Kadına Dair Herşey

Her Hastalık Tedbir Alınmazsa Tehlikelidir

Her Hastalık Tedbir Alınmazsa Tehlikelidir

Her Hastalık Tedbir Alınmazsa Tehlikelidir

Yukarıdaki başlık boşuna atılmadı. Bu başlık acı ama yerinde bir gerçeği ifade etmektedir. Her hastalıkta ama ne olursa olsun, en hafif seyreden bir hastalıkta bile eğer tedbir alınmazsa hayat riski çoğabilir. Hastalık başka yerlere sıçrayabilir, başka hastalıkları tetikleyebilir ve nihayetinde umursamadığımız ama ne olacak ki canım dediğimiz hastalık bir bakmışız hayatımızı tehdit eder hale gelmiş.

Yumurtalık kanseri

Yumurtalık kanseri kadınlarda olan bir hastalık türüdür ve kadınların yumurtalıklarındaki hücrelerin düzensizliğinden ve aşırı çoğalması ve bir kitleye sebep olmasından kaynaklanmaktadır. Kadınlarda rahmin her iki yanında olmak üzere iki yumurtalık mevcuttur. Yumurtalıklar yumurta üretmenin yanı sıra kadın hormonları olan östrojen ve progesteronun temel üretim yerini oluşturmaktadır.

Yumurtalık kanseri

Yumurtalık kanseri tüm jinekolojik kanserler içerisinde ölüm oranı en yüksek olanıdır. Tüm evreler bir arada değerlendirildiğinde ortalama yaşam %35 civarındadır. Bir kadının hayatı boyunca yumurtalık kanserine yakalanma riski 58’de bir oranında seyrederken yumurtalık kanserinden ölüm riski ise 98’de bir oranında görülmektedir.

Yumurtalık kanserlerinin risk faktörleri nelerdir?

Her kanser hastalığında, hatta her hastalıkta olduğu gibi yumurtalık kanseride de risk faktörleri vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

  • İlerleyen yaş: Yumurtalık kanserinde risk faktörlerinden birini oluşturmaktadır. Yumurtalık kanserlerinin yarısından fazlası 65 yaşın üzerinde görülüyor.

Yumurtalık kanserlerinin risk faktörleri

  • Obezite: Yumurtalık kanserinde önemli risk faktörlerindendir. Yapılan araştırmalarda kilosu fazla olan kadınlarda yumurtalık kanserinden ölüme daha sık rastlandığı ortaya çıkmıştır. Aşırı obez kadınlarda bu risk yüzde 50 oranında artıyor.

 

  • Ailesel kalıtım: Önemli bir faktördür. Ailede yumurtalık kanserine yakalanan kişi sayısı arttıkça, kişinin kendisinin riski de katlanarak artmaktadır.

 

  • Erken yaşta ilk adeti görme, geç menopoz: Bunlar da yumurtalık kanserinde risk faktörüdür.

 

  • Geçirilen bir hastalık: Yumurtalık iltihabı sık geçirmiş olan kişilerde de risk artmaktadır.

 

  • Doğum yapmak: Çocuk doğurmamış olmak ve süt vermemiş olmak da, riski artırmaktadır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kanseri tüm jinekolojik kanserler içerisinde en sinsi olarak gelişen ve yayılanıdır. Bu nedenle genellikle erken dönemde belirti vermemektedir. Erken dönemde yakalanan olguların büyük bir kısmı jinekolojik rutin muayene esnasında rastlantısal olarak tanı konmaktadır. Yumurtalık kanserinde olan şikayetlerin çoğu başka durumlarda da olabileceği için aslında bu hastalığın belirli bir belirtisi yoktur.

Erken teşhis mümkün müdür?

Yumurtalık kanserlerinin yaklaşık %70’ine evre III’de tanı konmaktadır. Bu kadar yüksek oranda ileri evrede yumurtalık kanserlerinin tanı konmasının en önemli nedeni, bu kanserin daha çok doğrudan yayılım ile karın içine yayılım yapmasıdır. Bu nedenle kısa sürede karın içi organlara direkt yayılım söz konusu olduğu için hastalara ileri evrede tanı konmaktadır.

Erken teşhis

Tanı nasıl konur?

Yumurtalık kanserinin tanısı ancak doku tanısı alınarak konmaktadır. Bu tanı için cerrahi girişim gereklidir. Burada yapılacak olan cerrahi girişim hem tanı hem de tedavi amaçlıdır. Ameliyat esnasında kuşkulu olan yumurtalık ve varsa buna ait olan yayıldığı dokulardan örnek alınıp ameliyat esnasında muayeneye yollanır. Ameliyat devam ederken tümörün yumurtalık kaynaklı olup olmadığı, tümörün hücre tipi, tümörün normal dokuya benzerlik derecesi belirlenir ve burada elde edilen sonuçlara göre cerrahi tedavi şekillendirilir.

Nasıl tedavi edilir?

Yumurtalık kanserinin tedavisinde en önemli nokta cerrahi tedavidir. Cerrahi, hastalarda hem tanı hem de tedavi amaçlı uygulanmaktadır. Cerrahi tedavinin amacı, karın içerisinde geride hiç tümör kalmayacak şekilde cerrahinin tamamlanmasıdır. Cerrahi tedaviden sonra erken evre (evre Ia grad 1 ve 2) hastalığı olan hastalar dışında tüm hastalara kemoterapi uygulanır.

Yumurtalık kanserinin tedavisi

Doğurganlığı korumak mümkün mü?

Yumurtalık kanseri genelde menopoz sonrasında görülen bir hastalık olsa da bazen doğurganlık döneminde olan ve hiç çocuk doğurmamış olan hastalarda da görülebilir. Hastanın yaşı ne olursa olsun; tüm epitelyal yumurtalık kanserlerinde hastalığın yaygınlığı tam olarak belirlenmelidir. Doğurganlığın korunmasını isteyen hastalarda, eğer karın için yayılım yok ise, karşı taraf yumurtalık tümör tarafından tutulmamış ise, tümörün histolojik tipi doğurganlığı korumaya uygun bu durumda koruyucu tedavi uygulanabilir.

Hastalıktan korunmak mümkün mü?

Her hastalık gibi bundanda korunmanın yolları vardır. Bu yüzde yüz başarı sağlamasa da hastalığı azalttığı da bir gerçektir. Hastalıktan korunmak için kdın doğum uzmanına gidilerek düzenli sağlık kontrolleri yaptırılmalıdır. Özellikle ailede yumurtalık kanseri hikayesi varsa bu bilgileri hekime söylenmelidir. Doğum kontrol hapı kullanmakta bir derece fayda sağlayabilir.

Sonuç olarak hastalıkla, hastalığa yakalanmadan önce mücadele etmek gerekmektedir. Ne kadar önce teşhis konursa ve tedaviye başlanırsa her hastalıkta başarı oranı katlanarak artmaktadır. Bu bilinçle hayatı sürdürmek yerinde olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Herşey Bizim Elimizde başlıklı makalemizde mide ameliyatı olmak, Mide Küçültme Ameliyatı ve Mide küçültme ameliyatlarının ana sebeplerinden biri hakkında bilgiler verilmektedir.


Her Hastalık Tedbir Alınmazsa Tehlikelidir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ