymamak gerektiğidir. Buzluktan çıkan anne sütü istediğiniz sıcaklığa geldiğinde gönül rahatlığıyla bebeğinize sütü verebilirsiniz. Ancak anne sütünü bebeğinize vermeden önce mutlaka sıcaklığını kontrol etmeli ve istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmayı engellemelisiniz. Buzlukta muhafaza ettiğiniz anne sütünü kısa sürede tüketime hazır hale getirebilir ve bebeğinizin güvenilir bir şekilde beslenmesine imkan sunabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 4 - 5 Yaş Arası Çocukların Psikolojik Özellikleri başlıklı makalemizde çocukların psikolojik özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Göğüs Pompaları Nasıl Kullanılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ