Kadına Dair Herşey

Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor

Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor

            Göz Sağlığının Okul Başarısı Üzerindeki Etkileri

Göz sağlığı insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için büyük önem taşıyan bir durumdur. Dolayısıyla çocukların göz sağlığı ile ilgili ihmaller devamında pek çok olumsuz durumu beraberinde getirebilmektedir. Bundan dolayı çocukların göz sağlığı problemi olduğundan okul yaşamı da bundan etkilenmektedir. Göz problemi olan çocuklar tahtayı düzgün görmekte zorlanmaktadırlar. Bu durum da çocukların dersten kopmasına neden olmaktadır. Çocuklarda görülen göz hastalıklarının başında miyop, astigmat, hipermetrop, şaşılık ve göz tembelliği gelmektedir. Bu hastalıklar çocukların okul başarısı üzerinde etkili olmaktadır. Çocukların okul dönemlerinde bu tür hastalıklara maruz kalmaması için belli dönemlerde göz muayenelerinden geçmeleri faydalı olmaktadır.

Çocukların Göz Sağlığı Nasıl Korunmalıdır?

goz-sagligi

Çocukluk dönemlerinde yaşanabilen en büyük problemlerden biri travmalar olmaktadır. Buna engel olmak için çeşitli önemlerin alması gerekmektedir. Çünkü travmalar çocukların okul hayatı üzerinde de etkilidir. Böyle olumsuz durumla karşılaşılmaması için çocukların gözlem altında tutulması fayda sağlamaktadır. Eğer göze çarpan bir durum fark edilirse mutlaka çocuk göz muayenesinden geçirilmelidir. Çocukların göz sağlığını korumanın diğer bir yolu ise ellerin gözlerle temasının mümkün olduğunca az düzeyde olmasıdır. Çünkü kirli ellerle gözlerine dokunan çocuklarda enfeksiyon görülme ihtimali fazla olmaktadır. Bu nedenle çocukların enfeksiyon riskine karşı uyarılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra çocukların uzun süre tablet, bilgisayar, televizyon, telefon gibi cihazların başında kalmaları engellenmelidir.

Çocukların Göz Sağlığını Korumak İçin Ebeveynler Neler Yapmalıdır?

Çocukların göz sağlığı ile ilgili problemleri erken yaşlarda tespit etmek büyük önem taşımaktadır. Bunun içinde de en büyük görev anne babaya düşmektedir. Çocuklarda göz probleminin olduğuna dair birtakım belirtiler bulunmaktadır. Örneğin okuma yazma esnasında çocuklar çok yakından bakıyorsa bu durum göz sorununun bulunduğuna işaret etmektedir. Bunun yanı sıra bazı çocuklar el göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanabilmekte veya gözlerinde kayma görülmekteyse bu belirtiler de göz sağlığının bozuk olduğunu göstermektedir. Bu durumda anne babaların yapması gereken en önemli davranış en kısa süre içerisinde çocukları göz muayenesinden geçirmek olmalıdır. Böylelikle erken teşhis edilerek göz sağlığına kavuşulması sağlanabilmektedir.

Göz Sağlığının Okul Başarısı İçin Önemi

goz-sagligi-2

Göz sağlığı okul başarısı üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre göz sağlığı bozuk olan çocukların okulda başarılı olma ihtimali daha düşüktür. Bu nedenle her çocuğun okula başlamadan önce göz muayenesinden geçmesinde fayda bulunmaktadır. Böylelikle göz problemi erkenden teşhis edilebilmekte ve okul başarısı için olumsuz bir durum ortaya çıkmamaktadır. Göz problemi yaşayan çocuklar derse odaklanmakta zorluk çekmektedirler. Bunun yanı sıra dikkat dağınıklığı problemi olmakta ve sık sık baş ağrıları görülebilmektedir. Bu durumun farkında olmayan aileler ilk etapta çocuğun okulu sevmediğini düşünebilmektedir. Dolayısıyla ailelerin göz sağlığının okul başarısı üzerindeki etkisi konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Ergenlikte Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Geliştirirsiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ