Kadına Dair Herşey

Hamilelikte Fit Kalmak Mümkün Mü?

Hamilelikte Fit Kalmak Mümkün Mü?

Önce hamilelikte genlerimizden başlayalım. Genleriniz sağlıklı ve fit olmanızın en kuvvetli rollerini oynar. Bu yüzden genlerimizden, vücüdumuz ile ilgili her türlü şifreyi almasını isteriz. Allah vergisi olan bu özellikler annemiz ile babamızdan bize geçmiştir. Eğer normal hayatta dengeli, doğal sağlıklı besleniyor iseniz bebeğiniz de o genleri rahime düşmeden alacaktır. Tabi bu kısımda babanın genleri de önemlidir. Çünkü bebeğin genlerinin yarısını anne,yarısını baba oluşturmaktadır. Tam tersi olarak anne ve baba sağlıksız beslenip şişmanlık dediğimiz obezite ve diyabet gibi metabolitik olayları gen vasıtası ile bebeğe aktarabilirler.

Hatta yapabilirseniz, bebeğinizin anne sütünden ayrılıp,normal beslenmeye geçiş döneminde, çocuğunuza doğal, taze sebze ile meyveler verin. Bu dönemde zamanlamayı iyi yapmaz iseniz çocuğunuza dışarıdan konserve, hazır yiyecek, enerjisi ve düşük ürünler yedirir iseniz hem sağlık hem de vücut açısından negatif etki yapacaktır.

Hamilelik sırasında, annenin fit kalmasına yarayacak en önemli özellik dengeli ve doğru beslenip spor yapmasıdır. Tabi bu sporun ağır bir tempoda olmaması çok önemlidir.Bu noktada hamileyken fit kalmanın en önemli çözümü,kesinlikle harekettir.Bazı annelerin sıklıkla sorduğu soru ise hamilelik sonrasında fitness yapmanın riski olup olmadığıdır.Hamilelik döneminden sonra fitness yapmanın riski olmayıp, özellikle stresten ve yorgunluktan uzak durulmalıdır. Peki anne hamilelikten sonra ağırlık kaldırabilir mi? Annemiz çok ağır olmamak şartıyla ağırlık kaldırabilir ama bu sırada sık sık dinlenmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde beslenme ve doğum sonrası hakkında bilgiler verilmektedir.


Hamilelikte Fit Kalmak Mümkün Mü? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ