Kadına Dair Herşey

Kolay mı Hamilelik Psikolojisi

Kolay mı Hamilelik Psikolojisi

Her kadının hayattan belki de en büyük isteği, vakti geldiğinde kucağına bebeğini almak. İşin en zor ancak en özverili süreci olan hamilelik de acısıyla tatlısıyla kadına çok şey katacak ve olgunlaştıracak bir süreç. Kadınların hamilelikte psikolojik değişkenlikler gösterdiği bir gerçek. Hamilelik dönemi kadınların hayatında yeni başlangıçlar yaratan ve geri dönüşü mümkün olmayan olgunluğa erişme döneminin başlangıcı. Hamilelik sonucunda kadın artık anne olacak ve hayatı boyunca anne olarak kalacak. Bu sorumluluğu alabilmek çok önemli.Keza hamilelik kadınların hayatlarında mutlaka yaşadıkları çok özel bir duygudur. Bu süreçte kadınların fiziksel ve psikolojik açıdan değişkenlikler gösterdiği bir gerçektir. Hamilelik dönemi kadınların hayatında yeni başlangıçlar yaratan ve geri dönüşü mümkün olmayan olayların başlangıcıdır. Hamilelik sonucunda kadın artık anne olacak ve hayatı boyunca anne olarak kalacaktır. Bu sorumluluğu alabilmek çok önemlidir. Anne adayları hamile kalmadan önce bu sorumluluğu alıp alamayacakları konusunda çeşitli düşüncelere kapılabilir. Bu sebeple kadınların kendini hamileliğe hazır hissetmesi çok önemlidir. Ayrıca hamilelik döneminin sağlıklı bir şekilde geçmesi için anne adaylarının hamileliğe kendini hazır hissetmesi ve psikolojisini bu duruma göre ayarlaması çok önemlidir.

hamilelik

 

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişimlerin getirisi kimi zaman olumsuz olabiliyor. Bu süreçte sadece kadınlar değil erkeklerde farlı bir sürece adım atmış bulunuyor. Hamilelik dönemini her kadın farklı şartlarda ve farklı psikolojilerde yaşıyor. Hamilelik sürecinde kadının daha fazla ilgiye ihtiyacı bulunuyor. Bu ilgi de elbette ki eşten bekleniyor. Kadın birden alınganlaşıyor. Kolayca ağlayabiliyor. Bir bebek kadar mızmız hatta can sıkıcı bile olabiliyor. Eşinden destek bekliyor ve eşlere de bu noktada çok büyük sorumluluklar düşüyor. İşte bu yüzden eş seçimi çok önemli. Erkekler ileride nasıl bir baba ve eş olacaklarının sinyallerini az çok evlenmeden önce veriyorlar. Bu yüzden güçlü ve kararlı olarak, hayatınızı karartacağını bildiğiniz beyler ile yuva kurma yoluna gitmeyin.

hamile-olmakBir kadının hamilelik dönemindeki kaygısı, bebeğinin sağlıklı doğup doğmayacağı ve doğrum sırasında yaşanacaklar. Kadının uykuları bunları düşünürken kaçar ve doğumun kolay olacağı fikrine kendini bir türlü alıştıramaz. Kadının bu dönemdeki diğer bir sorunu, daha doğrusu yersiz düşüncesi ise şişmanlamasından ve vücudundaki ödemlerden hatta yüzünde beliren leke ve sivilceler yüzünden eşinin kendini beğenmemesidir. Çocuk vereceğiniz erkek eğer sizi bu yüzden beğenmiyorsa gidip bir köşede ölsün ve siz de bunlardan endişe ederek bebeğinizin ve sizin sağlığınızın da olumsuz etkilenmesine sebep olmayın.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Psikolojik Değişiklikler

Hamilelik dönemi kadınlarda çeşitli etkiler yaratabilmektedir. Bu süreçte sadece kadınlar değil erkeklerde farlı bir sürece adım atmış bulunmaktadır. Hamilelik dönemini her kadın farklı şartlarda ve farklı psikolojilerde yaşar. Ayrıca hamileliği herkes aynı şekilde yaşamaz. Hamileliğin etkilileri her kadında farklılıklar gösterebilir. Hamilelik sürecinde kadının daha fazla ilgiye ihtiyacı vardır. Bu dönemde eşinden gelecek desteğe çok fazla ihtiyaç vardır. Çünkü bu süreci eşlerle geçirmek hamileliği daha kolay bir hale getirecektir.

Hamile Kadınlar Bu Süreci Nasıl Daha İyi Geçirebilir?

hamile-kalmakHamilelik süreci oldukça güzel bir süreçtir. Ancak bu süreçte kadın mutlulukla birlikte çeşitli kaygı ve korku duygularını da beraberinde hissedebilmektedir. Bu dönemde eşler arasında gerginlikle yaşanabilir. Bir belirsizlik süreci olduğu için çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. Ancak eşlerin bu konuda yardımcı ve anlayışlı olması gerekir. Bu dönemlerde çeşitli psikolojik değişimler, sürekli ağlama, mutsuzluk gibi duyguları yaşayabilmektedirler. Ayrıca doğum sürecinin merak eden anne adayları doğum nedeniyle de çeşitli korkular yaşamaktadır. Bu sebeple hamilelik döneminde kadınların psikolojisini düzeltmek için destek alarak rahatlamaları sağlanabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocukları Çok Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak Olan 10 Film başlıklı makalemizde çocukları anlamak ve film önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kolay mı Hamilelik Psikolojisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ