Kadına Dair Herşey

Her Derdin Dermanı Vardır

Her Derdin Dermanı Vardır

Her Derdin Dermanı Vardır

İnsanoğlu ve kızı doğduğu andan ölene kadar geçen zamanda birçok hastalık, acı, kötü günler yaşar. Tabi her kötü olayın sonunda inancını ve azmini korursa güzel ve mutlu günlere de erişecektir. Yeterki inançlı olsun ve güzel günlerin geleceğine inansın ve bunun için çaba harcasın. Ancak zaman zaman hastalıklar insanı yorar ve zora sokar, yaşama sevincini kırar. Bu durumun geçici olduğuna inanmalı ve azmini korumalıdır.

basurun görülme sıklığı

Basura Ne iyi Gelir?

Yaş arttıkça basur hastalığına da yakalanma riski bir o kadar artmaktadır.Basura ne iyi gelir diye bir sorunun cevabını bulmak için bu hastalığa yol açan nedenlerini bilmek gerekir. Sebebini bilmek çözümünü de baraberinde getirir. Örneğin kabızlık yol açmışsa, hemen kabızlığı bol su tüketerek, lifli besinler tercih ederek giderebiliriz. Ya da çok fazla oturarak zaman geçiriliyorsa hareketli hale gelerek kabızlığa mani olabiliriz.

Basura Ne iyi Gelir

Ülkemizde basurun görülme sıklığının çok fazla olmasının nedeni hareketli yaşamdan uzak olmak, beslenme alışkanlığının düzgün olmayışı,yemeklerde bol bol baharat kullanmak gibi pek çok neden sayılabilir.

Basura iyi Gelen Yiyecekler

Basura tıbbi ilaçlardan tutun da bitkisel olarak hazırlanan karışımlara,doğal tedavilerden tutun da evde uygulanan sıcak uygulamaya kadar pek çok şey iyi gelebilmektedir. Basura iyi gelen besin gruplarını sınıflandırmak mümkündür.

Basura iyi Gelen Yiyecekler

  • Yoğurt Ve Kefir: Düzenli bir sindirimi sağlaması, bağırsak hareketlerini artırması ve kabızlığı önlemesi açısından büyük faydaları vardır. Ayrıca prebiyotik diye adlandırılan barsaklarda bulunan ve midede tam olarak sindirilmeden bağırsaklara geçen besinlerin parçalanmasına yardım eden iyi bakteri diye adlandırılan organizmalara destek olurlar.

 

  • Tahıllar: İçeriğinde bulunan lif ve proteinlerle sindirimi kolaylaştırır. Sağlıklı bir sindirim sistemi için günlük gerekli olan lif miktarı yaklaşık 20-40 gr arasıdır. Bunlara kepek ekmeği, tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç gibi besinler sayılabilir.

 

  • Meyve ve Sebzeler: Meyve ve sebzelerin herkes tarafından bilinen bir çok faydasına ilave olarak basura da yararlıdır. Posalı oldukları için kabızlığın oluşmasına engel olmakta ve dışkıyı yumuşatarak dışkılama olayını kolaylaştırmaktadır. Basura iyi gelen meyve- sebzelere cevap ise; avokado, enginar, elma, armut, bezelye, brokoli, fasülye ve yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir.

 

  • Sıvılar: Bağırsak hareketlerinin düzenli olması için alınabilecek en önemli besinlerden birisi de bol bol sıvı tüketmektir.

 

Bunlara ilave olarak;

  • Ilık bir Banyo; rektal damarları rahatlatarak ağrının azalmasına yardımcı olur.

Ilık bir Banyo

  • Soğuk Uygulama: Buz dolu bir torbayı 10-15 dakikayı geçmemek kaydıyla makat bölgesine bastırın.Ağrı ve şişliği azaltacaktır.

Hamilelikte Basur

Çoğu zaman hamilelik döneminde yaşanan bir sıkıntı olan basur yani hemoroid, ağrısıyla anne adayına zor anlar yaşatabilmektedir. İçinde bulunulan hassas dönemden dolayı, anne adayının basur ilaçları kullanmak yerine, ağrılarını dindirmek adına evde uygulayabileceği bir yöntem olan hemoroid oturma banyosu yöntemini uygulaması daha uygundur.

Hamilelikte Basur

Basura Ne iyi Gelmez

İnsan kendisinin doktorudur. Bunun bilincinde olarak kendisine neyin faydalı ve zararlı olduğunu iyi bilmeli ve buna uygun davranmalıdır. Bunun içinde konumuz olan basuru tetikleyen durumlardan kaçınması gerekmektedir.

Basura Ne iyi Gelmez

Aşırı acı olan soslar ve baharatlar, bağırsaklardan tam anlamıyla sindirilmediğinden kanama gibi şikayetleri artırabilir. İçinde çok sunii şeker (rafine) olan yiyecekler ve içecekler (gazlı içecek, pasta, kek) kabızlığa yol açabilir. Pastırma gibi kurutulmuş ve ısıl işleme tabi tutulmuş et tüketmek de basura iyi gelmeyen şeyler arasındadır.

Aşırı tuz tüketimi de basuru tetiklemektedir. İçinde aşırı miktarda tuz barındıran yiyecekler, örneğin tuzlu ay çekirdeği, tuzlu kuruyemişler, tuzlu kraker tarzı şeyler, taşikardiyle beraber kan basıncını artırdığı için rektal damarların şişmesine neden olarak basuru tetikler.

Bütün bunları bilerek buna göre davranmak sağlığımız açısından yerinde olacaktır. tedbir almak insanın en başlıca görevidir. Hele hele bu kendi sağlığı ise bu elzem ve hayatidir.

Bir önceki yazımız olan Çare Sizde başlıklı makalemizde saç dökülmesi, Saç Dökülmesi ve Nedenleri ve Saç ekimi yapılacak seanslar hakkında bilgiler verilmektedir.


Her Derdin Dermanı Vardır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ