Kadına Dair Herşey

Hamilelikte Folik Asidin Önemi

Hamilelikte Folik Asidin Önemi

Her anne adayı bebeğinin sağlığı için beslenmesine olabildiğince özen gösteriyor. Hamile bayanların beslenme reçetelerinde baş sıralarda yer alan,folik asit içeren besinler son derece önemlidir. Yapılan araştırmalarda hamile bayanların folik asit tüketiminin normalden yüzde elli artırarak kullanması yani günlük olarak 400 mg olan folik asit ihtiyacı hamilelikte 600 mg olacak şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Folik asit ihtiyacının hamilelikte ne derece önemli olduğu hem tüketiminin artması gerektiğinde hem de folik asit eksikliği sonucu oluşacak birtakım eksiklerden anlaşılmaktadır.

Folik Asit Nedir?

folik-asit

Folik asit; alyuvar, deri hücresi üretimi gibi yenilenmesi gereken hücrelerin yenilenmesini sağlayan B vitaminin bir türü olan B9 vitaminidir. Yapılan araştırmalarda folik asidin tek başına değil B6 VE B12 vitaminleri ile birlikte tüketilmesi gerektiği sonucu saptanmıştır.

Folik Asit Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Folik asit içeren besinler; brokoli, mısır, portakal, et, yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, barbunya, domates suyu, yumurta, böbrek, baklagiller,  ceviz, badem, fındık, tahıllar ve ayçiçeğidir.

Folik Asidin Yararları Nelerdir?

Folik asit büyüme ve gelişme için büyük katkılar sağlamak ile beraber özellikle sinir sistemi gelişimi için büyük önem arz eder. Yapılan araştırmalarda folik asidin felç riskini, rahim boynu kanseri, kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde azatlığı kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Folik Asit Tüketimine Niçin Dikkat Edilmelidir?

hamilelilte-folik-asit

Hamilelikte anne ile beraber bebeğin ihtiyaçları da çok önemlidir. Folik asit özellikle DNA’nın oluşması, hücre yapıtaşlarının meydana gelmesi, kan ve sinir sistemi gibi hücrelerin oluşum ve gelişimlerinde gerekli olmakla doğrudan doğum öncesi dönemdeki bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Anne karnında bebeğin gerçekleştirmiş olduğu gelişim insanda gelişim açısından en hızlı dönem olması ve dolayısı ile bebeğin gerçekleştireceği hücre bölünmeleri çok hızlı gerçekleşmektedir.  Bebeğin ihtiyacı olan folik asit; büyüme ve gelişmesinde doğrudan büyük katkı sağlayacaktır.

Bebekte Folik Asit Eksikliğinde Neler Olur?

Bebekte folik asit eksikliği sonucu merkezi sinir sistemi anomoliği olan nöral tüp defektleri gebelikte ortaya çıkabilir. Folik asit eksikliğine bağlı olarak; yarık dudak ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca annenin düşük riskini azaltması için de folik asit çok önemlidir aksi takdirde bebeğini kaybetmesine bile yol açacak bir durum söz konusu olacaktır.

Hamile Bayanların Folik Asit Kullanımında Dikkat Etmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Folik asit kullanımı planlı bir hamilelik yapılacak ise gebe kalmadan dört ay önce kadar başlanmalıdır. Hamile kalındığı sonradan öğrenildi ise eğer ciddi problemler ile karşılaşmamak için folik asit içeren besinler eskiye nazaran daha çok ve dikkat edilerek tüketilmelidir. Hamilelikte folik asit yanında A vitamininde büyük ölçüde içeren dana, tavuk ve kuzu karaciğer tüketimi tavsiye edilmemektedir.  A vitaminin fazlası doğum öncesi bebekte ciddi problemlere yol açabilmektedir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Eşinizin İyi Bir Baba Olup Olmayacağını Gösteren 12 İpucu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Hamilelikte Folik Asidin Önemi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ