Kadına Dair Herşey

Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Engellenmesi

Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Engellenmesi

Çatlaklar derinin en dış tabakasında meydan gelen yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Kötü görünüşleri nedeniyle özellikle hamilelik sonrası bayanlar çatlaklardan kurtulmanın yollarını aramaktadırlar.

Hamilelik Döneminde Neden Çatlaklar Oluşur?

Vücut çatlakları ergenlikteki kilo alış verişi sırasında olduğu gibi hamilelik döneminin son zamanlarında da görülmektedir. Özellikle hamilelik döneminde hamilelik öncesine oranla aşırı kilo alanlarda görülen çatlaklar hamileliğin 6. ayından sonra ortaya çıkmaktadır. Çatlaklar oluşmadan evvel kaşıntılar da meydana gelebilmektedir.

Çatlakların oluşumu her vücutta aynı yoğunlukta olmamaktadır. Hatta bazı bayanlarda çatlak oluşumu hiç gözlenmemektedir. Çatlak oluşumunun temel sebepleri genetik miras, vücut elastikliği, spor yapmama durumu, alkol-sigara kullanımı, kafeinli gıdaların tüketimi ve aşırı kilo alımıdır.

Hamilelik döneminde karın, basen, bacak, kalça ve göğüslerde çatlaklar meydana gelmektedir. İlk oluştuğunda çatlaklar pembe-mavi renkte olurken zamanla renkleri açılır ve beyazlaşırlar. “Hamilelik çatlakları nasıl geçer?” en çok sorulan sorulardan biridir. Oluşmuş çatlaklardan kurtulmak pek mümkün değildir. Ancak bazı yeni yöntemler ile çatlakların görünümleri azaltılmaya çalışılmaktadır.

Hamilelik Döneminde Çatlaklar İçin Neler Yapılabilir?

Çatlaklar görünüşleri itibari ile rahatsız edicidirler. Peki, hamilelik çatlakları nasıl önlenir? Hamilelik döneminde çatlaklar korunmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu noktaların en önemlisi günlük su tüketimidir. Mümkün olduğunca çok sıvı tüketerek vücudun nem dengesi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde kafein içeren ürünlerin tüketimi kesinlikle bırakılmalıdır.

Hamilelik çatlakları için krem doktorların önerisi ile kullanılmalıdır. Bu kremlerin bebeğe hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır. Krem markaları farklılık göstermektedirler. Tamamen oluşumlarını engelleyemeyebilir ancak oluşumlarını yavaşlatır ve azaltır. Hamileliğin 5. ayından itibaren çatlak önleyici kremlerin düzenli olarak kullanılması çatlaklara karşı vücuda nem ve elastiklik kazandırır. Kremler çatlak oluşumunun gerçekleşebileceği karın, basen, kalça, bacak ve göğüslere masaj yapılarak sürülmelidir.

Çatlakların önlenmesinde bitkisel yöntemlerden faydalanmak istenebilir. Kakao yağının özellikle çatlak oluşumunu engellediği söylenmektedir. Kremler yerine kakao yağını da kullanabilirsiniz. Beslenme açısından da cilde elastiklik katan lifli gıdaların tüketilmesi, zeytinyağı kullanımı, mısır yağı kullanımı, yeşil yapraklı sebzeler bol bol tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Güne Sporla Başlamanın Faydaları başlıklı makalemizde ev sabah sporu, sabah erken saatte spor yapmak ve sabah yürüyüşü hakkında bilgiler verilmektedir.


Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Engellenmesi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ