Kadına Dair Herşey

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamileliğin ilk adımı ve en doğru yollarından birisi onu önceden planlamak yada tasarlamaktır. Hamilelik çok önemli olan bir karar olması ile birlikte hayatınızda büyük rol oynayacaktır. Bu kararı vermeden önce ruhsal ve fiziksel olarak hazır hale getirilmelidir.

Hamilelik Nedir?

Hamilelik erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesinden doğuma kadar geçen 40 haftalık yani 280 günlük döneme verilen isimdir. Bu dönem içerisinde bebek ve annenin sağlıklı ve düzenli beslenmesi gerekmektedir.

Hamilelik Öncesi Muayenenin Önemi

hamilelikAnne olmaya karar verildiği zamandan itibaren, ilk yapılması gerekenlerden biri de hamileliği takip etmesi istenilen doktor ile temasa geçmektir. Randevu alınarak muayene olmaya gidilmelidir. Muayene olmanın biri takım amaçları olması hamilelik öncesinde çok önemlidir. Sağlık durumu ve hamilelik ile ilgili bilgileri edinmelisiniz. Muayenenin ilk aşaması görüşmedir ve doktorunuz ilk olarak sizi tanımaya çalışmaktadır. Kronik sistemik hastalığınızın olup olmadığını sorgulayarak tetkik yapmaktadır. Hem anne hem de baba adaylarının beslenme ve yaşam alışkanlıkları ve geçmişleri sorgulanır. Bunlar ortaya çıktıktan sonra testler ve öneriler ve testler yapılmaktadır.

Hamilelik Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Beslenme: Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmenizde fayda vardır. Hamilelik öncesi besin deponuzu en iyi duruma getirerek günlük tüketmeniz gerekenler bulunmaktadır. Yağsız süt, peynir ve yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin besinler. 7 öğün sebze ve meyve özellikle C vitamini yönünden zengin olanlar. Bol su ve sıvı alınması gerekmektedir. En az 2 öğün yüksek proteinli yani balık, yumurta ve beyaz et tüketilmelidir.
  • Zararlı madde kullanımı: Sigara ve içki kullanımını sonlandırmalısınız. Yavaşça azaltarak hamile kalmadan önce bırakmış olmalısınız.
  • Kilo kontrolü: Kilonuzun belli bir seviyede olmasına dikkat etmelisiniz. Fazla kilolu olanların egzersiz yaparak zayıflamalıdırlar.
  • Doğum kontrol hapı: Hamile kalmayı düşünen bayanların, doğum kontrol hapını kesmeleri gerekmektedir.
  • Hamile kalmadan önce gereken testler:Anne olmadan önce ayrıntılı olarak genel muayene ve gebelik açısından risk tespit edilmesi gerekmektedir. Ultrasonda yumurtalık ve rahim yapısı incelenmelidir. Tam kan testi ve eşinizle beraber kan grubu tayini yapılmaktadır. Hepatit B ve C olmak üzere birde AİDS testleri yapılması gerekmektedir. Açlık kan şekeri, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri yapılmaktadır.
  • Diş kontrolü: Hormonların düzeninde değişiklikler diş ve dişetlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çürük veya mine bozukluğu olanların kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Stres ve endişeden uzak durulmalıdır. Gebeliğe karar verdikten sonra ilk oluşumun olmayışı sizi strese sokmamalıdır.
  • Egzersiz programlarına katılarak hamilelik öncesi ve sonrası döneminde yürüyüş ve yüzme gibi sporlar rahatlıkça yapılabilir.
  • Bol bol folik asitli besinler tüketmelisiniz. Folik asit ise suda çözülen bir B vitaminidir. Anne vücudunda hücre çoğalması, protein sentezi ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi için gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Yenilir? başlıklı makalemizde okul korkusu hakkında bilgiler verilmektedir.


Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ