Kadına Dair Herşey

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız ve diş sağlığının bir ömür boyu devam ettirilmesi gerekir. Bu nedenle sürekli olarak diş bakımı yapılmalıdır. Kadınlar gebe kaldıktan sonra diş bakımlarına daha çok özen göstermesi gerekmektedir. Özellikle menopoz, bebek emzirme ve hamilelik dönemleri kadınların diş sağlığının olumsuz yönde etkilendiği dönemlerdir. Gebelik döneminde progesteron ve östrojen hormonu düzeylerinde önemli ölçüde bir artış gözlemlenir. Hormon artışı dişler üzerinde plak artışı meydana gelmesine neden olur.

diş bakımı

Hamilelikte Dişlerin Daha Hızlı Çürüme Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde tüm hormonlar değişir ve vücut dengesinde farklılaşma meydana gelir. Bu durumda dişler normal döneme göre çok daha hızlı çürümeye başlar. Hamilelikte dişlerin daha hızlı çürüme nedenleri şu şekildedir:

Hamilelikte dişlerin daha hızlı çürüme nedenleri

  • Hamilelik döneminde pek çok kadın tatlı ve abur cubur tüketimini normale göre çok daha fazla arttırmaktadır. Ancak diş fırçalama ihmal edilmekte ve dişler yeterince temizlenmemektedir.
  • Hamilelik döneminde anne adaylarının ağız bakımına dikkat etmemesi dişleri hızlı bir şekilde çürüten diğer bir etkendir.
  • Hamilelik hormonlarının etkileri nedeniyle diş etleri çok daha kolay ve hızlı bir şekilde kanamaya başlar. Bu durum nedeniyle pek çok anne adayı dişlerini fırçalamayı tercih etmez.

Hamilelikte Şekerden Kaçınılmalıdır

Hamilelik döneminde şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Anne adayları gebelik sürecince sağlıklı bir şekilde beslenmek için vitamin, kalsiyum ve fosfor yönünden zengin besinler tüketmelidir.  Hamilelik döneminde anne adayları bol bol yumurta, süt, tahıl ve balık gibi yiyecekler tüketmelidir.

Hamilelikte Dişlerde Kalsiyum Çözünmesi Gerçekleşmesi Söz Konusu Değildir

Hamilelik döneminde hem anne adayının hem de bebeğin kemiklerinin sağlıklı olması için günlük olarak 1500 mg civarı kalsiyum alınmalıdır. Ancak yeterli düzeyde kalsiyum alımı söz konusu olmazsa bebek annesinin kemiklerinden kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır.

Hamileyken Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

gebelik döneminde diş tedavisi

Pek çok anne adayı gebelik döneminde diş tedavisi yapılıp yapılamayacağını merak etmektedir. İlk üç aylık dönemde bebeklerin organ gelişimi meydana geldiği için mutlaka dental tedaviden uzak durulmalıdır.  Ancak diş veya diş eti iltihabı gibi son derece acil diş rahatsızlıklarında bebeğin gelişimi göz önüne alınmalı ve jinekoloğunuzun önerdiği diş tedavilerini gerçekleştirmelisiniz. Gebeliğin son üç ayında anne rahat bir şekilde oturamamaya başlar. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde diş tedavisi son derece rahatsız edici bir hale gelebilmektedir.

Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Bakımı

Hamilelik döneminde normal döneme oranla ağız ve diş bakımına çok daha özen gösterilmelidir. Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı yaparken şunlara dikkat etmek gerekir:

Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı

  • Hamilelik döneminde meydana gelen hormonsal artış ve değişimler ağız mukozasının dış etkenlere karşı çok daha hassas bir hale getirir. Bakteri ve plak oluşumuna karşı günlük ağız ve diş bakımının aksatılmaması çok önemlidir.
  • Hamileler günde iki defa dişlerini fırçalamalı ve diş ipi ile dişlerini temizlemelidir. Ancak bu şekilde plak oluşumu engellenebilir. Yumuşak veya orta sertlikte diş fırçası ve kaliteli diş macunu kullanılarak diş bakımı tamamlanmalıdır.
  • Diş eti rahatsızlıklarını gidermek için hamilelik döneminde gargara veya tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Ilık tuzlu su sayesinde dişeti hassasiyeti azalmakta ve diş etleri eskisine oranla çok daha rahat bir hale gelmektedir.
  • Hamilelik esnasında meydana gelen diş eti rahatsızlıkları ve plak oluşumu hormonal değişikliklerle doğrudan ilgilidir. Anne adayları hamilelikten önce mutlaka ağız muayenesinden geçmelidir. Gebelikten önce gerçekleştirilen ağız muayenesi sayesinde ağız olması gereken hijyene kavuşturulmakta ve ağız bakımı sürekliliği sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tırnak Yeme Alışkanlığı Ve Önleme Yolları başlıklı makalemizde tırnak yeme alışkanlığı, Tırnak yeme alışkanlığı önleme yollar ve Tırnak yeme alışkanlığı sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ