Kadına Dair Herşey

Her Derdin Dermanı Bitkiler

Her Derdin Dermanı Bitkiler

Her Derdin Dermanı Bitkiler

Tabiat insanoğluna her derdin devasını sunmuştur yeter ki insanoğlu bunun değerini bilsin ve gerektiği gibi kullanabilsin. Tabiatta her yerde bol bol bulunan bitkilerin herbirinin bir derde deva olduğu günümüzde modern tıbbın her alanda gelişmesiyle daha da iyi ortaya çıkmıştır. Modern tıbbın yetersiz kaldığı birçok alanda ya da modern tıbba alternatif olarak bitkisel çözümler her geçen gün daha da ilgi görmekte ve uygulama alanı bulmaktadır.

Her Derdin Dermanı Bitkiler

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

Saçlar, kafatasını örten, dış etkenlere karşı koruyan ve kalkan vazifesi görmenin yanı sıra, estetik ve güzelliğin en önemli ve ayrılmaz parçasıdır. Saçlarınız temiz ve güzel taranmışsa kendinizi daha güzel ve güvenli hissetmez misiniz? Nasıl ki cildimiz rüzgar, güneş, deniz, klor, aşırı makyaj, hava kirliliği,  yetersiz beslenme gibi koşullardan olumsuz etkilenirse; saçlarımız da aynı koşullardan ve ekstra olarak, fön, maşa, boya, kimyevi ürünler ve işlemlerden hayli etkilenir ve zaman içinde matlaşır, yıpranır, kırılır, kopar ve dökülür. En korkuncu da budur. Dökülme, özellikle de yoğun biçimde dökülme her kadını fazlasıyla tedirgin eden ve çözüm arayışlarına iten bir durumdur. Saç dökülmesinin sebepleri araştırılıp, uygun ilaç ve maddelerle dökülme azaltılabilir hatta durdurabilir; ama her zamanki gibi doğal çözümlerden de yararlanmak gerekir. Zira adı üzerinde, doğal, masum ve olabildiğince pratik ve hesaplı çözümlerdir bunlar

Saç dökülmesi

Saç dökülmesine bitkisel çözümler

Saç dökülmesine karşı doğada bulunan pek çok bitkiyle çözüm bulunabilmektedir. Bunlar değişik bitkilerin değişik hazırlanış yöntemiyle oratya çıkan kürlerdir.

  • İki avuç kadar taze pazıyı incecik kıyın, ezin ve suyunu çıkarın. Çıkan suyu 1 çay bardağı süzme balın üzerine ekleyin. Yarım kahve fincanı taze sıkılmış soğan suyunu da ilave edin. İyice karıştırarak saçlarınıza sürün ve saç diplerinize yedirin. Yaklaşık 6 saat bekleyin. Süre tamamlanınca saçlarınızı katranlı sabunla yıkayın.

 

  • Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Saç Kürü 1: 1 su bardağı süzme balın içine 1 tatlı kaşığı toz karabiber ve 1 kahve fincanı taze sıkılmış kuru soğan suyunu ilave edin. Tüm malzemeyi karıştırın ve saç diplerinize iyice yedirin. 6 saat bekleyin ve saçlarınızı ılık suyla yıkayın.

Bitkisel Saç Kürü

 

  • Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Saç Kürü 2:  1 yemek kaşığı lavantayı, 500-750 ml. Kaynayan suya ilave edin. 5 dakika kısık ateşte tutun demlenmesini bekleyin. Demlenme işlemi bitince ılımasını bekleyin ve süzün. Saçlarınız temizse, demlediğiniz lavanta suyuyla saçlarınızı yıkayın ve yarım saat bekleyin. Yarım saatin sonunda sadece durulayın. Eğer saçlarınız çok kirli ve yağlıysa, önce yeşil doğal bir sabunla yıkayın. Sonra demlediğiniz lavanta suyuyla yıkayın ve yarım saat bekleyin. Daha sonra sadece suyla durulayın. Saç dökülmesi durana kadar haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz. Dökülme durduktan sonra, önleyici destek olarak istediğiniz periyotlarda uygulamaya devam edebilirsiniz.

 

  • Saç Dökülmesini Önleyen Karanfilli Saç Kürü -3- : Önce karanfil çayınızı hazırlayın. 10-15 adet karanfili bir bardak kaynar suya atıp 10 dakika demleyin. Hazırladığınız bu çayı saç derisine masajla uygulayabilirsiniz

Karanfilli Saç Kürü

  • Saç Dökülmesine Karşı Bal Maskesi: Bunun için gereken malzemeler, Zeytinyağı, bal, tarçın, 2 adet yumurta ıspanak, kişniş ve badem yağıdır. Yapılışı: Bal, zeytinyağı, tarçın ve yumurtayı karıştırın. Masaj yaparak saç derinize maskeyi yedirin. 15 dakika bekleyin ve saçınızı hafif bir şampuan ile yıkayın. Bal maskesini haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

 

  • Saç Dökülmesine Karşı Zeytinyağı Maskesi: gereken malzemeler; 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yumurta, bone. Yapılışı: Zeytinyağı ile ve yumurtaları çırpın ve saçlarınıza yedirin. Karışımı saçlarınıza yedirdikten sonra bone veya streç film yardımıyla iyice sarın. 15 dakika saçınızı bekleyin ve bol suyla durulayın.

Saç dökülmesi çoğunlukla mevsimsel bir problemdir ve uygulanacak bitkisel çözümlerle dökülme kontrol altına alınabilir. Belirli dönemlerde yoğunlaşan saç dökülmesi şikayetleriniz için, doğadan gelen ürünler size en natürel ve faydalı sonucu sunacaktır. Unutmamak gerekir ki tabiat bizlere birçok çözüm olanağı sunmaktadır. Yeter ki bunun için biraz çaba harcayalım ve araştırma yapalım. Ancak saç dökülmesi ileri boyutlardaysa ve doğal yolarla çözüm bulunamıyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Küçültme Ameliyatı Ve Sonrası başlıklı makalemizde Mide küçültme hakkında bilgiler verilmektedir.


Her Derdin Dermanı Bitkiler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ