Kadına Dair Herşey

Hayat Bir Ödüldür Bize

Hayat Bir Ödüldür Bize

Hayat Bir Ödüldür Bize

 

Aynen öyledir. Bu dünyada yaşamak ve her türlü olanaklardan faydalanmak elimizdedir. Yeter ki isteyelim ve yeter ki buna uygun davranıp yapılması gerekenleri yapalım. İnsan ilk önce kendine saygı duymalı ve kendine değer vermelidr. Sonrası kolaydır. Kendine saygı duyan ve değer veren herkes kendi sağlığını da koruyacak ve gereken özeni gösterecektir. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa yapacaktır. Ancak yine de hastalıklar olacaktır. Bu da hayatın bir gerçeğidir.

 

Rahim kanseri kimlerde ve nerede meydana gelir?

 

Rahim kanseri kadınlarda meydana gelen bir kanser türüdür. Rahim; alt kısımda vajinaya uzanan rahim ağzı ve üst kısımda gövde olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur. Gövdenin de iki kısmı vardır; iç kısmına endometrium denir. Bir kadının adet döngüsünde endometriumda değişiklikler olur. Siklusun sonunda endometrıum dökülür ve adet oluşur. Bu döngü kadın hayatında menapoza kadar devam eder. Hemen hemen tüm endometrium kanserleri endometriumun salgı yapan hücrelerinden oluşur ki bu kanser türüne endometrium adenokarsinomu denir.

Rahim kanseri kimlerde ve nerede meydana gelir

Risk Faktörleri

 

Rahim kanserine neyin sebep olduğunu tam olarak bilemiyoruz ancak bu hastalıkla ilişkili bazı risk faktörleri vardır. Birçok rahim kanseri hormon bağımlıdır. Bir kadındaki hormon düzensizliği bu kansere sebep olabilir. Rahim kanserinde bilinen risk faktörleri;

Rahim kanseri risk faktörü

  • Erken yaşta başlayan adet
  • Gecikmiş menapoz
  • İnfertilite (kısırlık)
  • Obezite (şişmanlık)

 

Hastalıktan korunma yolları

 

Rahim kanserine yakalanmamak için alınabilecek bazı tedbirler vardır. Doğum kontrol ilaçlarının rahim kanseri riskini azaltıcı etkisi vardır. Bu koruma, ilaçların kullanımından sonraki 10 yıl devam eder. Şeker hastalığının kontrol altına alınması ve uygun vücut ağırlığının yakalanması da rahim kanseri riskini azaltır.

Hastalıktan korunma yolları

Hastalığın belirtileri

 

Kadınlarda görülen rahim kanserinin belirtileri de diğer kanser türleriyle hemen hemen aynıdır. Ancak bu türe özgü bazı belirtiler de vardır.

 

  • Anormal kanama, lekelenme: Özellikle menapoz dönemindeki kanamalara dikkatle yaklaşılmalıdır. Her 10 rahim kanserli kadından 9’unun değişik tiplerde anormal kanamaları olur.
  • Kilo kaybı
  • Pelvik ağrı
  • Kitle

 

Hastalığın teşhis aşaması

Rahim kanserinde normal jinekolojik muayene ile tanı konulması zordur ve faydalı bir tarama testi yoktur. Kişilerin kendilerini takip etmesi ve anormal durumlarda doktorlarına başvurması gerekmektedir. Bu şekilde erken evrede tespit edilebilir. Bazı durumlarda kanser herhangi bir belirtiye sebep olmadan ilerleyebilir. Rutin pelvik muayenede smear alınarak serviks kanseri erken evrelerde saptanabilir ancak rahim kanserinin taranmasında çoğu zaman faydalı değildir.

 

Hastalığın evreleri

 

Teşhiskonduktan sonra sağlıklı bir tedavi için evrenin bilinmesi gerekmektedir. Evreleme sonrası doktorunuz hastalığınızın evresine göre uygun tedaviyi size önerecek ve seçecektir.

 

Hastalığın tedavisi

 

Kişiye rahim kanseri teşhisi konulduktan sonra başlıca 4 tedavi seçeneği vardır. Cerrahi, radyoterapi, hormonal tedavi ve kemoterapi.

Hastalığın tedavisi

Cerrahi Tedavi: Rahim kanseri tedavisinde değişik cerrahi tedavi yöntemleri vardır. Temel cerrahi yaklaşım serviks, uterus, overler ve tüplerin çıkarılmasını içeren cerrahi yöntemdir ki buna abdominal histerektomi ve bilateral salpingooforektomi denir.

 

Radyoterapi: Radyoterapi yüksek enerjili ışınlar sayesinde kanserli hücrelerin öldürülmesidir. Vücut dışında uygulanabileceği gibi, tumor dokusunun hemen yanında da uyugulanabilir.

 

Kemoterapi: Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar kan dolaşımına girdiklerinde tüm vücudu etkiler, kanser hücrelerini öldürmelerinin yanında normal vücut hücrelerine de zarar verebilirler. Kullanılan ilacın tipine göre değişmekle birlikte bulantı, kusma, saç dökülmesi, enfeksiyonlara yatkınlık, kolay yorulma gibi yan etkileri vardır.

 

Hormonal Tedavi: Hormonal tedavide progesteron benzeri ilaçlar kullanılır. Bu hastaların tedavisinde uygulanan yumurtalıkların alınması tedavisi veya radyoterapi sonrası yumurtalıkların baskılanması östrojen miktarını azaltır ve kanser hücrelerinin büyümesini azaltır.

 

Tedaviden sonra yapılacaklar

 

Hastalığın tedavisinden sonra kişi doktorunun tavsiye ve uyarılarına azami uymalı ve belirlenen sıklıkla kontrollerine gitmelidir. Bu hastanın bundan sonraki yaşamı için hayati önemdedir.

 

Sonuç olarak her hastalık önemlidr. Hastalık vücudumuzun zayıf düştüğü anda gelir. O halde yapılması gereken kişinin kendine ve vücuduna değer vermesi ve ona iyi bakması korumasıdır. Unutmamak gerekir ki en iyi doktor kişinin kendisidir. Kendini koruyan ve düzenli aralıklarla kontrollerini yaptıran kişiler hastalığa yakalansalar bile tedavide çok daha başarılı sonuçlar almaktadırlar. Bundan dolayı yapılacak olan kendi kendimizin doktoru olmaktır. Sonrası daha mutlu ve kaliteli bir hayattır.

Bir önceki yazımız olan Dermansız Dert Olmazmış başlıklı makalemizde Cilt kanseri, Cilt kanseri risk grubunu oluşturanlar ve Cilt kanseri riski hakkında bilgiler verilmektedir.


Hayat Bir Ödüldür Bize Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ