Kadına Dair Herşey

Hangi Besinler Zekayı Geliştirir?

Hangi Besinler Zekayı Geliştirir?

 

Zeka gelişimi doğduğumuz andan itibaren canlılığını sürdüren bir olgudur. Her yaşta zekayı geliştirme mümkündür.Beyin günümüzde dahi en gelişmiş teknolojiyle bile gizemini koruyorken,etkisi ispatlanmış bazı gıdaların bu organımıza faydasının olduğu bir gerçektir.Nasıl ki diğer organlarımız için belli başlı sağlık önlemleri alabiliyorsak beyin sağlığımız için de baş vuracağımız gıdalar mevcuttur.Her zaman ihtiyacını duyduğumuz ve vücudumuzu yöneten bu organımıza her zaman başvururuz. Bir de sınav zamanları gibi özel durumlar vardır ki bu durumlarda zihin açıcı, zeka geliştirici besinler ile kişinin beslenmesi desteklenebilmektedir.

Yedikleriniz İle Zihniniz Canlansın

Ömrümüzün sonuna kadar aktif olan beyin-zeka gelişimini zeka yapıcı besinler ile desteklemeniz mümkündür.Bunların arasında yaygın olarak bilinenleri, yumurta içindeki kolin maddesi ile hafızayı güçlendirmektedir, bununla birlikte düzenli olarak her sebze ve meyveden tüketen çocukların zekalarının daha hızlı geliştiği bilinmektedir.Bunların arasında en önemlileri ise bitter çikolata,tahıl ürünleri,çilek,patates yoğurt gibi gıdalar gelir.Yine üzüm suyu,fasülye,kırmızı ve turuncu renkli sebzeler de zekayı arttırıcı etkiye sahip gıdalardandır.

Sağlıklı Beslenme İle Zekanın Güçlenmesi Mümkündür

zeka-arttirici-besinler

Hazır gıdalardan, hızlı yemek tüketiminden uzak duranların zekalarının daha canlı olduğu gözlemlenmiştir.

Zekayı geliştirme yolları içerisinde en belirgini sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Beden sağlığımız ne kadar iyi ise, zihin sağlığımız da bir o kadar gelişecektir ve iyi durumda olacaktır.

Her Şeyden Yemelisiniz

zeka-arttiran-besinler

Ayırım yapmadan her türlü sebze ve meyve, kuruyemiş ve kuru meyve her gün tüketilmelidir. Özellikle ders çalışan gençlerin zeka arttıran yiyecekler olarak ay çekirdeği, çilek, soya fasulyesi, balık ve tavuk eti tüketmesi sağlanmalıdır. Bunların yanında günde en az 2 litre su tüketimi de hafıza üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.Yine hepimizin bildiği ve aşina olduğu fındık,fıstık ve ceviz gibi besinler de zeka gelişimini arttıran gıdaların başında gelmektedir.

Yeterli ve dengeli beslenme olarak adlandırılan, her besin grubundan gıdanın günlük beslenme listesinde az miktarlarda olsa da yer alması ile sağlıklı beden ve sağlıklı zihin gelişimi desteklenebilmektedir.Çoğu kişinin düşündüğü ve aklına taklıldığı soru ise genellikle şudur.Zekayı arrtıran besinler kişiyi daha akıllı mı yapar?Aslında bu sorunun yanıtı hem evet hem de hayır.Keza bu besinleri sık tüketmeniz sizi bir satranç şampiyonu elbette yapmayacaktır ancak düşünce olarak ve konsantrasyon noktasında olumlu etkiye neden olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam İçin Karatay Diyeti Yapın başlıklı makalemizde canan karatay, karatay diyeti ve sağlıklı beslenmek hakkında bilgiler verilmektedir.


Hangi Besinler Zekayı Geliştirir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ