Kadına Dair Herşey

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik,zaten bir altıncı his olarak,kadınların ruhsal anlamda öngörülerinin olduğu ve bu noktada belirtileri de beraberinde hissetmesiyle zaten başlamış olur.Bu, yaradılışın kadınlara verdiği en  özel hislerden biridir.Yumurtanın döllenmesinin ardından geçen ilk zamanlar genellikle erken hamilelik ya da erken gebelik olarak adlandırılmaktadır.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

İlk dönemlerde hormonlar az miktarlarda da olsa yükselmektedir. Hamileliğin ilk 4 haftalık kısmında hamile olunup olunmadığını anlamak tıbben mümkün değildir. Fakat vücutta bulunan Hcg hormonu yumurta sağlıklı bir şekilde döllendiğinde ve gebelik oluştuğu takdirde salgılanmaya başlamaktadır.

Hormonal Değişikler Gebeliğin Habercisi

Vücutta bulunan Hcg hormonu normalde idrar ve kanda az miktarda olsa da bulunmaktadır. Gebelik döneminde bu hormon hızla artış göstermektedir. Hamilelik testi ile idrar ve kan tahlillerinde bu hormonun miktarına bakarak gebelik durumundan emin olabilirsiniz.  Bunun yanı sıra eczanelerde satılan gebelik testlerinde doğruluk ve güvenirlik oranının %99 olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Adet Durumu Gözlenerek Gebeliğin Anlaşılması

Hamilelik nasıl anlaşılır kaç günde belli olur derseniz ise uzun süreli araştırmalara göre adet durumu 10 günden az gecikmişse ve bir gebelik testi yapıldıysa sonucun doğru olma olasılığı %50 olarak doğrudur. Hamile olunup olunmadığını anlamanın en güvenilir yolu ise adetin gecikmesinden 10 gün sonra gebelik testi yapılmasıdır. Sonuçların kesin teyidi ise kan tahlili yapılmasından sonra kesinleşmektedir.

Şiddetli Sancılar ve Adet Gecikmeleri

Adet Gecikmeleri: Beklenen adet tarihi gününde hala adet görülmediyse gebe kalmış olma ihtimali bulunmaktadır. Hamilelik evde nasıl anlaşılır denilirse normalde olunandan daha açık renkle kanamayla karşılaşıldığında da bu durum gebeliğe işaret edebilmektedir.

Sancılar: Adet sancılarına benzeyen sancılar görülebilmektedir. Yoğun mide bulantıları ve iştah kayıpları gözlenmektedir. Beyaz akıntılar, sütümsü yapıda olabilmektedir.

Mide Bulantıları Ve Göğüs Ağrıları

Göğüs Hassasiyetleri Durumu: Hamilelik belirtileri arasında en sık gözlenendir. Hamileliğin ilk haftalarda göğüsler şişebilir, ağrıyabilir, dokunulmayacak kadar hassas olabilir.

Mide Bulantıları: Hamileliğin ilk 3 ayında en sık gözlenen durumlardandır. Bulantılar genellikle sabahları ortaya çıkabilir, kusmaya ya da halsizliğe neden olabilir. Bulantıların şiddeti ve sıklığı her kadında farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bazı gebeliklerde de hiç mide bulantısı oluşmayabilir.

Ruh Halindeki Değişmeler Hamilelik Belirtileri Arasında

 Sık İdrara Çıkmak: Normalde olunandan daha sık tuvalet ihtiyacı görülmektedir. Bazı gebeler bu belirtiyi 9 ay yaşarken bazıları da hamileliğin son aylarında mesane kısmının daralması ile sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilmektedir.

Duygusal Değişiklikler: Hamilelik hormonları vücutta yükselmeye başladığında gebelerin ruh halinde de bazı değişiklikler hızla sezilebilmektedir. 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır anlamak için uzmanlar tarafından duygular incelenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebek Kaç Saat Uyur? başlıklı makalemizde uyku düzeni ve yenidoğan bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ