Kadına Dair Herşey

Göz Sağlığının Okul Başarısına Etkileri

Göz Sağlığının Okul Başarısına Etkileri

 

Göz, insan vücudunda bulunan en önemli organlardan bir tanesidir. Dış dünya ve diğer varlıkları ile iletişim kurarken kullandığımız en önemli organımızdır. Gözlerimiz sayesinde dış dünyada olup bitenleri görerek yorumlarız.

Göz sağlığı, insan sağlığında diğer organlarda olduğu gibi oldukça önemlidir. Çeşitli göz hastalıklarının var olduğu günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte göz sağlığı açısından oldukça önemli adımlar atılmıştır.

Çocuklarda Göz Sağlığı

Çocuklarda oluşan göz problemleri genelde geç fark edilir. Bunun başlıca sebebi çocukların sorunlarını anlatamaması ve anne babaların çocukların gözlerinde oluşan problemleri geç fark etmesidir. Bu durumun önüne geçmek için düzenli göz muayenesi yaptırmak oldukça önemli bir husustur.

Göz Sağlığının Eğitime Etkisi

Çocuklarda göz sağlığı problemleri ilerlediği takdirde pek çok soruna yol açabileceği gibi eğitim hayatlarında da bazı sıkıntıların yaşanmasına sebep olabilir. Çocuklar gözlerinde oluşan sorundan dolayı odaklanma sorunu yaşayabilirler.

Göz problemleri çocukların okul yaşamını nasıl etkiler sorusunun cevabı çok nettir. Göz sağlığı, çocukların okul yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Tahtayı görmekte zorlanması bile dersten geri kalmasında önemli rol oynar. Dersten koptuğu zaman konsantrasyonunu yeniden sağlaması pek mümkün olmamaktadır.

Okul başarısının yanı sıra vücut ve denge gelişimini de etkilemektedir. Aynı zamanda sosyal hayatını ve algılamasını da etkilemektedir.

Çocuklarda Göz Hastalıklarının Teşhisi

Çocuklarda göz hastalıklarının teşhisi biraz zor olabilir. Çünkü çocuk, yaşı gereği problemini anlatmakta zorluk çekebilir. Bu da hastalığın ilerlemesine sebep olur. Bu durumların önüne geçmek için düzenli göz muayenesi çok önemlidir.

Çocuğunuzun gözlerinde problem olup olmadığını gösteren bazı davranışlar bulunmaktadır.

  • Çocuğunuz kitap okurken, okuduğu kitaba eskisinden daha yakın bakıyorsa,
  • Televizyon izlerken yakınlaşıyorsa,
  • Işık hassasiyeti varsa,
  • Sürekli gözlerinin yorulduğundan bahsediyorsa,
  • Gözlerini sık sık kaşıyor ya da ovuşturuyorsa,
  • Gözleri sık sık sulanmaya başladıysa

Çocuğunuzda bir görme problemi olabilir.

Çocuklarda Göz Muayenesi

Çocuklarda göz muayenesi doğduklarından itibaren gelişme süreçlerinde önemli bir yere sahiptir. Düzenli olarak yapılacak olan doktor ziyaretleri göz problemlerinde erken teşhis için oldukça önemlidir.

Çocukların doğdukları ilk 6. Aydan 3 yaşına kadar düzenli olarak doktor muayenesine götürülmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde hamile kalmak ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.


Göz Sağlığının Okul Başarısına Etkileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ