Kadına Dair Herşey

Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir?

Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir?

Göğüs sarkması nedir?

Yaş ilerledikçe göğüsler de buna paralel olarak eski canlılıklarını kaybetmeye başlarlar.Tabi bu durum göğüsleri diğer hemcinslerine nazaran daha büyük olan bayanlar için daha erken gerçekleşir.Aslında göğüs sarkmasının sebebi,sadece göğüs büyüklüğüne ya da göğüsleri tutan bağlara endeksli bir durum da değil.Genetik faktörler ve derinin esnekliği de göğüs sarkmasında belirleyici sebeplerin başındadır.Göğüslerimizde yer alan süt bezleri,memelere sertliğini kazandıran kısımdır.Süt bezlerinde oluşan bozulma ve göğüs ile beden arasındaki bağların esnemesi sonucu da sarkmalar meydana gelir.Peki bu durumun önüne geçilebilir mi?Kısmen evet.Şayet sarkma erken farkedilir ve çnlemler alınabilirse,ilerleyen yaşlarda bu sarkmaların etkileri de azaltılabilir.Bihassa hamilelik döneminde ve emzirme sürecinde destekleyici sütyenlerin kullanılması ve egzersizlerin yapılması bu estetik bozulmaya engel olunabilmesi için alınacak önlemlerden iki tanesidir.

 

Göğüs sarkmaları kabusunuz olmasın

 

gogus-sarkmasiKadınların en çok korktuğu konulardan biri göğüs sarkmasıdır.  Göğüs sarkması kadınların mutsuz olduğu konuların başında gelmektedir.

Göğüslerinin sarkmasını engellemek isteyen kadınlar tam olarak ne yapacağını ve nasıl bir yöntem izleyeceğini bilememektedir.

Göğüsler yağ tabakasından meydana gelmektedir. Yağ tabakasından oluştuklarından dolayı zaman geçtikçe sarkmamaları imkansızdır. Ancak göğüslerin sarkma sürelerini uzatmak bizim elimizdedir. Çeşitli yöntemler sayesinde göğüslerin sarkma süreleri uzatılabilmektedir.

Göğüslerin Sarkma Nedenleri

Göğüslerin sarkma nedenleri arasında hormonal değişimler ve kilo alıp verme çok önemli bir yere sahiptir.

Bu etkenlerin yanı sıra güneşlenme ve aşırı sıcak suda duş alma göğüsün sarkmasına neden olan etmenler arasında bulunmaktadır.

Sarkma ve yaşlanmaya neden olan sigara kullanımı göğüs sarkmasına neden olan önemli etmenlerden biridir. Sigara sayesinde oksijen vücuda giremez ve cildin yaşlanıp sarkmasına neden olur.

Göğüs Sarkmasını Engelleyecek Yöntemler

  • Göğüs sarkması sorunu yaşayan kadınlar bol bol spor yapmalıdır. Göğüs bölgesinde bulunan kasları canlı tutmanın tek koşulu spor yapmak ve egzersiz yapmaktır.
  • Kalsiyum ve protein bakımından zengin besinlerle beslenmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca bol bol C vitamini alınmalıdır. Kalsiyum, C vitamini v protein cildin sıkılaşmasına katkı sağlayan önemli besin kaynaklarıdır.
  • Sıcak su göğüslerin sarkmasına neden olur. Bu nedenle sıcak su ile duş alınmamalıdır. Sıcak su yerine ılık su ile duş alınmaya özen gösterilmeli ve duştan sonra göğüslerinize buz koyarak diri kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Hızlı kilo alıp vermek göğüs sarkmasına neden olabileceğinden dolayı kontrollü kilo vermeye dikkat edilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Hastalarında Beslenme Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde karaciğer hastalığı ve karaciğer hastalığında beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ