Kadına Dair Herşey

Günlük Ped Kullanımı Kadın Sağlığını Tehdit Ediyor

Günlük Ped Kullanımı Kadın Sağlığını Tehdit Ediyor

 

Kadın Doğum uzmanları tarafından araştırılan günlük kadın pedlerinin hayatı tehdit edecek kadar tehlikeli olduğu savunulmaktadır. Uzmanlar günlük ped kullanımının vücutta toksik birikimine ve şok sendromuna neden olabileceğini araştırmıştır.

gunluk-ped-kullanimi

Günlük Pedler Yeterince Sağlıklı mı?

Günlük ped kullanımı ihtiyacı yaz aylarının gelmesi ve bunaltıcı sıcakların yaklaşması ile birlikte artmaktadır.

Birçok bayan tarafından tercih edilen günlük pedlerin pamuklu olması ve emicilik özelliğinin olması sebebiyle kullanışlı görünüyor. Üreticiler bu emicilik özelliğini artırmak için günlük ped üretiminde, içerisine insan sağlığını tehdit eden kimyasal maddeleri koymaktadır.

Bu kimyasallar insan sağlığını tehdit edecek boyuttadır. Uzmanlar kimyasalların toksik şok sendromu dedikleri kadın hayatını tehdit edebilecek boyutta bir hastalığa sebep olduğunu söylemişlerdir.

Kısırlığa Sebep Olan Kimyasallar

Kullanılan kimyasallar her ne kadar pedlerin emiciliğini artırıyorsa da, vajinanın pH dengesini bozarak, bakterilerin şeklini değiştirip kana karışmasına sebep olmaktadır. Bakterilerdeki bu şekil değişikliği toksik şok sendromuna sebep olmaktadır.

Hastalığa yakalanan bayanlarda yüksek ateş, halsizlik, yoğun içerikli vajinal akıntı, karın ağrısı, tansiyon düşüklüğü ve kendini iyi hissetmeme gibi belirtiler olmaktadır.

Toksik Şok Sendromu Nelere Sebep Olur?

Uzmanlar ayrıca bu sendromun (toksik şok sendromunun) ilerleyen zamanlarda rahimdeki tüplerin birbirine yapışmasına sebep olduğunu söylemiş ve doğurganlık özelliğine zarar verici etkide bulunduğunu vurgulayarak kısırlığa sebep olduğunu söylemişlerdir.

Günlük Pedlerinizi Sık Sık Değiştirmelisiniz

Uzmanlar toksik şok sendromunun yüksek dozda antibiyotikle tedavi edildiğini belirtiyor. Uzmanlar günlük pedleri hiç kullanmamanın da bayanlar için yanlış olduğunu savunurken, kullanın ama sık sık değiştirin önerisinde bulunmaktadır. Hava sıcaklıklarının anormal derecede olması sebebiyle vajina bölgesinin kuru kalması gerekmektedir. Bu yüzden pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli, ayrıca pamuklu olan günlük ped kullanılmalıdır.

Sadece günlük pedin sık sık değiştirmesi çok önemlidir. Bu pedleri seçerken emilim özelliği çok olmalı, pamuk içeriği fazla olmalıdır. Kimyasal özelliği ne kadar fazla ise günlük pedlerin emilim içeriği o kadar fazla oluyor. Kimyasal içerikliler daha uzun süre korumasına karşın insan sağlığında yan etkilere sebep oluyor.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kireçlenmeye Karşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde bitkisel tedavi ve kireçlenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Günlük Ped Kullanımı Kadın Sağlığını Tehdit Ediyor Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ