Kadına Dair Herşey

Hamilelik İzni Ne Zaman Başlar

Hamilelik İzni Ne Zaman Başlar

 

Hamilelik dönemleri kadınların en özel süreçlerinden biridir. Anne adayları bu dönemlerinde iş stresinden ve aşırı yorgunluktan uzak durmalı ve bu dönemi tamamen rahat bir şekilde geçirmelidir. Bundan dolayı da yasal bir süreç olan doğum izni süresi uygulanmaktadır.Doğum izni süreleri belirli fizyolojik ve psikolojik durumlara göre belirlenmektedir. Peki, çalışan kadınların doğum izinleri ne zaman başlar?

Kadın işçiler ve memurlar doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta doğum izni kullanırlar. Bu dönemlerde çalışıyormuş gibi görünürler. Sigorta primleri tam olarak ödenirken maaşlarında da kesinti olmamaktadır.

Memurların Doğum İzni

Doğumdan önce ve doğumdan sonra kullanılacak olan doğum iznine bazı değişiklikler de yapılabilmektedir. Örneğin doğumdan önce kullanılacak olan 8 haftalık doğum izni doğum sonrasında tercih edilebilir. Doğum öncesi 5 haftalık süre içerisinde doktor raporu ile kadınlar çalışmalarını sürdürebilmektedir.

Doğum izinlerinin dışında kadın memurların doğum izinleri doktor raporu ile uzatılabilmektedir. Hamileliğin 24 haftasından önce ve hamileliğin 24 haftasından sonra bir yıl süre zarfı içerisinde gece nöbeti ve fazla mesai gibi durumlar da uygulanmamaktadır.

İşçilerin Doğum İzni

Tekil doğumlar için doğum izinleri 8 hafta olduğu gibi ikiz doğumlarda doğum izni 10 haftalık süreye çıkmaktadır. Aynı şekilde doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olmak üzere izinler kullanılır. Bu izin sisteminde de doğum öncesinde doğuma 3 hafta kalana kadar doktor raporu ile çalışılabilir ve doğum öncesi 7 haftalık süre doğum sonrasına atılabilir.

Hamileler ücretsiz doğum izni alabilir mi?

Doğum sonrasında doğum izin hakkı biten anne, doktor raporu ile 24 ay süre ile ücretsiz olarak izin kullanabilmektedir.

Doğum izni konusunda işçi kadınlar için yine aynı şekilde izin süreleri kullanılırken sadece ücret konusunda farklılık olmaktadır. İşçi doğum izni çalışılan günün üçte ikisi SGK tarafından ödenmektedir.

Bu noktada hamile bayanların dikkat etmesi gereken nokta hamileliklerinin kaçıncı ayında olduklarını bilmeleridir.Çoğu kadın bu noktada yanılgıya düşebilmektedir.Tabi bu durum çalışan kadınların ay hesaplamalarını hatalı yapıp,izne tam olarak ne zaman ayrılabileceklerini de yanlış yapmalarına neden olabiliyor.32.hafta dolduğu zaman hak ettiğiniz bu izin süresini netleştirebilmek için hamilelik süresini de iyi bilmeniz gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınacak Önlemler başlıklı makalemizde gebelikte mide bulantısı hakkında bilgiler verilmektedir.


Hamilelik İzni Ne Zaman Başlar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ