Kadına Dair Herşey

Güne Enerjik Başlayamıyor Musunuz?

Güne Enerjik Başlayamıyor Musunuz?

Enerjik olmanın sırrı nedir?

Daha önce de dediğimiz gibi devir teknoloji devri ve şehirde yaşıyor ve çalışıyor iseniz ya da okuyor iseniz şehrin karmaşasından siz de çok olumsuz etkilenmişsinizdir. Trafik olsun , insanlar olsun sizi çok yormak ile beraber okulunuza ve yahut işinize hatta en önemlisi ailenize olan ilgi ve alakayı yorgunluktan dolayı gösteremeyebilirsiniz. Peki bunun çaresi yok mu?Yani enerjik olmanın sırrı ne?

Güne enerjik baslama 2

Öncelikle düzenli bir saatte uyuyup – uyanıştır. Güzel ve rahat bir biçimde uykunuzu aldığınız zaman uyanır iseniz güne daha dinç ve enerjisi yüksek biri olarak güne başlarsınız. Burada işin özü uykudan geçmektedir.Bazen uyku dışında bile insanın kendine olan özgüveni ve kendini iyi hissetmesine dair kişisel durumlar da olur.

Bazen de çok çalışmaktan hedeflerinin eseri olmaktan yorgun ve bitap düşmüş olabilirsiniz. Burada kendisini “ Dünyanın en akıllı insanı “ ilan eden sevgili hoca Erdal Demirkıran’ın şu sözü çok önemlidir. “ Eğer hedefin uykuları kaçırmıyor ise sorun var demektir. “ Burada tam olarak hedefinin ya yanlış olduğunu ya da hedefine inanmadığını açıklamaktadır.

“Tamam güzel hoş ama bunları uygulayacak bir program yok mu?” diyebilirsiniz.

  • Mümkün olduğunca erken yatıp erken uyanmanızdır. Sallıyorum her gün işe/okula gitmek için 08:00’da kalkıyorsanız 07:30’da kalkın. Kendinize bugünün güzel geçeceğini inandırmaya çalışın.
  • Eğer mümkün ise yataktan kalkmadan ellerinizi ve ayaklarınızı kullanaarak esneme hareketleri yapmanız ve germeniz sizin günü enerjik geçirmenize faydalı olacaktır.
  • Gece tükettiğiniz alkol,kafeini yüksek kahve ve çikolata gibi besinler uykunuzu olumsuz yönde etkileyeceğinden az tüketilmesi enerjik bir gün için oldukça önemlidir.
  • Yatmadan evvel yemek yenilmesi de uykunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.Uykudan en az 3 saat evvel herhangi bir gıda almamalısınız.Hatta fazla sıvı tüketmeniz bile gece uykunuzun bölünmesine yol açabilir.
  • Uykudan uyandığınızda biraz daha kestireyim gibi düşünceyle yatakta oyalanmayın.Bu yataktan çıkamamanıza ve mayışmanıza yol açar.Uykudan uyanır uyanmaz güne bir bardak su ile başlarsanız metobolizmanız da herekete geçecektir.Bu nedenle gece yatağa girmeden evvel baş ucunuza bir bardak su koyun.
  • Kahvaltınızı sağlam yapın.İşe yetişicem kaygısıyla veya başka nedenlerle belki her zaman bu fırsatı bulamıyoruz ancak poğaça yerine protein ağırlıklı kavaltıları akşamdan hazırlayarak ,uyandığınızda yiyebilirsiniz.

Bu listeye kendiniz de birşeyler ekleyebilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra eğer mümkün ise mutlaka hafif tempolu koşu ve yürüyüş yapmanız şiddetle önerilir.Evet, işlerinize veya okula enerjik gitmek istiyor iseniz sağlam ve düzenli bir plana uymanız lazım. En önemli besin olarak da vücudumuzun 3/1’ini oluşturan suyu bol bol tüketmenizdir. Suyu su deyip geçmeyin!Bundan sonra her şey daha iyi, güzel, kolay, zevkli olmaya başlayacak, göreceksin.

Bir önceki yazımız olan Metabolizması Yavaş Olanlar Şişmanlar Mı? başlıklı makalemizde şişmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Güne Enerjik Başlayamıyor Musunuz? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ