Kadına Dair Herşey

Hiçbir Hastalık Yoktur Ki Çaresi Olmasın

Hiçbir Hastalık Yoktur Ki Çaresi Olmasın

Hiçbir Hastalık Yoktur Ki Çaresi Olmasın

Evet hastalık ne çare ki elimizde olarak ya da olmadan bize gelen ve istemesek de bizi rahatsız eden bir gerçektir. Bu gerçek nasıl gerçekse bunu kabullenerek bunun önüne geçebilmek de bir gerçektir. Evet hastalık olabilir ancak hastalığı büyük oranda azaltabiliriz. Bu bizim elimizde olan birşeydir ve alınacak küçük tedbirler bunun için yeterli olacaktır.

Testis kanseri nedir?

Testis, yumurta şeklinde, gergin bir kılıfla çevrelenmiş, süngersi kıvamda bir organdır. Bu yumurta şeklinde organın tepesinde, kendinden ayrı, lastiksi kıvamda tübüler bir yapı bulunur. Sperm, vücut dışına atılmadan önce epididim denen bu organın içinde olgunlaşır. Testis tümörleri ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli şey, tedavi başarısının çok yüksek olduğudur. Erken tanı bu başarıyı daha da artırmaktadır.

Testis kanseri nedir

Testis kanseri için risk faktörleri

Hastalığın bilinen tek risk faktörü inmemiş testistir. Bu nedenle inmemiş testis tanısı almış olanların testislerini düzenli olarak muayene etmeleri son derece önemlidir.

Testis tümörleri

Testis kanserinin belirtileri nelerdir?

Belirtiler bu türe has olabileceği gibi bütün kanser türlerinde olan belirtilerde vardır. Testis içindeki bir kitle, şişlik veya sertlik, potansiyel bir tümör olarak kabul edilmelidir. Testis tümörü tanısı alan erkeklerin yarısı, bu tanıyı almadan önce testislerinde ağrısız bir şişlik veya büyüme fark etmiş olurlar.

Testis kanserinin belirtileri nelerdir

Hastalığın teşhisi

Testis kanseri belirtilerini kendinde belirleyen kişi hemen bir sağlık kuruluşuna gitmeldir. Burada yapılacak tetkiklerden sonra teşhis kesin olarak konacak ve gerekli tedavi yöntemi belirlenecktir. Ancak bunun için hastalığın evrelemesinin belirlenmesine ihtiyaç vardır.

Testis tümörünün evreleri nelerdir?

Testis kanserinib evreleri aşağıdaki gibidir ve tedavi için bunların bilinmesi gerekmektedir.

  • Evre 1:Tümör yalnızca testistedir.
  • Evre 2:Tümör karın bölgesindeki lenf nodlarına yayılmıştır.
  • Evre 3:Tümör karın bölgesindeki lenf nodlarına ve ötesine yayılmıştır (en sık akciğere).

Testis tümörünün evreleri nelerdir

Testis kanseri nasıl tedavi edilirler?

Testis kanseri şüphesiyle hastaneye başvuran kişide gerekli tetkikler yapıldıktan sonra hastalıklı kitle kasıktan yapılan küçük bir kesi ile testis çıkarılır. Bu sırada, kozmetik nedenlerle alınan testis yerine bir protez konulabilir. Tedavinin bundan sonrasını belirleyecek olan şey, çıkarılan organın patolojisidir. Zira testis tümörleri hücre tiplerine göre sınıflandırılırlar ve bu hücre tipleri hem tümörün davranış şeklini hem de hangi tedaviye yanıt vereceklerini belirler.

Tedavinin hastalar üzerine etkileri

Bir testisin çıkarılması, hastanın cinsel yaşantısını etkilemez, zira diğer testis yeterli testosteronu üretir. Kemoterapiler kalan testisin sperm üretme yeteneğini olumsuz etkilese de bu etki genellikle geçicidir.

Yine de gerek kemoterapi gerekse de cerrahinin potansiyel olumsuz etkileri nedeniyle hastalar tedavi öncesi spermlerini sperm bankasında muhafaza etmek isteyebilirler.

Testis tümörleri tedaviye rağmen nüks edebilirler ve bu nedenle yakından izlem gerekir. Nüks için en riskli dönem ilk iki yıldır. Ancak en az 5 yıl boyunca, fizik muayene, akciğer grafisi, tümör belirteci ve bilgisayarlı tomografi gibi incelemelerle ve her durum için belirlenmiş şemaya göre izlenmelidirler.

Hastalıkta başarı oranı

Düşük evreli hastalıkta, etkin cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi (biri veya birkaçı) uygulanarak %100’e yaklaşan başarı oranlarına ulaşılmıştır. İleri evre hastalıkta bile başarı oranları %85’in üzerindedir. Bu yönüyle başarı oranı yüksek kanser türleri arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Kişi kendini muayene edebilir mi?

Bir testis tümörünü erken tanımanın en etkili yolu her ay kendi kendini muayene etmektir. Sıcak banyo veya duş sonrası, skrotum cildi gevşediğinden, böyle bir an muayene için çok uygundur. Önce görünümde bir değişiklik olup olmadığı gözlenmeli, daha sonra her testis başparmak ve diğer parmaklar arasından kaydırılarak bir kitle varlığı araştırılmalıdır. İyi huylu kitleler de olabilir ancak saptanan kitlelerin çoğu kanserle ilişkilidir. Şüphe durumunda doğru tanı için mutlaka üroloğa başvurulmalıdır.

Sonuç olarak her hastalıkta olduğu gibi testis kanseri de çok önemlidr ve ciddiye alınarak üzerine gidilmelidr. Sonuçta hayatı tehdit eden bir hastalık türüdür ve mücadele edilmezse tehlikeli sonuçlara sebep olabilecektir. Bunun için hastalığın ilk aşamasından son aşamasına kadar çok titiz davranılması gerekmektedir. Hastalık olacaktır ancak kişinin kendini tanımasıyla her hastalık kişiye zarar vermeden vücuttan atılacaktır. Bunun için az biraz duyarlı olmak yeterlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Çare Yanı başınızda başlıklı makalemizde Reflü, Reflü belirtileri ve Reflü ve Beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Hiçbir Hastalık Yoktur Ki Çaresi Olmasın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ