Kadına Dair Herşey

Hiç Spermi Olmayan Kişi Baba Olabilir Mi?

Hiç Spermi Olmayan Kişi Baba Olabilir Mi?

Bazen yaşanılan bazı rahatsızlıklardan dolayı çocuk sahibi olmak mümkün olmayabilir. Özellikle erkekler bu konuda daha çok baskı altında kaldıkları için birçok konuda çocuk sahibi olmanın araştırmasını yaparlar. Düşük sperm sayısı ya da tıbbi adıyla oligospermi çiftler arasında infertilitenin veyahut subfertilitenin en yaygın nedenidir. Aslına bakıldığında sperm sayısı ya da kalitesi doğurganlık sorunlarının yaklaşıl olarak yarısına neden olmaktadır. Lakin şunu bilmekte fayda vardır, düşük sperm sayısı hamileliği engellemektedir. Ayrıca düşük sperm sayısı dolayısıyla bebek olma ihtimalinizi de arttırabilecek birçok şey bulunmaktadır.

düşük sperm sayısı

Düşük Sperm Sayısı

Düşük sperm sayısı nedir

Düşük sperm sayısı nedir sorusunun cevabı aslında sorunun kendisindedir. Bir erkeğin normalde olması gerekenden çok daha az sperm üretmesine düşük sperm sayısı denilmektedir. Spermlerin hareket kabiliyeti ve şekilleri ya da şekli de bu durumdan etkilenmektedir. Erkekteki sperm sayısı Semen Analizi isimli bir test ile belirlenmektedir. Bu genellikle doktorunuzun sizden isteyeceği bir testtir. Bu testin istenmesinden önce doktorunuz fiziksel muayenenizi yapar ve klinik geçmişinizi öğrenir. Semen, erkek boşaldığında çıkan sıvıya verilen isimdir. Semen vücuttaki çeşitli bezlerden ve spermlerden gelen sıvılardan oluşmaktadır. Şaşırtan bir diğer bilgi ise, spermler toplam semen hacminin yalnızca yüzde 5’ini oluşturmaktadır. Yapılan Semen Testi hem spermi hem de spermlerin kalitesini ve miktarı belirlemektedir. Bu test genellikle ürolog hekimler tarafından istenmektedir.

Sıfır Sperm

Semen Testi

Tıp literatüründeki ismi ile Azospermi yani sıfır sperm erkeğin semen sıvısında neredeyse hiç spermin olmaması durumudur. Bu durum erkeklerin yaşadığı bir doğurganlık sorunudur. Azospermi erkek nüfusunun genellikle %2’sinde görülmektedir. Ayrıca bu durum gebe kalma sorunlarına büyük katkıda bulunan bir rahatsızlıktır. Peki, bu ne anlama gelmektedir? Yukarıda da anlattığımız gibi erkeğin verdiği semen testinde sonuç Azospermi olursa erkekte neredeyse hiç sperm olmadığını anlamak gerekir. Bu testin sonucunda sıfır sperm sayısı sonucunu alanlara doktorun gerek görmesi halinde başka testler de yapılmaktadır. Sıfır sperm sayısına sahip erkeğin baba olup olmayacağı doktor tarafından yapılmakta olan kadının hamile kalıp kalamayacağı teşhisidir. Lakin unutmayın ki tıpta Azospermi olmanın baba olmayı engellemediği de bilinmektedir. Çünkü baba olmak için aslında yarım düzine sperm yeterli olabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Ses Kısıklığı ve Tedavisi başlıklı makalemizde Evde ses kısıklığı tedavisi, Ses kısıklığı sebepleri ve Ses kısıklığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Hiç Spermi Olmayan Kişi Baba Olabilir Mi? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ