Kadına Dair Herşey

Hayat Bize Bir Armağandır

Hayat Bize Bir Armağandır

Hayat Bize Bir Armağandır

Bu bilinçte olan insan için hayatın anlamı her şeyden çok değerlidir. Kendisine verilen ve ne kadar süreceği belli olmayan bir hayatı en kaliteli, sağlıklı bir şekilde yaşamak için elinden gelen çabayı gösterecek ve vücuduna bir elmas nazarıyla bakıp koruyup kollayacaktır. Sağlığını her şeyin üstünde tutacak ve bunun için gerekeni yapacaktır.

Mide Kanseri

İnsan vücudunda karnın sol üst bölgesinde mide bulunmaktadır. Mide sindirim sisteminin olmazsa olmazı ve en önemli organıdır. Yenilen ve içilen her yiyecek ve içeceğin uğrak ve ilk öğütülme noktasıdır. Hayati bir öneme sahiptir. Nedenlerini de bahsedeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından tümörler gelişebilir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkmaktadır. Mide kanseri insan yaşamını tehdit eder derecede tehlikeli bir hastalıktır ve hafife almaya gelmez. Bu hastalık görülen kişilerin çok ciddi bir şekilde sağlıklarına özen göstermeleri gerekmektedir.

Mide Kanseri

Mide kanseri tüm kanser türleri içinde en çok görülen 4. kanser türüdür. Ülkemizde, yaklaşık yılda yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde, mide kanserine yakalanma riski daha fazladır. Yaşlılarda, mide kanseri daha fazla görülür.

Dünyada bu hastalığın en çok görüldüğü yerler, Japonya ve Çin gibi uzak doğu ülkeleri ile kuzey Avrupa ülkeleri ve güney Amerika’daki Kolombiya, Kosta Rika gibi ülkelerdir. Bu coğrafi farklılıklar, mide kanserinde genetik faktörlerin rol oynadığını göstermektedir. Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde mide kanseri diğer bölgelere göre biraz daha fazladır.

Mide Kanseri Nedenleri

En sık görülen ve yaşamı tehdit eden mide kanserinin görülmesinde, beslenme alışkanlığı önemli bir yer tutmaktadır. Bu da tamamen insanın kendisiyle ilgili bir durumdur. Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, sebze ve meyve beslenmesinde yetersizlik, beslenme ile ilgili, en sık görülen kanser nedenlerindendir. Nitrat ve nitrit tuzları midede kanserojen maddeye dönüşebilmektedir. Ülkemizde mangal eti önemli bir yer tuttuğundan etin tuzlanması ve pişerken yanması kansere yol açabilmektedir. Bilinmelidir ki yanmış et kanserojen madde içermektedir. Çiğ etle beslenmek de aynı şekilde kanser riskini artırmaktadır.

Mide Kanseri Nedenleri

Midede gastrit ya da ülsere neden olan, H. pylori bakterisi kansere neden olabilmektedir. Bu bakteriyi ortadan kaldırmak, kanser riskini azaltır. Birçok hastalığın nedenlerinden olan sigara kullanmak, mide kanserine yakalanma ihtimalini 6 kat artırmaktadır. Sigara, midede iltihap oluşmasında rol oynamakta ve kansere yakalanmayı kolaylaştırmaktadır. Aynı şekilde alkol tüketimi de mide kanserinin nedenlerindendir. Birinci dereceden akrabalarında mide kanseri görülenlerde, kanser riski artmaktadır. Kalıtsal faktörler, mide kanserinin gelişmesinde etken faktördür.

 

Bu hastalıkta beslenme önemli bir faktör olduğundan, sosyoekonomik düzey de kanserin oluşmasında etkilidir. Ayrıca evre şartları, geçirilmiş bazı hastalıklar, mide ameliyatı kanserin sebepleri arasında yer alır.

 

Mide Kanserinin Belirtileri

Mide kanseri de diğer kanser türlerinde olduğu gibi sinsi gelişen bir hastalıktır. Belirtileri oldukça geç ortaya çıkmaktadır. Risk taşıyan kişilere yapılan endoskopik incelemeyle hastalık teşhis edilebilir. Mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu ya da tümörün yayılması sonucu belirtiler ortaya çıkar.

Mide Kanserinin Belirtileri

  • Hastaların yarısında elle muayenede bir kitle hissedilir.
  • Mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissi
  • İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı görülmesi (şiddetli ve kısa sürede ortaya çıkar)
  • Yemekten sonra rahatsızlık hissi ve mide şişliği
  • Bulantı, kusma
  • Mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık da görülür.
  • Yorgunluk
  • Mide ya da bağırsakta kanama olması (gizli şekilde seyredebilir),

 

Mide Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Mide kanserinde en etkili teşhis yöntemi endoskopidir. Bu yöntem de ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilmektedir. Doktor, midenin her yerini rahatlıkla görebilmekte ve tümör oluşumu varsa gözlenebilmektedir. Böylece kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınmakta ve mikroskobik olarak incelenebilmektedir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenebilmektedir. Baryumlu mide grafisiyle de tümörler görülebilir ama kesin teşhis koymak için mikroskobik inceleme gerekir.

Mide Kanseri Nasıl Teşhis Edilir

Mide Kanseri tedavisi

Mide kanserinin tedavisinde kullanılan ana metod cerrahi operasyondur. Yapılan cerrahimüdaheleyle mide çıkarılmakta ya da bir bölümü alınmaktadır.

Kanserin şekline göre, bundan sonra ışın tedavisi ve ilaç tedavisi uygulanır. Hastalığın seyrine ve şiddetine göre doktor tarafından hastanın durumu da göz önüne alınarak yapılır. Tedaviden sonra hastalar tümörden kurtulur. Fakat kanser nüksedebilir. Bundan sonraki amaç hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemeye çalışmaktır. Tedavide istenmeyen sonuçların oluşumunun önüne geçmek gerekir.

Bu kadar tehlikeli bir hastalığın bizim kusurlarımızdan dolayı ortaya çıktığı düşünülürse biz de elimizden geldiğince dikkatli olmak zorundayız demektir. Hayat bize sunulmuş bir armağansa bunu yeterince iyi değerlendirmeli ve gereğini yerine getirmemiz gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Her şeyin Değerini Zamanında Bilmek başlıklı makalemizde Akut Gastrit, Akut Gastrit Belirtileri ve Gastrit nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.


Hayat Bize Bir Armağandır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ