Kadına Dair Herşey

Google’da Bilgi Aramak İçin 10 Yöntem

Google’da Bilgi Aramak İçin 10 Yöntem

Artık gelişmiş teknoloji ve yüksek hızlı internet çağında yaşıyoruz ve sanal olarak aradığımız her bilgiye ulaşabiliyoruz. Sadece birkaç dakika içerisinde lezzetli kek tarifleri bulabilir ya da dalga-parçacık ikiliği teorisi hakkında her şeyi öğrenebiliriz.

Ancak genellikle aradığınız bilgiyi bulabilmek için büyük bir içerik çöplüğünden adeta ayıklama yapmamaz gerekebiliyor ve bu da kimi zaman dakikalardan saatlere kadar geniş bir zaman dilimini alabiliyor. Tam da bu sebepten ötürü Google’da arama yaparken kullanabileceğiniz en etkili yöntemleri sizler için derlemek istedik. Bu sayede aradığınız şeye sadece birkaç tıklama ile ulaşabiliyor olacaksınız. Ancak biliyorsunuz ki, Google bir Amerikan şirketi, bu yüzden kimi yöntemlerde birkaç harften oluşan bazı ingilizce kelimeler kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Google’da Bilgi Aramak için %96’ımızın Haberdar Olmadığı 10 Yöntem

Ya bu ya da şu

Google aramaları

Kimi zamanlar aradığımız şeydeki bir bilgiyi ya da ismi doğru hatırladığımızdan emin olamayabiliriz. Bunun sizin için bir sorun olmasına izin vermemelisiniz. Yapmanız gerekenler çok basit; aradığınız şeyin potansiyel değişkelerini de yazın ve her birinin arasına “|“ sembolunu yerleştirin. Bu sembol yerine dilerseniz İngilizcede veya anlamına gelen “or” sözcüğünü de koyabilirsiniz. Bu sayede size anlamlı gelecek olan sonucu çok daha kolay bir biçimde seçiyor olacaksınız.

Eş anlamlıları kullanarak arama yapma

Google eş anlamlı arama

Özellikle Türkçe eş anlamlılar açısından oldukça zengindir. Bu da çevrimiçi olarak arama yaparken size büyük bir kolaylık sağlayabilir. Eğer belirli bir konu hakkındaki çeşitli internet sitelerine ulaşmak istiyorsanız aramalarınıza “~” sembolünü koyarak daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Örneğin “sağlıklı ~ yemek” olarak bir arama yaparsanız sağlıklı beslenmenin temelleri, yemek tarifleri ve sağlıklı yemek seçenekleri gibi çeşitli sonuçlara ulaşırsınız.

Websitelerde arama yapmak

Websitelerde arama yapmak

Bazen bir websitesinde ilgi çekici bir yazı okursunuz ve daha sonra bu yazıyı ya arkadaşlarınızla paylaşmak ya da tekrar okumaz isterseniz. Bu istenilen bilgiye tekrar ulaşmanın en kolay yolu, o websitesi içerisinde bir arama yapmanızdır. Bunu yapabilmek için ise Google’a sitenin ismini yazın ve ardından makale ile ilgili aklınızda kalan bilgileri ya da bir cümleyi yazın. Bu sayede sonuca daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Yıldız işaretinin gücü

google yıldızlı aramalar

O engin hafızamız bizi aradığımız şey içerisinde ihtiyacımız olan bir sözcüğü, öbeği ya da rakamı hatırlamaktan alıkoyduğu zamanlarda en etkili sembollerden biri olan “*” işaretine güvenebilirsiniz. Hatırlayamadığınız sözcük ya da rakam yerine bu işareti kullanırsanız, aradığınız sonuçlara ulaşıyor olacaksınızdır.

Birçok sözcük eksik olduğunda

Eğer hatırlayamadığınız kısım tek bir sözcükten ziyade daha uzun bir öbek ise hatırladığınız ilk ve son sözcükleri yazın ve hatırlamadığınız kısım yerine “AROUND + (hatırlamadığınız sözcük sayısının yaklaşık miktarı)” yazın. Örneğin, “Google’da AROUND(6) 10 Yöntem”.

Zaman dilimi kullanmak

Google zaman dilimi aramaları

Bazen acil bir şekilde, belirli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmiş bazı olaylar hakkında bilgi edinmemiz gerekir. Bunu yapabilmek için arama sorgunuza, tarihler arasında üç nokta kullanarak bir zaman dilimi ekleyebilirsiniz. Örneğin eğer 20. yüzyıldaki bilimsel keşifleri öğrenmek isterseniz şunu yazabilirsiniz: “bilimsel keşifler 1900…2000”

Bir başlık ya da URL aramak

Google başlık url aramak

Bir yazının anahtar kelimelerini ya da başlığını bulmak isterseniz arayacağınız sorgudan önce “intitle:“ koyup, arada hiç boşluk bırakmadan geri kalanını yazabilirsiniz. Sözcüklerden yararlanarak URL bulmak isterseniz de ”inurl:” öbeğini kullanabilirsiniz.

Benzer websitelerini bulmak

Google benzer web siteleri

Eğer internette gerçekten hoşunuza giden bir site bulduysanız ve benzer siteleri de öğrenmek istiyorsanız “related:” yazıp, ardından sitenin adresini arada boşluk bırakmadan yazabilirsiniz.

Tam bir cümle aramak

Google Tam bir cümle aramak

Aradığınız şeyin başına ve sonuna tırnak işareti eklerseniz, bir şeyi aynen yazdığınız şekilde bulmak için en kolay ve en etkili yöntemden yararlanırsınız.

Örneğin bugün iyi hissediyorum cümlesini tırnak işaretsiz yazarsanız, arama motoru bu sözcüklerin bulunduğu her şeyi sizin yazdığınız sıralama yerine rastgele bir sıralama ile karşınıza çıkartacaktır.

Fakat eğer bunu “bugün iyi hissediyorum” diye tırnak işaretleri içerisinde yazarsanız elde edeceğiniz sonuçlar aynı yazdığınız sıralama ile olacaktır. Bu yöntem özellikle bir şarkının tek bir satırını biliyor ve şarkının hangi şarkı olduğunu öğrenmek istiyorsanız çok işinize yarayacaktır.

Önemsiz arama kelimeleri

Önemsiz arama kelimeleri

Sorgunuzdan önemsiz olan sözcükleri çıkartmak için sadece başlarına bir eksi işareti koymanız yeterli olacaktır. Örneğin ilginç kitaplar hakkında bir site arıyorsanız ancak onları satın alma niyetiniz yok ise, bu durumda şu şekilde arama yapabilirsiniz: ilginç kitaplar -satınal

Bir önceki yazımız olan Kabartma Tozunun Hiç Bilmediğiniz 9 Kullanım Alanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Google’da Bilgi Aramak İçin 10 Yöntem Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ