Kadına Dair Herşey

Her Sıkıntılı Anın Bir Çaresi Vardır

Her Sıkıntılı Anın Bir Çaresi Vardır

Her Sıkıntılı Anın Bir Çaresi Vardır

İnsanın sıkıntılı anları hemen her zaman olmaktadır. Hastalık, iş, aile vb sorunlar her zaman karşımıza çıkabilmektedir. Bütün bu sıkıntılar geçici olduğu zaman sorun olmamaktadır. Sorun bu sıkıntılar kalıcı olduğu zaman ve hayatımızı etkilemeye başladığı zaman olmaktadır ki bu gerçekten kötüdür. Ancak konumuz olan kabız bu tür sıkıntılardan değildir ve tıbbi ya da doğal yöntemlerle tedavisi mümkündür.

Kabızlık nedir?

Kabızlık daha çok yediğimiz besinlerin sindirilememesi ve dışarı atılmada atılmada sorun olması olarak tanımlanabilir. Bu beslenme alışkanlığından kaynaklanabileceği gibi bir sağlık sorunundan da kaynaklanabilmektedir.

Kabızlık nedir

Kabızlığa sebep olan etkenler

Kabızlık her insanın hayatının bir döneminde yaşadığı bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman zaman karşılaştığımız bu durum beslenmeyle doğrudan ilgilidir. Dengesiz beslenme, kuru besin tüketmek, az sıvı tüketmek, hareketsiz yaşam tarzı, stres, bazı ilaç türleri ve uzun süreli yapılan yağsız diyetler kabızlığa yol açan etkenlerdir. Lif ya da Posa yönünden zengin besinler bağırsakları çalıştırarak kabızlığa iyi gelmektedir. Kabızlığı önlemek için diğer bir etken ise vucudun sıvı alımıdır. Vücutta sıvı kaybının fazla olması kabızlığa yol açabilmektedir. Eğer uzun süredir kabızlık problemi yaşıyorsanız ya da dışkılamanız normalinden daha farklı türdeyse, kilo kaybı, karın ağrısı veya dışkılama ile birlikte kan gelmesi gibi durumları yaşıyorsanız mutlaka bir kolorektal cerrahi ya da gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Çünkü bu belirtiler çok ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Kabızlığın belirtileri ise; Aşırı ıkınma, karında şişkinlik ve ağrı, tuvalete çıkınca kalın ya da sert ufak parçaların gelmesidir.

Kabızlığa sebep olan etkenler

Kabızlığa Karşı Önerilen Besinler

 • Sıvı alımını artırmak: Her şeyden önce kesinlikle su tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Su tek başına vücudumuz için gerekli olan bütün mineralleri sağlamakla kalmaz bağırsaklarımızın da düzenli olarak çalışmasına ve dışkının vücuttan kolayca atılmasına yardımcı olur.

Kabızlığa Karşı Önerilen Besinler

 • Meyveler: Bazı meyve türleri bağırsakları yumuşatarak kabızlığa karşı etkin olduğu yapılan karşı araştırmalarda kullanılmaktadır. Genel olarak kuru erik, kuru üzüm, kayısı ve incir başta olmak üzere lif oranı yüksek meyveleri tüketiniz.

 

 • Tahıllar: Özellikle buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirimi hızlandırarak kabızlığa karşı çok etkilidir. Tuzsuz ve yağsız patlamış mısır hem iyi bir atıştırmalık hem de kabızlığa karşı etkin biçimde kullanılabilir.

 

 • Kuru baklagiller: Lif bakımından bir hayli zengin olan baklagiller kabızlığa karşı bir hayli etkilidir. Bu besinler bağırsaklarınızı yumuşatarak, dışkını atılmasını kolaylaştırır. Fazla tüketiminin de gaz ve şişkinliğe neden olur.

 

 • Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanan salataların düzenli olarak kullanılması sindirim sisteminin ihtiyacı olan lifi sağlayacaktır. Havuç, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, lahana, enginar kabızlığa karşı kullanılan sebzeler arasında yer almaktadır.

Kabızlığa iyi gelen meyveler

Kabızlığa doğal çözümlerin başında meyveler gelmektedir. Kabız olan kişinin tüketmesi gereken meyveler aşağıda sıralanmıştır.

 • Dut: İçinde bulunan tanenler sayesinde dışkıyı sıvılaştıran dut kabızlığa iyi gelir.

Kabızlığa iyi gelen meyveler

 • İncir: İncir müsil etkisi sayesinde bağırsakları yumuşatarak kabızlıktan kurtulmanızda önemli rol oynar.

 

 • Üzüm: Üzüm vücuda bolca sıvı sağladığından dolayı bağırsakları çalıştırır ve kabızlığın meydana gelmesini engeller.

 

 • Ceviz: Fazla tüketildiğinde ishal etkisi yapan ceviz kabızlığa iyi gelmektedir.

 

 • Kayısı: Vücuda enerji veren ve aynı zamanda sıvı sağlayan kayısı bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önlemektedir.

Kabızlığa iyi gelen içecekler

 • Zeytinyağı: Hazmı çok kolay olduğundan dolayı besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlamakta ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Kabızlığa iyi gelen içecekler

 • Meyve suyu: Erik ve üzüm suyu gibi vücuda sıvı sağlayan ve bağırsakları yumuşatan meyve suları kabızlığa iyi gelir.

 

 • Rezene Çayı: Bağırsaklarda sertleşen ve vücuttan atılması zorlaşan dışkıyı yumuşatarak daha kolay tuvalete yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca mide şişkinliği ve yemek sonrası kramplara iyi gelmektedir

Görüldüğü gibikabızlık bir sağlık sorunudur ancak tedavisi elimizde olan ve direk olarak beslenme alışkanlığımızla ilgili bir sorundur. Beslenme alışkanlığını düzenleyerek bu sorundan rahatlıkla kurtulunabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Her Derdin Dermanı Vardır başlıklı makalemizde Basur, Basura Ne iyi Gelmez ve basuru tetikleyen durumlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Her Sıkıntılı Anın Bir Çaresi Vardır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ