Kadına Dair Herşey

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelik, anne adaylarına zaman zaman sıkıntılı durumlar yaşatabilir. Kasıklarda ağrı oluşması da bu durumlardan bir tanesidir. Hamilelikte kasık ağrısı tek başına bir şey ifade etmeyebilir ancak beraberinde kusma, baş ağrısı ve kanama söz konusu ise muhakkak kadın doğum uzmanına görünmek gerekir. Gebelik süreci bilindiği üzere üç ayrı dönemde incelenir. Her bir dönemde oluşan ağrılar ayrı ayrı ve o döneme ait bir problem olup olmadığına bakılarak detaylı incelenmelidir. Uzmanlar ağrıların nedenlerini incelerken hem bebekte hem de annede bir sıkıntı yaratıp yaratmadığına bakarak hareket ederler. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur diye bakacak olursak bu ağrıların nedenleri aşırı yorgunluğa bağlı düşük tehlikesi ya da dış gebelik olabilir.

hamilelik-kasık-agrısı

Kasık Ağrısı Geçici midir?

Hamilelikteki ağrılı kasıklar maalesef anne adayını bir hayli sıkıntıya sokan ve endişelendiren bir sorundur. Ama telaş etmeden doktora başvurarak kısa zamanda bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer?

Yukarda bahsettiğimiz nedenlerden ilki söz konusu ise doktor kontrolünde ya da evde istirahat ederek ve size önerilen ilaçlar var ise düzenli kullanarak bu sorunu aşabilir ve bebeğinizi ve kendinizi rahatlatabilirsiniz. Ancak dış gebelik cerrahi operasyon ile düzeltilmesi gereken bir durumdur. Aksi takdirde ağrılarınız artarak devam edecektir. Ağrıların nedeni kas iskelet sistemine bağlı da meydana gelebilir. Bu durumda kalsiyum ve magnezyum alınması gerekir. En doğrusu gerekli testleri doktora yaptırmak olacaktır. Gıda ya da ilaç kullanım yoluyla bu eksikliğin giderilmesine doktorunuz karar verirse sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından çok daha sağlıklı olacağı kesindir.

Kasık Ağrıları Doğum Habercisi Olabilir mi?

kasik-agrisi

Gebeliğinizin üçüncü evresinde meydana gelen kasık ağrıları rahmin doğum anı için yaptığı hazırlıkların habercisidir. Hamilelikte görülen kasık ağrıları özellikle son ayınıza denk geliyorsa bebeğinizin rahat doğabilmesi için rahminiz düzenli aralıklarla hazırlanmakta ve size doğumun yaklaştığını haber vermektedir. Herhangi bir tedavi gerektirmeyen bu durum sizi biraz zorlasa da bebeğinizi kucağınıza alacağınız günün yaklaşması sanırım bu sancı ve kasılmaların size verdiği acıyı telafi edecektir. Şayet bu kasılmaların şiddeti artıyor ve arasındaki süre kısalıyorsa derhal hastaneye gitmelisiniz. NTS denen makinada kasılmaların şiddeti tespit edilir ve muhtemelen doğum süreci başlamış olur. Bu ağrıların zamansız olmaması ve erken doğum tehlikesi yaşanmaması için anne adayının gebelik süresince tüm kontrollere muhakkak iştirak etmesi ve doktor tarafından gerekli görülen tüm tahlilleri yaptırması gerekmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Depresyondaki Kişilere Kurmamanız Gereken 10 Cümle başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Hamilelikte Kasık Ağrısı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ