Kadına Dair Herşey

Hamilelik (Gebelik) Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik (Gebelik) Haftası Nasıl Hesaplanır?

Annelik heyecanı, hamilelik şüphesinin kesinlik kazanmasıyla başlar. Her kadının kafasında bir çok soru vardır. Bu sorular arasında en merak edileni kuşkusuz, bebeklerinin doğum tarihlerinin ne zaman olacağıdır.

hamilelik-haftasi-nasil-hesaplanir

Bunun için hamilelik haftası hesaplanmaktadır. Hamilelik 9 ay 10 gün olarak bilinse de, aslında hafta hesabı yapmak esastır. Yani adet tarihinden itibaren hesaplanan gebelik süreci toplam 40 haftadır. Adet olduğunuz gün, hamilelik gününüz olarak hesaplanır. Oysa bu tarihte henüz hamile değilsiniz.

Hekimler kolaylık sağlaması açısından bugünü hesaba katarlar ve 37 – 41 haftalar arası doğan bebekler, normal tarihlerde doğmuş kabul edilirler.

hafta-hesaplama

Hamilelik Dönemleri

Hamilelikte 3 ayrı dönem vardır. Birinci dönem ilk 3 ayı kapsar ve bu 3 ay ilk hamilelik belirtilerinin yoğun olduğu 1 – 14 haftalar arasındadır.

İkinci trimester bir çok anne adayının en iyi dönemidir. Çünkü bu süre, en rahat şekilde geçer ve mide bulantısı gibi sorunlar minimuma iner ya da kaybolur. Anne adayı fiziksel olarak da oldukça rahattır. 14 – 26 haftalar arasındaki bu süreçte, anne adaylarının 2 ayda bir kontrole gitmeleri uygundur.

Üçüncü dönem ise son 3 aydır ve anne açısında zor döneme girilmiş olur. Bu nedenle ödemler artabilir, kilo alımı artabilir ve bir çok sorun yaşanabilir. Doğuma kadar olan süreç bu dönem içindedir ve anne ve bebek için kontrol sıklıkları artık daha sıklaşmıştır.

Son 1 ay her hafta doktora gidilir ve doktor acil durumlarda müdahale ederek, hemen doğuma alabilir.

Düzensiz Adet Görenlerde Hamilelik Haftası Hesaplama

Adeti düzensiz olan kadınlarda gebelik hesaplamak için doktorun ultrason muayenesi ölçümleri esas alınır. Böylece yapay bir son adet tarihi hesaplanır ve ona göre bebeğin doğum tarihi belirlenir.

Düzensiz adet görenlerde gebelik hesaplama gebelik kesesinin görünmesinden itibaren yapılabilir. İleri aşamalardaki tespitler daha gerçek sonuç verir. Ancak bazı durumlarda doğum beklenen tarihten daha geç ya da erken olabilir. 37 haftadan sonra hiçbir doğum erken değildir. Ancak 37 haftadan önceki doğumlar erken doğum olarak adlandırılmaktadır.

Anne adayları düzenli doktor kontrolleri ile gebelik sürecini takip ederler ve bu sayede sağlık açısından bir sorun oluşturacak durumlar söz konusu olduğunda hemen müdahale edilebilir.

Tüp Bebek Yöntemi ile Hamile Kalanlarda Gebelik Haftası Hesaplama

Tüp bebek yöntemini deneyerek aşılama ile gebe kalmış olan anne adaylarında, aşılama tarihi göz önünde bulundurulur.

Yumurta toplama tarihi ve son adet tarihine göre de hesaplama yapılabilir. Ancak en çok tercih edilen hesaplama yöntemi, aşılama tarihidir ve buna göre doktor hastaya tahmini bir son adet tarihi hesaplar.

Bebeğin gelişimine göre gerçekleşecek olan doğum için, sezaryen ameliyatı da tercih edilebilir. Bu karar annenin ya da bebeğin sağlığının tehlikede olduğu durumlarda verilir.

 

Bir önceki yazımız olan Boşanmış Ailelerin Çocuğu Ve Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Hamilelik (Gebelik) Haftası Nasıl Hesaplanır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ