Kadına Dair Herşey

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

İnternet üzerinde bulunan hamilelik hesaplama sistemi ile ne kadar zamandır hamile olduğunuzu ve doğum zamanının ne zaman olacağını kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. İnternet üzerinde bulunan hamilelik hesaplama sistemleri normal yollar ile hamile kalanlar için uygun olmaktadır.

Hamilelik hesaplama sistemine öncelikle en son adet olunan tarih girilmelidir. Bu tarih girişinden sonra da hamilelik süresi hesapla sekmesine basılarak hesaplama yapılmalıdır. Gün ay ve hafta olarak hamilelik süresi hesaplanmaktadır. Hesaplamanın doğru olması için bilgisayar tarihinin doğru olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

hamilelik-hesaplama

Gebelik Zamanı Hesaplama

Fakat internetten doğum süresi hesaplamak kesin bir çözüm sunmaz. Adet dönemi üzerinden hesaplama yapıldığı için 10 veya 15 günlük bir gün farklı meydana çıkmaktadır. Bu yüzden de kesin doğum yapılacak günü hesaplamak için ultrason sonuçlarına göre tarih ayarlaması yapmak en doğru sonucu verecektir.

Hamilelik süreci tam ay olarak hesaplanamamaktadır. Çünkü her ay tam dört hafta üzerine kurulu değildir. Genellikle bir ay dört hafta üç gün olmaktadır. Bu durum da doğum hesaplamalarının ay üzerinden değil de hafta üzerinden yapılması gerekmektedir. Hamilelik süreci tam olarak 40 hafta sürmektedir. Bu süreci en rahat şekilde çözümlemek için doktorların kabul ettiği ay ve hafta bazlı doğum süreci şu şekilde olmaktadır.

Hamilelik Takvimi

  • 4-5 haftalık hamilelikler 1 aylık
  • 8-9 hafta bittiğinde 2 aylık
  • 12-13 hafta bittiğinde 3 aylık
  • 16-17 hafta bittiğinde 4 aylık
  • 20-21 hafta bittiğinde 5 aylık
  • 24-25 hafta bittiğinde 6 aylık
  • 28-29 hafta bittiğinde 7 aylık
  • 32-33 hafta bittiğinde 8 aylık
  • hafta bittiğinde de 9 aylık
  • 40 hafta bittiğinde de 9 ay 10 günlük hamilelik süreci bitmiş demektir. Gün olarak ise tam 280 gün edecektir.

 

 

Tekrar belirtmekte fayda var ki internet üzerinden gebelik süresi hesaplama sistemi her zaman için doğru bilgiyi vermeyecektir. Yapacağınız hafta bazlı hesaplamaları doktorunuza başvurarak daha sağlıklı ve daha net bir şekilde öğrenebilir ve sonradan sürprizle karşılaşmamış olursunuz. Doktorunuzun söylediği tarih ile internet üzerinden hesapladığınız tarih eşleşirse de doğru bir sonuç almış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde çocuk sahibi olmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ