Kadına Dair Herşey

Hayat Her şeye Rağmen Güzeldir

Hayat Her şeye Rağmen Güzeldir

Hayat Her şeye Rağmen Güzeldir

 

Güneş her gün doğuyor ve her an yeni bir nefesi ciğerlerimize çekiyoruz. Her an etrafımızda binlerce güzel olay gerçekleşiyor. Her yan görebilen gözler için cıvıl cıvıl güzelliklerle dolu. Her şey insan için, insanın hizmetine sunulmuş. Tüm bunları göremeyip kötümser olmak ve hayata küsmek herhalde olacak şey olmasa gerek. Öyle ya bir kişi suçlu diye bir gemi dolusu insanı batırmak ne derece doğrudur? Etrafımıza biraz güzel bakabilirsek her şeyin aslında ne güzel olduğunu fark edeceğiz. O zaman hayattan zevk alır hale gelecek ve hastalıklarımızla daha bir azimle mücadele gücü ve enerjisi bulacağız.

 

Lösemi, kan kanseri nedir?

 

Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek sayıdaki olgunlaşmamış hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana gelir. Böylece kan pıhtılaşmasında rol oynayan plateletler ve savunmada rol oynayan lökositlerin sayısı azalmaya başlar. Bu da lösemi hastalarında zedelenmelerin ve kanamaların yoğun görülmesine, hastaların kolay enfeksiyon kapmasına neden olur. Savunma mekanizması zayıflar. İleri aşamalarda kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye, nefes darlığına neden olabilir.

Lösemi, kan kanseri nedir

Kimlerde görülür?

 

Genel olarak, akut lösemiler çocuklarda ortaya çıkarken, kronik lösemiler daha çok yetişkinlerde görülme eğilimindedirler. Çocukluk çağında lösemi tipleri diğer kanser tiplerine göre daha sık görülmektedir. Kesin nedenleri bilinmemekle birlikte hem genetik hem de çevresel faktörlerin önemli rol oynadığı düşünülmektedir.

 Lösemi

Akut Lösemiler: Akut lösemide, sürekli kan hücresi artışı yaşanmaktadır ve sonuçta sağlıklı-normal kan hücrelerinden sayıca daha fazla hale gelmektedir. Bu normal hücreler diğer organlara da yayılarak, organı fonksiyonlarını yapamaz hale getirebilir.

 

Kronik Lösemiler: Kronik lösemi, görünüşte olgun ancak normal olgun kan hücrelerinin yaptıklarını yapamayan kan hücrelerinin aşırı üretimi ile karakterizedir. Kronik lösemi daha yavaş ilerler ve sonuçları daha az dramatiktir.

Lösemi kimlerde görülür

Genel olarak lösemiler tüm kanserlerin %2 sini oluştururlar. Erkeklerde lösemi daha sık gözlenmektedir. Ayrıca beyaz ırkta da daha sıktır. Yetişkinlerde lösemi tanısı konma sıklığı çocuklardan 10 kat daha fazladır ve risk yaşla birlikte artar. Çocuklar arasında ise 4 yaş altında daha sık gözlenir.

 

Belirtileri nelerdir?

 

İlerleyici bir seyir gösteren hastalığın belirtileri, anormal (habis) hücrelerin, kan yapıcı organlarda normal hücrelerin yapımını engellemesi sonucunda ortaya çıkar. Normal alyuvarların yapımındaki azalma ile kansızlık (anemi); normal akyuvarların yapımındaki azalma neticesinde aşağıdaki belirtiler görülür.

 

  • Enfeksiyona yatkınlık
  • Mikrobik hastalıklar ve ateş
  • Kan pıhtılaşmasında rol alan kan pulcuklarının (trombositler) yapımındaki azalma ile çeşitli kanamalar (burun kanaması, diş eti kanamaları, cilt altı kanaması gibi)
  • Kilo kaybı
  • Terlemeye
  • Hastalarda dalak büyümesi
  • Lenf düğümlerinde şişlikler
  • Karında şişkinlik

Belirtileri nelerdir

Hastalığın teşhisi

 

Öncelikle hastanın şikayetlerinden ve muayene bulgularından şüphelenilmesi gerekir; ve kan testleri ile tanı netleştirilebilir. Daha sonra kemik iliği biyopsisi, özel kan testleri ve genetik testler yapılabilir. Genel olarak, kronik lösemi, akut lösemiden daha yavaş ilerler. KML hastaları tipik olarak 3-5 yıl boyunca normaldirler daha sonra AML benzeri bir tablo meydana gelir. Şu an için lösemiden korunmanın kesin bir yöntemi bilinmemektedir. Ancak ileriki yıllarda genetik testler, lösemi gelişme riski yüksek kişileri belirlemede kullanılabilir. O döneme kadar lösemi hastalarının birinci derece akrabaları düzenli olarak doktorlarına muayene olmalı ve kan testi yaptırmalıdırlar.

 

Hastalığın tedavi süreci

 

Hastalığın tedavisinde, son yıllarda oldukça önemli adımlar atılmışsa da sebepler bilinemediği için sebebe yönelik tedavi yapılamamaktadır. Günümüzde tatbik edilen tedavilerin temel amacı, habis hücreleri ortadan kaldırmaktır. Tedavi şemaları hastalığın tiplerine ve safhalarına göre değişiklik gösterir. Radyasyon (şua) tedavisi; çeşitli kanser ilaçlarının tatbiki; bağışıklama (veya bağışıklık sistemini güçlendirme) tedavisi (immünoterapi), kemik iliği nakli başlıca tedavi şekilleridir. Kemik iliği nakli, kriz (atak) atlatıldığı zamanda kişinin kendi hücrelerinin (ototransplantasyon) veya uygun bir vericinin hücrelerinin (allotransplantasyon) verilmesi ile olabilmektedir. Tatbik edilen tedavilerle hastalık krizi (atağı) atlatılabilmektedir. Ancak bazen kısa bazen de yıllarca süren aralardan sonra hastalık yeniden ortaya çıkabilmektedir.

 

Sonuç olarak ne tür bir hastalığa yakalanırsak yakalanalım çözüm ve tedavi bizim elimizdedir. Hastalandım diyerek herşeye boşvermek, karamsarlığa kapılmak hastalığın daha hızlı ilerlemesine ve çözümsüzlüğe hatta hayati tehlikelere kadar gidebilmektedir. Oysa mücadele, azim, inanç her hatalığın en büyük düşmanıdır. Tabi bir de tıbbi mücadeleye inanmak gerekmektedir. Sonuçta her nefes değerlidir ve bunun değerini bilmek gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Kabus Göreceğinize Kendinizi Tanıyın başlıklı makalemizde Kimlerde daha sık meme kanseri görülür, meme kanseri ve Meme kanserinden korunma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.


Hayat Her şeye Rağmen Güzeldir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ