Kadına Dair Herşey

Hayat Bu, İhmale Gelmez

Hayat Bu, İhmale Gelmez

Hayat Bu, İhmale Gelmez

 

İnsan oğlu ve insan kızı için her şey elde edene kadardır. Bir şey elde edene kadar arzulanır, elde edene kadar değerlidir, elde edene kadar mücadele edilir. Ne zamana ki çok istenen elde edilir tüm büyüsünü de yitirir. Artık o da sıradanlaşmış, değerini kaybetmiştir. Çünkü elde edilenlerin değeri ne yazık ki bilinmez. Aynen sağlık da öyledir. İnsan sağlıklı, güçlü kuvvetliyken sağlığının değerini bilmez, olur olmaz herşeyi yapar. Ancak ne zaman ki sağlığını kaybeder anlar acı gerçeği ama geç kalınmıştır. Sağlık bir kere elden gitmiştir.

 

Mide kanseri nedir, nerede olur?

Mide kanseri

Mide kaburgaların altında karnın üst bölgesinde yer alan içi boş büyük bir organdır. Yediğimiz her şey mideye ulaşır orada sıvı hale dönerler. Sıvı hale gelmiş yiyecekler ince bağırsaklara hareket ederler ve oradan da diğer sindirim aşamalarına devam edilir.

Mide kanseri nedir, nerede olur

Mide kanseri de bu işlevsel ve yaşamsal organda meydana gelen hücre çoğalması ve bozulmasının tümöre dönmesinin adıdır ve ne yazık ki hızlı seyreden ve yayılan bir kanser türüdür. Genellikle bir ülser şeklinde başlar. Mide kanseri çevre organ ve lenf bezlerini etkileyebilir. Direk komşulukla, lenfatik yolla, kan yoluyla ve karın içinde ekim yoluyla yayılabilir. Mide kanseri dünyada kansere bağlı ölümlerde ilk sırada yer almaktadır.

 

Risk Faktörleri

 

Mide kanserinin tam sebebi bilinmemekle birlikte mide kanseri için kabul gören risk etkenleri aşağıdadır.

Mide Kanseri Risk Faktörleri

  • Yaş: Mide kanserli hastaların çoğu 72 yaş veya üzerindedir.
  • Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara göre daha fazla gelişmektedir.
  • Irk: Asya ve Afrika toplumunda Amerikan toplumuna göre daha fazla görülmektedir.
  • Diyet: Risk faktörleri arasında en çok araştırılmış olan diyettir. Tütsülenmiş, tuzlanmış, turşuya basılmış veya aşırı tuzlu yiyeceklerden zengin yiyecekleri yiyenlerde mide kanseri gelişme riski artmaktadır. Diğer taraftan taze sebze meyvelerin yenilmesi, yüksek doz C vitamini alımı, sarımsak, yeşil çay bu hastalığa karşı koruyucu olabilmektedir.
  • Sigara: Sigara içenlerde içmeyenlere göre mide kanseri gelişme riski daha fazladır

 

Mide kanserinin belirtileri

 

Mide tümörleri tipi ne olursa olsun benzerlik gösterirler. Mide kanseri de tüm diğer kanserler gibi ne yazık ki genellikle sinsi seyirli bir hastalıktır. Oldukça geç belirti verir ve belirtiler hastalığa özgü değildir. Karında mide bölgesinde belirli-belirsiz bir rahatsızlık hissi en sık başlangıç belirtidir. Hastalığın ileri evrelerinde en sık belirtiler kilo kaybı ve karın ağrısıdır. İştahsızlık, halsizlik, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, midede dolgunluk ve şişkinlik hissi diğer belirtilerdir. Bu tür şikayetleri olan kİşilerin hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve bir doktor yardımı almaları yerinde olacaktır.

 Mide kanserinin belirtileri

Mide kanserini teşhis

 

Mide kanserini teşhis etmek ve tanı koymak için mide iç yüzeyinden biyopsi alınır. Alınan örneğin incelenmesiyle teşhis konulabilir. Tanı kesinleştikten sonra hastalığın derecesinin belirlenmesi için bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans, abdominal ultrasonografi ve endosonografi hastalığın yaygınlığını gösterme açısından yararlıdırlar.

Mide kanserini teşhis

Hastalığın evreleri

 

Doktorunuz en iyi tedaviyi planlamak için hastalığınızın yaygınlığını bilmek ister. Evreleme tümörün çevre dokulara yayılımı, eğer sıçramış ise vücudun hangi kısımlarına yayıldığı esaslarına göre yapılır. Doktorlar bu alanları kontrol etmek için bazı testler isterler.

 

  • Kan testleri
  • Akciğer filmi
  • Endoskopik ultrasonografi
  • Laparoskopi

 

Mide kanseri midenin görevi ve konumundan dolayı başka organlara kolay yayılabilen bir türdür. Bu sebeple biran önce tedaviye başlanması yerinde olacaktır.

 

Tedavi Yöntemleri

 

Mide kanserini tedavi eden uzmanlar; medikal onkologlar, gastroenterologlar, cerrahlar ve radyasyon onkologlarıdır. Tedavi seçiminiz genelde tümörün büyüklüğü ve yerleşim yerine, hastalığın evresine ve genel sağlık durumunuza bağlıdır. Mide kanserinin tedavisi cerrahi, kemoterapi veya radyoterapiden oluşur. Birçok kişiye birden fazla tedavi çeşidi uygulanır.

 

Cerrahi: Mide kanserinin temel tedavisi cerrahidir. Uygulanacak cerrahi yöntem kanserin yerine, bölgesel yayılımı olup olmadığına ve uzak yayılımı olup olmadığına göre planlanır. Mide kanseri için uygulanacak ameliyat için genellikle göbek üstü orta hat kesisi daha uygun olmaktadır. Cerrahimüdahaleden sonra koruyucu tedavi yöntemlerine geçilir.

 

Kemoterapi ve Radyoterapi: Kemoterapi ilaçlar kullanılarak kanser hücrelerinin öldürülmesidir. İlaçlar kan dolaşımına girerek vücudun bütün kısımlarındaki kanser hücrelerini etkileyebilirler. Hastaların çoğu kemoterapiyi ameliyattan sonra alır. Işın tedavisi kemoterapi ile birlikte verilebilir. Mide kanserindeki kanser ilaçları genelde damar yolu ile verilir.

 

Sonuç olarak vücudumuza ne kadar iyi bakarsak o kadar sağlıklı olacağımız kesindir. Sağlıklı olmak ve sağlıklı yaşamak madem elimizdeki bir durumdur o halde sağlık elden gitmeden bunun çaresine ve çözümüne bakmak gerekmektedir. Sağlığımızı kaybettikten sonra ah vahlar çözüm olmaktan çok uzaktır.

Bir önceki yazımız olan Her Hastalık Tedbir Alınmazsa Tehlikelidir başlıklı makalemizde Erken teşhis, Hastalığın belirtileri ve Yumurtalık kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.


Hayat Bu, İhmale Gelmez Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ