Kadına Dair Herşey

Güne Dinç Başlayın

Güne Dinç Başlayın

Başlığı okuyan çoğu kişinin bende çok yorgun uyanıyorum, çok bile uyusam kendime gelemiyorum, enerjik olduğumu hissedemiyorum gibi cümleler kurduğunu duyabiliyorum. Birçok kişinin problemleri arasında olan bu durum kişilerin yaşam kalitesini de oldukça etkilemektedir. bu da günlük işlerimizin yavaşlamasına der çalışanların ya da zihin işi yapanların anlama gücünün zayıflamasına yol açabilir. Bu nedenle bu durumun nedenini tespit etmeli ve çözüme kavuşturmalısınız.

Eğer sizde yorgun uyanıyorum diyorsanız bu önerileri mutlaka okumalı ve hayatınızı bunlara göre düzenlemelisiniz.

  1. Öncelikle bu sorunun bir hastalığa bağlı olup olmadığını araştırmalısınız. Çünkü belli başlı sağlık sorunları mesela demir eksikliği b12 eksikliği gibi hastalıklar sizin enerjinizden çalabilir ve uyku kalitenizi de düşürebilir.
  2. Mutlaka dengeli beslenmelisiniz. Öğünlerinizi düzene sokmalı zararlı yiyecekleri ve içecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Günlük enerji, vitamin ve kalori ihtiyacınızı belirleyerek buna bağlı yiyecekler ile beslenmelisiniz. Ayrıca yeterli olmadığını düşünüyorsanız doktor veya eczacıya danışarak takviye alabilirsiniz.
  3. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan en çok ihtiyaç duyup sürekli ertelediğimiz sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Çünkü spor vücudumuza sıfırlar ve bize atik bir vücut sağlar.
  4. Yorgun uyanıyorum diyen kesimin önemli bir kısmı ise çok fazla uyuyan ve geç uyananlardır. Eğer uykunuz düzensizse mutlaka bu düzeni sağlamalısınız. Günde en az 7-8 saat uyumalısınız.
  5. Ne kadar zor olduğunu düşünseniz de stres ve yoğunluktan kaçınmalısınız. Çünkü beyninizi yoran yoğunluk ve stres mutlaka uyku kalitenizi ve vücudunuzun tüm enerjisini etkileyecek ve yaşam kalitenizi düşürecektir.

Bir önceki yazımız olan Rutinden Sıyrılın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Güne Dinç Başlayın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ