Kadına Dair Herşey

Gripken Egzersiz Yapılır Mı?

Gripken Egzersiz Yapılır Mı?

Nezle ve grip kışın sıklıkla karşılaşılan hastalıklar arasında. Peki, bu durumda egzersize ara mı vermeli, yoksa programımıza sadık mı kalmalıyız? Uzmanlar vücudumuzu dinlememizi tavsiy ediyor. Bu tip viral hastalıklar kaslarda yorgurı1uğa neden olabiliyor. Eğer semptomlar ağır değil ve genel olarak kendinizi iyi hissediyorsanız egzersiz yapabilirsiniz. Ancak çok bitkinseniz en iyisi ara vermek. Önemli bir diğer nokta da ateşiniz olduğunda egzersiz yapmamak. Vücut sıcaklığınız 38 derece ve üzerine çıktığında ateşiniz var demektir ki bu durumda egzersiz yapmak daha kötü hissetmenize neden olabiliyor. Bazı nadir vakalarda ateşliyken egzersiz yapmak, virüslerin kalbi etkilemesine neden olarak tehlikeli bir tablo ortaya çıkarabiliyor.

Egzersizden sonra vücudunuzda neler oluyor?

DNA’NIZ Değişebiliyor: 2012’de İsveç’te sağlıklı ancak aktif olmayan yetişkin bireyler üzerinde yapılan  bir araştırma kısa egzersizlerin bile kas dokularındaki  genetik materyalde değişimlere neden olduğunu  gösteriyor. Elbette genetik mirasımızı ailemizden  alıyoruz ancak egzersiz gibi hayat tarzı ile ilgili faktörler de bazı genler üzerinde etkili olabiliyor.

Ruh haliniz daha iyi oluyor

Egzersiz yapmaya  başladığınızda beyniniz iyi hissetmenizi  sağlayan  endorfin gibi birkaç farklı nörotransmitter salgılamaya  başlıyor. Bu da daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

Diyabetten Korunabilirsiniz:

2012’de Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmayagöre, tek bir kardiyo antrenmanı sonrası bile insülin duyarlılığı artırıyor. Düşük insülin duyarlılığı insülin direnci olarak adlandırılıyor ve diyabete neden olabiliyor.

Daha keskin bir zihne sahip olabilirsiniz

Beynin iyi çalışabilmesi için oksijene ve temiz havaya ihtiyacı var. Doğada, temiz havada egzersiz yapmak beynin de oksijene doymasını sağlıyor. Öte yandan egzersizle birlikte beyne kan akışının artması antrenmanın hemen sonrasında daha iyi konsantre olabilmenizi, zihninizin daha berrak olmasını sağlıyor.

 

 

~

 

Bir önceki yazımız olan 7 Gizli Şeker Deposu Besin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Gripken Egzersiz Yapılır Mı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ