Kadına Dair Herşey

Helikobakter Ve Tüm Bilinmeyenler

Helikobakter Ve Tüm Bilinmeyenler

Helikobakter yani kısaca bir bakteri ama nedir,tedavisi var mıdır?

Helikobakter

Nedir bu helikobakter?

Helikobakter, namı değer H. Pylori mide, on iki parmak bağırsağı gibi alanlarda var olan ve varlığı belli bile olmayan bir bağırsak enfeksiyonudur. Dünya nüfusunun yarısından çoğunda bu bakteri vardır.

Bu bakterinin bulunduğu kişilerde ülser, garstir gibi mide rahatsızlıkları ve on iki parmak bağırsağında duodenit kronik iltihabı görülür. Bakterinin en büyük özelliği mide ve on iki parmak bağırsağındaki koruyucu duvarları enfekte etmesi ve bağışıklık sistemini hareket geçirmesidir.

Toksinlerin serbest kalması ile gastrit ortaya çıkar. Bu da çeşitli sindirim sorunlarının başlangıcıdır. Örneğin gaz sıkışmasının meydana geldiği bölgede kelepçe genişlemesi ile reflü baş gösterir.

Helikobakter Neden Kaynaklanır?

Helikobakterin sebepleri birden fazla olabilir.

  • Alkol kullanımı
  • Sigara kullanımı
  • Ağrı kontrolü sağlamak için çeşitli mideye zararlı ağrı kesicilerin kullanılması
  • Stres ve asabiyet
  • Günlük hijyen sorunları

Helikobakterin en büyük nedeni günlük hijyen sorunlarıdır. Yenen yiyecekler sirkeli su ile yıkanmamış ise içme suyuna karışan dışkılı su yüzünden yiyecekler ile bulaşması.

Tuvalet sonrası çocukların ellerini yıkayıp yıkamadıklarına dikkat edilmemesi, hapşırık, öksürük ile gelen tükürük gibi. Bu tür sorunlar helikobakterin bulaşmasına neden olur. Yanlış görmediniz. Helikobakter bulaşıcı bir mikroptur.

Helikobakterinizin Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Helikobakteriniz var mı? Bunu nasıl anlarsınız? Şöyle ki kronik gastrit, göğüs arasında sıkışma ile meydana çıkar, ülser belirtileri. Örneğin şiddetli mide ağrıları, ağızda acı su gibi sorunlarla anlaşılabilir. Ülser kendisini her zaman böyle gösteren bir hastalık değildir.

Ağrı, şişkinlik, az miktardan sonra doygunluk hissi, bulantı, kusma, koyu renkli dışkılama, yorgunluk, kanama kaynaklı düşük kırmızı kan hücresi, ishal, mide ekşimesi, sık geğirme, istemsiz kilo kaybetme, halitosis. Bunlar da ülser belirtileridir.

Helikobakter Kansere Yol Açar mı?

Halikobakter ve kanser birbirine uzak terimler değillerdir. Nadiren bile olsa kansere sebep olduğu gözlenmiştir. Örneğin kişide şiddetli veya kalıcı karın ağrısı, yutma zorluğu, çok koyu dışkılama, kahve telvesi görüntülü siyah kusmuk varsa acilen doktora gitmesi gerekiyor. Doktor testlerinde bu belirtilerin nedenleri araştırılır ama yüksek olasılıkla kanser belirtileridir.

Helikobakter Tedavi Yöntemleri

Helikobakterin tedavisi elbette ki mümkün. Helikobakterden kaynaklı peptik ülser, aktif gastrit ve gastrite bağlı ülser ya da aktif duodenal ülser sorunu olan kimselerin acilen tedavi edilmeleri gerekmektedir. Başarılı tedaviler sonucunda bu tür problemler ikinci bir kez yaşanmıyor.

Fakat bu sorunlardan kurtulan kişilerin yeme ve içmelerine dikkat etmeleri, bilhassa acı yiyecek ve gazlı içeceklerden uzak durmaları gerekiyor. İlaç tedavisi ile sorunların çözümü mümkün. Aynı anda iki adet antibiyotik kullanımı gerekli olabiliyor.

Ayrıca doktorlar zarar gören mide astarı içinde mide gazını düzenleyici ilaçlar takviye edebiliyorlar. Tedavi süreci yedi ila on dört gün arasında değişebiliyor. Tedavi sürecinde ağırlık mide asidini azaltıcı ilaçlar ile başlıyor.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Helikobakter Ve Tüm Bilinmeyenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ