Kadına Dair Herşey

Güçlü ve Sağlıklı Tırnakları Garantileyecek 16 Başarılı Yöntem

Güçlü ve Sağlıklı Tırnakları Garantileyecek 16 Başarılı Yöntem

Güçlü, sağlıklı görünen, düzgün kesilmiş ve özenle boyanmış tırnaklardan daha güzel bir şey yoktur. Ancak birçoğumuz için tırnaklarımız, istediğimiz kadar da iyi görünmezler. Aslında eğer tırnaklarınızı her zaman iyi durumda tutmak istiyorsanız farkında olmanız gereken bir dizi teknik bulunmaktadır.

 

Sağlıklı Ve Güçlü Tırnaklara Sahip Olmak İçin 16 hile!

Her Zaman Tırnak Törpünüz Elinizin Altında Olsun

Tırnak törpüsü ile tırnak bakımı

Eğer spor salonunda çok ter ve göz yaşı döküyorsanız, tırnaklarınızda oluşabilecek herhangi bir hasar için elinizin altında kullanışlı tırnak törpülerinden birini her zaman bulundurun. Daha yumuşak bir bitiş hazırlayabilmek için tırnağınızın üzerinde tek bir yönde törpü yapın.

 

Ellerinizi Çok Temiz Tutun

İlk olarak tırnaklarınızı ve etrafındaki cildi kirden uzak tutmak için yeterli çabayı sarf ettiğinizden emin olun. Ardından bir önceki ojenizin renklerini asetonsuz bir çıkarıcı ile temizleyin. Bu yöntemlerden birisi bir diş fırçasına sabun sürmek ve ardından nazikçe tırnağınız ve etrafındaki cildi ovalamanızdır. Bu, tırnaklarınızı hem kirden temizleyecek hem de kurutucu kimyasallar ve pahalı ürünler kullanmadan ve hiç zorlamadan ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Tırnaklarınızı Kuru Tutun

Bu, tırnaklarınızın altında bakterilerin çoğalmasını engeller. Tekrar veya sürekli olarak su ile temasları da tırnakların kırılmasına neden olur.

 

Her Zaman Nazik Olun

Tırnaklarınız hassastır ve onları çok fazla ovalamak ya da benzeri hareketlerde bulunmak enfeksiyon kapmalarına neden olabilir. Tırnağınızın altında metalden yapılmış nesneler kullanmaktan kaçının aksi durumda tırnak ile cildin birbirinden ayrılmasına neden olabilir ve bunun sonucunda da tırnak düşmesi ya da düzensiz beyazlık tecrübe edebilirsiniz.

 

Her Zaman İlk Katı Uygulayın

Tırnaklarda ilk kat

Evde oje sürerken ilk katı sürmeye üşenmenin hiçbir bahanesi olamaz. Bu adım sizi, renkli ojelerin verebileceği hasardan korur ve aynı zamanda tek bir kat bile uygulayacağınız rengin daha dolgun ve belirgin olmasına yardımcı olacaktır. Fazladan parlaklık ve koruma isterseniz her kat arasına şeffaf bir parlatıcı da sürebilirsiniz.

 

Ellerinizi Koruyun

İster ağır kimyasallarla temizlik yapın, ister bahçe ile uğraşın ya da ellerinizi kirletebileceğiniz herhangi bir iş yapın, her zaman tercihen pamuklu bir astar ile lastik, vinil, nitril veya plastik eldiven giyin. Eldiven giymeden sıcak sabunlu suda bulaşıkları temizlemek tırnaklarınızı zayıflatır, bahçe ile uğraşırken kirlenecek olan tırnaklarınızı temizlemek için ise çok fazla çaba harcamanız gerekir. Hava soğuk olduğunda bir çift eldiven takın, bu sayede soğuk hava ve rüzgar tırnaklarınızı kurutmayacak, cildinize de zarar vermeyecektir.

 

Tırnaklarınız için Mola Verin

Her zaman basit şeffaf bir parlatıcı ile tırnaklarınıza dinlenmeleri ve kendilerini onarmaları için zaman tanımalısınız. Hiç ara vermeden bir renkten diğerine geçmek tırnaklarınızın kurumasına ve sararmasına neden olur. Aynı zamanda zaman içerisinde tırnak yapınız da büyük hasarlar görecektir.

 

Her Zaman Nemlendirin

Yüzünüzü nemlendirmeden gece yatmıyorsunuz, o zaman niçin tırnaklarınız da farklı olsun ki? Badem veya avokado yağı karışımı kullanarak tırnak çevresindeki ölü derinin ve tırnaklarınızın siz uyurken nemli kaldığından emin olun. Aslında herhangi bir besleyici zengini yağ veya nemlendirici işe yarayacaktır. Bir tutam dudak kremi bile kullanabilirsiniz.

 

Düzenli Olarak Kesin

Tırnak Kesimi

Düzenli olarak tırnaklarınızı kesmek, saçlarınızı kesmek kadar önemlidir. Her iki haftada bir tırnaklarınızı kesin ve tırnaklarınızın buna nasıl tepki vereceğine göre uzatın ya da kısaltın. Kesin manikür makaslarını kullanmayı tercih edin. Önce tırnaklarınızı düz bir biçimde kesin ve ardından nazik bir biçimde kenarları köreltin.

 

Beslenmenize Dikkat Edin

Tırnaklarınız protein olan keratin adlı maddeden oluşmaktadır bu yüzden beslenmenizde değişiklikler yaparak tırnaklarınıza yardımcı olabilirsiniz. Biotin, E vitamini ve balık yağı gibi ek besinleri ve vitaminleri günlük beslenmenize dahil edin. Bunlar haricinde fasulye, balık ve fındık gibi protein açısından zengin şeyler de tüketin. Sizin için işe yarayan kambinasyonu bulduktan sonra daha güçlü ve güzel tırnaklarla ödüllendirileceksiniz.

 

Doktorunuza Biotin için Danışın

Bazı araştırmalar gıda takviyesi olarak alınan biotinin zayıf veya kırılgan tırnak köklerinizi güçlendireceği yönünde sonuçlara sahiptir.

 

Araçlarınıza İyi Bakın

Tırnaklarınız için kullandığınız araçları her kullanımdan önce dezenfekte etmek, makyaj fırçalarınızı temizlemek kadar önemlidir. Bunun tek bir sebebi var: bakterileri uzak tutmak. Tırnaklarınızı mutlu etmek ve onları bakterisiz tutmak için metal araçlarınızı sabun ve su karışımı ile yıkayın ve ardından alkol kullanarak ovalayın. Ayrıca zımparalı tırnak törpüsü gibi atılabilir nesneleri düzenli olarak yenileyin.

 

İçindekileri Okuyun

Doğru oje seçimi

Tüm oje markaları eşit kalitede değildir. Bu yüzden bir ürün satın alırken veya kullandığınız ürünlerde iyi markaları seçtiğinizden emin olun. Dibütil ftalat, formaldehit ve toluen gibi toksik kimyasallar içeren parlatıcı maddelerden uzak durun çünkü bunlar kırılmaya, bölünmeye veya çatlamaya neden olabilmektedir.

 

Son Katı Sürmeyi Es Geçmeyin

Son kat, ojenin rengini korur ve tırnaklarınıza son katsız bir uygulamaya göre çok daha canlılık katar. Yıpranmayı veya renk atmasını engellemek için üç gün sonra tekrar bir son kat uygulamaya çalışın, bu sayede manikürünüzü yaparken epey bir zaman kazanacaksınızdır.

 

Boyu Yerine Sağlığını Önemseyin

Uzun tırnaklar çok güzeldir ancak çatlaklar veya kırılma ile mücadele ediyorsanız, tırnaklarınızı kısa tutun veya tutmaya başlayın. Yumuşak köşeli kısa tırnakları kontrol etmek daha kolaydır ve daha zarif görünürler. Bu sayede başka bir şey hakkında endişelenmeye gerek kalmadan, tırnaklarınızı güçlendirmeye odaklanabilirsiniz.

 

Ölü Derileri Asla Kesmeyin

Tırnaklarınızdaki ölü derilerin yerine getirdiği çok önemli bir görevi vardır: tırnak kökünüzün etrafındaki bölgeyi korurlar. Bu derileri kestiğinizde veya kopardığınızda korumayı da ortadan kaldırırsınız ve bakterilere karşı korunmasız bıraktığınızdan ötürü de enfeksiyon riski oluşur. Ölü derilerinizi ne kadar kendi hallerine bırakırsanız, tırnaklarınız da size o kadar minnettar kalacaktır.

Bir önceki yazımız olan Gözlerinizi Ön Plana Çıkartacak 8 Önemli Makyaj Sırrı başlıklı makalemizde Göz makyajı fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Güçlü ve Sağlıklı Tırnakları Garantileyecek 16 Başarılı Yöntem Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ