Kadına Dair Herşey

Hayat Sizin, Eskisi Gibi Olmasa Da

Hayat Sizin, Eskisi Gibi Olmasa Da

Hayat Sizin, Eskisi Gibi Olmasa Da

 

Bir gün hiç ummadığınız bir şey gelebilir başınıza. Beklenmedik, umulmadık, öylece, apansız. Sonra bununla yaşamaya mahkum olduğunuz söylenir size. Siz istemeseniz de artık sizin de bir hastalığınız olmuştur. Kanser, kolon kanseri. Tedavi edilecektir elbet ama bir kere size misafir olarak gelmiştir ve gitmeye de niyeti yoktur. Birlikte yaşayacaksınızdır artık size emanet olarak verilen hayatı.

 

Kolon sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur. Son 20 cm’lik kısmı rektum, buradan ince bağırsaklara kadar olan kısmı ise kolon olarak adlandırılır. Toplam yaklaşık 1,5 m uzunluğundadır. Kısmen sindirilmiş gıdalar ince bağırsaktan kolona gelir. Kolon su ve mineralleri besinden ayırır, geri kalanı anüsten atılmak üzere depolar. Ana görevi budur.

 

Kolon kanseri

 

Kolon kanseri bu organın iç yüzeyini örten tabakayı oluşturan hücrelerin aşırı ve orantısız, gelişmesi ve çoğalmasıyla oluşur. En sık görülen ilk 5 kanser arasındadır. Her yaşta görülebilmelerine rağmen en sık 50 yaşından sonra gözlenmektedir. Ortalama görülme yaşı 63’dür. Kadın-erkek arasında görüme sıklığı açısından pek bir fark yoktur.

Kolon kanseri

Risk Faktörleri

 

Kolon kanserinin asıl sebebi bilinmemekle birlikte yakalananların üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bazı ortak özellikler saptanmıştır.

Kolon Kanseri Risk Faktörleri

 • Yaş: Kolon kanseri genelde yaşlılarda görülür.
 • Aile aktarımı: Bir kişinin yakın akrabalarında kolon kanseri varsa bu hastalığa özellikle daha genç yaşta yakalanma riski artar.
 • Genetik bozukluklar: Belli genlerdeki değişiklikler kolon kanseri riskini arttırır.
 • Diyet: Hayvansal yağdan zengin, kalsiyum, folat ve liften fakir diyetle beslenenlerde kolon kanseri riski fazladır.
 • Sigara: Sigara içen hastalarda risk artmaktadır.

 

Kolon kanserinin belirtileri

 

Kolon kanseri çok sinsi gelişen ve uzun yıllar kendini saklayabilen ve çoğunlukla da diğer bağırsak hastalıklarıyla karıştırılabilen bir yapıdadır. Bu yönüyle kişi ayrıntılı bir taramadan geçmeden bu hastalığa yakalandığını anlamayacaktır. Ancak yine de bazı belirtiler sergilemektedir.

Kolon kanserinin belirtileri

 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler
 • İshal, kabızlık, bağırsakta tam boşalmama hissi
 • Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı)
 • Normalde olduğundan daha ince dışkılama
 • Genel abdominal rahatsızlık ( gaz, kramplar, şişkinlik)
 • Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı
 • Sürekli yorgunluk
 • Bulantı ,kusma
 • Şiddetli karın ağrısı

Çoğunlukla bu belirtiler kansere bağlı olmayabilir. Ancak bunlardan herhangi birine sahip kişilerin, erken tanı ve tedavi için doktora başvurması önerilir. Genelde kanserin erken dönemlerinde ağrı olmaz. Ağrı olmasını beklemeden doktora başvurmak kanserin erken tanısında önemlidir.

 

Teşhis aşaması

 

Ne yazık ki diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Erken tanı konulduğunda, kolon kanserinin tedavisi daha etkin olabilir.  Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve kolon kanseri için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır.

Kolon kanseri

Evreleme aşaması ve tedavi

 

Kolon kanseri teşhisi konulan hastanın bundan sonra yapılacak işlemi hastalığın evrelemesi olacaktır.

 

Kalın bağırsak kanserlerinin tedavisinde cerrahi, radyasyon ve kemoterapi başlıca kullanılan tedavi yöntemleridir. Tedavi, tümörün yerleşim yeri ve evresine göre değişmektedir.

 

Cerrahi: Cerrahi tedavi, kanserin tedavisinde ana basamağı oluşturur. Ama bunun için kanser uzak organlara (karaciğer, akciğer, beyin, kemik vb.) yayılmamış olmalıdır. Cerrahi yöntemde tümörlü kısım etraftaki sağlam dokuyla beraber çıkartılır. Bunun yanında bağırsağı vücuda bağlayan mezenter denilen doku ve lenf bezleri de çıkartılır.

 

Kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için antikanser ilaçları kullanmaktır. Kullanılan laçlar kan dolaşımına geçerek vücuttaki kanser hücrelerini öldürür. Kolon kanserinin bazı evrelerinde ve vücudun başka yerine sıçramış olduğu durumlarda sıklıkla kullanılan bir tedavidir.

 

Radyaterapii: Radyoterapi radyasyon verilerek tümör hücrelerinin tahribatına yol açan lokal bir tedavidir. Tedavi edilen alandaki kanser hücrelerini yüksek enerjili ışınlarla öldürmek amaçlanır.

 

Sonuç olarak kolon kanseri hastanın sosyal hayatını etkileyebilen ve yaşam kalitesini düşürebilen bir kanser türüdür. Tedavisinde ciddi manada olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ancak hastalar bu duruma güvenmemeli ve tedaviden sonra taramalarını zamanında yaptırmalıdırlar. Ayrıca her on yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki hastalık tedavi edildikten sonra tekrarlama riski her zaman vardır ve bu erken tanı ve teşhisle ileri boyutlara ulaşmadan tedavi edilebilirdir.

 

Bir önceki yazımız olan Kaybetiktiklerimizin Değerini Sonradan Anlıyoruz başlıklı makalemizde Tüp Mide, Tüp Mide Ameliyatı ve Tüp Mide Ameliyatının Avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.


Hayat Sizin, Eskisi Gibi Olmasa Da Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ