Kadına Dair Herşey

Hamiliğin İlk Haftalarında Anne Ve Bebek

Hamiliğin İlk Haftalarında Anne Ve Bebek

Hamilelik döneminizin ilk günü, son adet gününüz baz alınarak hesaplanır. Bebek 4 haftalık olana kadar, rahim içerisinde bir hamileliğin veya bebeğin varlığından bahsedilemez. Bu sebepten dolayı da, hamileliğin 1. haftasından bahsetmek söz konusu olamaz.

hamileliğin 1. haftası

Yumurtlama süreci, son adet tarihinden 2 hafta sonra başlar. Dolayısı ile döllenme de bu dönemde oluşur. Henüz bebek meydanda olmadığı için de, hamileliğin ilk 3 haftası gebelik olarak sayılmaz. Bu dönem içerisinde sadece döllenme ile rahime doğru yolculuk gerçekleşir. Hamilelik dönemi, 4. hafta ile beraber başlar ve bebeğin ultrason ile fark edilmesi ise, ancak 5 ile 6 haftaları bulur.

Hamilelik haftaları

Buna bir örnek vererek algılamayı sağlayacak olursak, en son Ocak ayında adet olan bir kadın, Şubat ayı geldiğinde adet olmadığını fark ettiğinde hamile olabileceğini düşünerek muayeneye gider. Yapılan testte pozitif değerle karşılaşan kadına, 4 haftalık hamile olduğu söylenir. Hamilelik haftaları,son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplandığı için, bu kadına 1 haftalık değil, 4 haftalık hamile olduğu söylenir. Bebeğin 4 haftalık olmasının ardından gelişimi kontrol edilerek, hafta hafta takip edilir ve gelişmesine şahit olunabilir.

  1. Haftada Hamilelik Belirtileri

Az önce söylenenler göz önüne alındığında, 1 haftalık gebelik belirtilerinin olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Hamilelik belirtileri, hamileliğin 4. haftası itibari ile başlar ve en belirgin özelliği ise, adet döngüsünün yaşanmamış olmasıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kordon Kanı Nasıl Alınır ve Nasıl Saklanmalıdır? başlıklı makalemizde kordon kanı, Kordon kanı alınması ve Kordon kanı ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.


Hamiliğin İlk Haftalarında Anne Ve Bebek Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ